Príprava výbavičky pre dieťatko nemusí byť úplne ľahkým orieškom. Keď sa presuniete od postieľky a oblečenia k výberu kočíka, môže sa vám zo širokej ponuky zatočiť hlava. Kočík zároveň patrí k najväčším výdavkom pri príprave na príchod nového člena rodiny. Aj to je dôvod navyše, aby ste si ho zvolili prezieravo. Tak aký kočík vybrať? My vám poradíme.
Vychádzame zo skúseností mamičiek a do pozornosti vám dáme nielen jednotlivé typy kočíkov, ale aj kľúčové časti kočíka, ktorým treba venovať špeciálnejšiu pozornosť. Kvalitný kočík je základom celej výbavy pre bábätko. Jeho kúpu si určite nenechajte na poslednú chvíľu. Vďaka nasledujúcim tipom sa vyhnete prípadnému sklamaniu.
Čo je naozaj podstatné pri výbere kočíka?
Pozeráte na značky kočíkov, cenu, no podstatné je pritom niečo úplne iné. Bezpečnosť a pohodlie pre dieťatko, ale, samozrejme, tiež ľahká manipulácia s tátošom, ktorý sa stane súčasťou vášho každodenného života. Aby ste s kočíkom nebojovali a „na slovo“ vás počúval aj v nie najideálnejšom teréne, treba sa pozrieť na kolesá i konštrukciu. Voľba trojkombinácie či samostatného hlbokého a samostatného športového kočíka má taktiež svoje plusy i mínusy, o ktorých treba vedieť viac.
Tiež ťa zaujme: Darček pre bábätko? Inšpiruj sa a podaruj úsmev nielen na Vianoce
Okrem toho je nutné prihliadať aj na subjektívne parametre, ku ktorým nepatrí len preferovaný dizajn kočíka, ale i životný štýl. Aj ten by mal výrazne ovplyvňovať odpoveď na otázku, ako vybrať kočík ideálny pre tú-ktorú rodinu. Napríklad, či budú prevládať prechádzky mestom alebo prírodou a nerovným terénom.
Základné delenie kočíkov
V zásade rozlišujeme detské kočíky kombinované (dvoj a trojkombinácie), ktoré v sebe spájajú funkciu hlbokej vaničky, športovej časti i vajíčka/autosedačky, no a zvlášť kočíky hlboké s vaničkou, ktoré sú zväčša určené len na krátku epizódu od narodenia do 6 mesiacov. Následne je potrebné dokúpiť športový alebo golfový kočík.
Neprehliadni: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia
Pozitíva kombinovaných kočíkov
Trojkombinácie vychádzajú zo začiatku finančne náročnejšie, ale v konečnom dôsledku, a to vďaka ich multifunkčnosti, môžete na takomto kočíku i ušetriť, lebo nebude treba dokupovať vajíčko/detskú sedačku do auta a ani športový kočík.
TOP kombinované kočíky
Okrem šetrenia peňazí (v dlhodobejšom horizonte) je výhodou kombinovaného kočíka aj to, že po vizuálnej stránke vyzerá naozaj lichotivo, keď sú všetky súčasti zladené. Korbičky hlbokej a športovej, resp. sedacej časti sú aj s vajíčkom/autosedačkou farebne harmonizujúce. Okrem toho je možné autosedačku nasadiť cez adaptéry na konštrukciu kočíka, čo minimalizuje prípadné prebudenie bábätka pri prekladaní z auta do kočíka a naopak. Kočík kombinovaný s vajíčkom využijete aj v prípade, keď potrebujete vybehnúť s dieťatkom napríklad na poschodie k doktorke alebo natrafíte na iné podobné prekážky.
No a keďže deti rastú veľmi individuálne, nemusia vám jednotlivé časti kombinovaného kočíka vyhovovať tak, ako by ste potrebovali. Buď ich nevyužijete naplno, alebo budete musieť aj tak časom niečo dokupovať.
Výhodou postupného kupovania jednotlivých častí je voľnosť vo výbere hlbokej vaničky a športového kočíka.
Do úvahy tiež treba zobrať opotrebovanie kočíka v trojkombinácii. Do troch rokov sa na ňom jeho dlhodobé používanie zaiste podpíše, a to ako na kolesách, tak aj na celkovej konštrukcii i látke, z ktorej slnko postupne vytiahne farbu. Následný predaj v bazári je problematickejší a cena musí byť nastavená výrazne nižšie.
Samostatná kúpa hlbokého kočíka – výhody a nevýhody
Pokiaľ sú spomínané nevýhody kombinovaných kočíkov pre vás zásadné, stavte na samostatnú kúpu hlbokého kočíka a neskôr dokúpte kočík športový. Predsa len možno kočík 3v1 či 2v1 prirovnať aj k iným produktom s multifunkčným využitím. A aká býva skúsenosť s nimi? Majú jednoducho svoje limity. Pokiaľ ale ide o produkt zameraný vyslovene na jednu funkciu, býva na ňu v zásade prispôsobený oveľa lepšie. Pri viacúčelovom využití je to väčšinou o kompromise, jedna funkcia musí v niečom ustúpiť na úkor druhej.
Vybrali sme: Snár: Malé dieťa v sne – väčšinou znamenie pozitívnej budúcnosti
A aké sú výhody a nevýhody samostatného hlbokého kočíka? Keď uvažujete nad tým, aký kočík vybrať pre bábätko od narodenia, najideálnejší je práve tento. Ide o najstarší typ kočíka zabezpečujúci bábätku maximálne pohodlie, pričom špeciálne treba spomenúť odpruženie a možnosť ľahkého pohojdania. Tá pri dvoj či trojkombinácii vo väčšine prípadov absentuje. Tento typ klasického hlbokého kočíka však býva ťažší a menej skladný. Manipulácia s ním je tým pádom obtiažnejšia. No benefitom v porovnaní s kombinovanými „dizajnovkami“ býva priestranná vanička, do ktorej sa bez problémov zmestia aj dlhšie detičky a pekne zapadne i objemnejší fusak.
Inšpirácia na hlboké kočíky
Najväčšou nevýhodou hlbokého kočíka je jeho relatívne krátkodobé využitie, a to väčšinou do pol roka a maximálne do osem mesiacov veku dieťatka. Na druhej strane jeho krátkodobé využívanie a teda aj nižšie opotrebenie nahráva jednoduchému predaju cez bazár. Kúpna cena samostatného hlbokého kočíka s vaničkou s klasickým podvozkom býva priaznivejšia v porovnaní s kombinovanými kočíkmi a vybrať si možno z dizajnov od výmyslu sveta.
Aký vybrať športový kočík?
Keď dieťatko vyrastie z vaničky a začne byť viac pohyblivé, nastane čas na kočík športový, resp. pri kombinovanom kočíku vymeníte na konštrukcii vrchnú časť. Nevýhodou dvoj a trojkombinácie môže byť to, že dieťatku nemusí športová časť úplne sedieť. Napokon možno i tak dospejete do štádia, keď zistíte, že individuálne potreby dieťaťa lepšie naplní vami vybraný samostatný športový kočík, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou využijete až do jeho troch rokov.
Manipulácia so športovým kočíkom býva ľahšia ako s klasickým kočíkom vo všeobecnosti. Aj tu si však treba dať záležať na odolnosti konštrukcie a okrem iného aj na nosnosti kočíka. Najmä vtedy, ak viete, že ho budete používať pre vaše rýchlo rastúce dieťa dlhodobo.
Pozri aj: Separačná úzkosť u detí: Keď nič nepomáha, skús toto
V športovom kočíku nemusí dieťa len sedieť. Samozrejmosťou je polohovateľné sedadlo, ktoré možno dostať až do stavu ležmo. Tu rozlišujeme tzv. klasické sedenie s polohovaním športovej časti do úplného ľahu, no a korýtkové sedenie, keď sa dieťatko v rovnakej polohe sklápa s celou sedačkou. Podľa odborníkov dlhodobé korýtkové sedenie nie je ideálne (resp. vhodné len pre deti s refluxom). Preto nie je taktiež vhodné nechávať dieťa dlho ani vo vajíčku.
Športový kočík by mal mať i nastaviteľnú opierku na nohy. Ako dôležitý doplnok vnímame nánožník, ktorý oceníte v nepriaznivom počasí. No a súčasťou športového kočíka by mala byť aj dobre sklápateľná strieška s UV ochranou. Keďže je športový kočík ako stvorený aj na dlhšie prechádzky a výlety v rôznorodom teréne, dôležité je staviť na odolné kolesá, ktoré zároveň zabezpečia ľahkú manipuláciu aj v prípade, keď pôjdete po štrku či tráve. Ako ich vybrať tie správne kolesá, sa dočítate nižšie v článku.
Inšpirácia na športové kočíky
Prípadnú možnosť otáčania časti, v ktorej dieťa v kočíku sedí, oceníte napríklad vtedy, keď fúka alebo intenzívne svieti slnko. Nehovoriac o tom, že malé deti sa zo začiatku radšej vozia tvárou k rodičovi.
A čo golfový kočík?
Odľahčenou verziou športového kočíka je golfový kočík. Jeho veľkou výhodou je ľahkosť a skladnosť. To ocenia najmä rodičia žijúci v bytovkách, ktorí musia prenášať kočík hore-dole po schodoch. Tieto spomínané pozitíva však idú na úkor pohodlia dieťaťa i odolnosti konštrukcie. Ani kolieska na tomto type kočíka nebývajú tej najvyššej kvality.
TOP golfové kočíky
Medzi pozitíva golfových kočíkov, resp. bugín, patrí pomerne nízka cena. Ide väčšinou o posledný kočík, ktorý deti zvyknú využívať. Pokiaľ však budete mať kvalitný športový kočík, ktorý vám bude vyhovovať, nemáte dôvod meniť ho za golfový.
Aký kočík vybrať do mesta alebo do náročného terénu? Pozrite sa na kolesá!
Pre pohodlné kočíkovanie a komfort dieťatka sú mimoriadne dôležité okrem pruženia aj samotné kolesá kočíka. Na výber máte viaceré varianty kolies. Čo sa materiálu týka, sú to kolesá penové, plastové, nafukovacie alebo air-gélové (ide o gél naplnený bublinkami vzduchu). Z hľadiska pohyblivosti zas rozlišujeme kolieska otáčacie (do všetkých strán, ale aj s menším polomerom otáčania) a kolesá fixné.
Ak máte v pláne brázdiť náročné terény, treba vyberať odolné kolesá, ideálne nafukovacie a čo najväčšie, ktoré najlepšie tlmia otrasy. Pri nafukovacích kolesách však hrozí riziko defektu (najmä pri lacnejších variantoch kočíkov). Dobrou náhradou sú v tomto air-gélové kolesá, s ktorými defekt nehrozí.
No a aký kočík vybrať na prechádzky po asfalte, dláždených cestách či nákupných centrách?
Takýto kočík nemusí mať dokonalé pruženie a terénne kolesá. Vystačíte si aj s kočíkom s menšími plastovými kolieskami. Penové kolesá, ktoré sa vyskytujú najmä pri golfových kočíkoch, sú viac náchylné na rýchle ošúchanie. Práve preto, ak si vyberáte medzi dvoma modelmi, zvoľte radšej kolieska z tvrdeného plastu. I keď tie na druhej strane prenášajú k dieťaťu viac otrasov z cesty.
Musíte si jednoducho zvážiť, po akých cestách sa budete s kočíkom pohybovať a tomu prispôsobiť okrem materiálu aj pohyblivosť kolies do strán. V zásade platí, že do náročného terénu využijete najviac kolieska otočné o 360°. Na menej problematické povrchy voľte menší polomer otáčania do strany. Mínusom celootočných kolies totiž môže byť to, že vám kočík nebude z rovnej cesty tak ľahko uhýbať.
Dizajn kočíka
Ako kočík vyzerá, nemá na jeho funkčnosť zásadný vplyv. No je zrejmé, že parádny moderný vzhľad je pre niektoré mamičky dôležitým kritériom, preto sa pristavíme aj pri ňom. Sympatické oblé tvary kočíka značky Egg ocenia ženy, ktoré chcú byť trendy. No paradoxne moderné sú aj retro verzie kočíkov, ktoré bývajú navyše aj veľmi praktické. A to nielen vďaka svojim veľkým nafukovacím kolesám, s ktorými zdoláte aj náročnejší terén. Väčšinou oplývajú aj dostatkom úložného priestoru. Ten oceníte na menšie nákupy, ale aj v čase, keď sa s dieťatkom vyberiete na dlhšiu prechádzku a budete si potrebovať uskladniť nejakú tú dečku alebo hračky.
Foto: Freepik