Málokto prežil taký produktívny život ako Nikola Tesla. Tento americký vedec srbského pôvodu za sebou zanechal obrovské množstvo vynálezov a myšlienok, z ktorých čerpáme aj v 21. storočí. Aj preto je jeho život námetom kníh a filmov. My si v tomto článku predstavíme nielen jeho osobu, ale aj jeho známe vynálezy.
Kto bol Nikola Tesla?
Nikola Tesla sa narodil v roku 1856, presnejšie 10. júla v dnešnom Chorvátsku. Bol talentované dieťa a talentovaný študent, ktorý študoval na univerzitách v Grazi či v Prahe. Žil aj v Budapešti, Paríži a neskôr sa natrvalo presťahoval do Spojených štátov amerických.
Začal pracovať vo firme EDISON CO s Thomasom Edisonom, no po čase sa rozkmotrili a ich nezhody sú známe dodnes. Tie vyvrcholili vo „Vojne prúdov“, jednosmerný (Edison) vs. striedavý (Tesla).
Tiež ťa zaujme: Pablo Escobar: Zaujímavosti zo života zločinca
Napriek prekážkam sa Teslovi podarilo v spolupráci s firmou Westinghouse Electric Corporation uviesť do prevádzky elektráreň na Niagarských vodopádoch.
Počas svojho života pracoval Tesla na vizionárskych projektoch a jednoznačne predbehol svoju dobu. Snažil sa napríklad o bezdrôtový prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti, skúmal striedavý prúd a jeho využitie, pohrával sa s rádiokomunikáciou a pracoval dokonca na vesmírnej lodi poháňanej antigravitáciou.
Na svoje meno má prihlásené stovky patentov, napriek tomu vo svojej dobe (a vlastne ani teraz) nebol úplne docenený. Zomrel 7. januára 1943.
Aké IQ mal Nikola Tesla?
Určite vás zaujíma jedna otázka: „Aké IQ mal Nikola Tesla?“ Teslove IQ je ťažko určiť, samotné určenie je niekedy nepresné.
Vo všeobecnosti sa však verí, že Tesla mal IQ v rozmedzí 160 – 210 bodov. Niektorí spomínajú dokonca 310 bodov, no dôkaz na toto tvrdenie neexistuje.
Každopádne mal pravdepodobne vyššie IQ ako všetci, čo tento článok čítame. Aj vďaka tomu sa mu podarilo vynájsť množstvo dôležitých vynálezov, z ktorých sme vybrali TOP 5.
Neprehliadni: Urob si IQ test
Nikola Tesla a jeho TOP 5 vynálezov
Vynálezy Nikola Teslu by vystačili na niekoľko kníh. Neboj sa, ty ich čítať nemusíš, pretože prinášame 5 najzaujímavejších.
Teslova cievka
Okolo roku 1891 vynašiel Tesla cievku, ktorá sa volá presne tak – Teslova cievka. Je jedným z najznámejších vynálezov a ide o vysokofrekvenčný transformátor vzduchového jadra. Vstupné napätie dokáže zvýšiť až nad milión voltov, pričom vznikajú efektné „blesky“.
Tento vynález má aj pomenovanie Teslov transformátor a využíva sa na rôzne experimenty, vedecké pozorovania či ako atrakcia pre laikov či študentov.
Rádio
Počkať, nevynašiel rádio Guglielmo Marconi? Veď dostal zaň aj Nobelovu cenu.
S najväčšou pravdepodobnosťou to bol práve Nikola Tesla, ktorý by si mal po správnosti pripísať zásluhy za vynález rádia. To vlastne potvrdil aj súd v roku 1943, a to 3 mesiace po smrti Teslu.
Ako to teda bolo? Nikola Tesla pracoval na rádiokomunikácii už v prvej polovici 90. rokov 19. storočia, zatiaľ čo Marconi si dal rádio patentovať až v roku 1896. Rok predtým dokázal Tesla posielať rádiový signál až na 50-míľovú vzdialenosť, napriek tomu Nobelovku získal Talian, zrejme vďaka jeho konexiám.
Teslov ventil
Teslov ventil vedec navrhol na zlepšenie efektívnosti prietoku kvapaliny alebo plynu v určitých aplikáciách.
Jeho princíp spočíva v tom, že umožňuje prietok kvapaliny alebo plynu v jednom smere, ale blokuje ho v opačnom smere. Napriek jeho jednoduchým hydraulickým a pneumatickým princípom sa v súčasnosti nevyužíva.
Vybrali sme: Najkreatívnejšie znamenia zverokruhu: Tvorivosť z nich robí hviezdy
Teslova turbína
V roku 1913 si Tesla nechal patentovať svoju vlastnú turbínu, ktorá je založená na princípe trenia medzi vodou, ale aj inou kvapalinou či plynom a povrchom rotoru turbíny. Neobsahuje žiadne klasické lopatky, aj preto bola revolučným vynálezom.
Napriek tomu, že použitie týchto turbín je obmedzené, našli by sme ich napríklad v experimentálnych a výskumných laboratóriách alebo nízkovýkonných aplikáciách. Opäť vynález, ktorý predbehol svoju dobu.
Striedavý prúd
Tesla vyvinul a patentoval systém prenosu striedavého prúdu, ktorý umožňoval efektívny prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti a umožnili masovú distribúciu elektrickej energie do domácností a priemyslu.
Svojou činnosťou výrazne ovplyvnil vývoj elektrickej technológie a systémov na prenos elektrickej energie, z čoho ťažíme ešte aj dnes.
Mal Nikola Tesla v živote šťastie?
Treba úprimne povedať, že Tesla nemal toľko pozitívnej pozornosti, ako by si zaslúžil. Napriek tomu však dával do svojej vedeckej kariéry maximum. Možno aj preto zažil mnoho vedeckých konfliktov. Najprv s Edisonom, potom už so spomínaným Marconim.
Veľa svojich vynálezov objavil náhodou a dlho im nevenoval dostatok pozornosti, čo často využili jeho konkurenti. Tak to bolo aj pri röntgenovom žiarení, na ktorom pracoval už v roku 1887, no Wilhelm Röntgen si ho patentoval až v roku 1895. O svoje patenty tak musel bojovať.
A čo jeho osobný život? Tesla nemal ani manželku a ani deti. Na vzťahy tak šťastie nemal, no otázne je, či by mu šťastie priniesli. Naplno sa venoval svojej vedeckej činnosti a zrejme to bolo jeho poslanie na tejto planéte. A ako sme zistili aj v tomto článku, dokonale sa mu to podarilo.
Redaktor: Tomáš Hegli
Foto: Freepik