REKLAMA

Či ešte len svoje dievčatko očakávate, alebo sa už narodilo, možno ste sa už zamýšľali nad tým, kedy by bol vhodný čas na výber prvých náušníc. A tiež je na rade otázka, či dať ušká prepichnúť ešte v pôrodnici, alebo neskôr, prípadne dať prvé náušnice bábätku nastreliť. No a napokon je samozrejme dôležitý aj samotný typ prvých náušníc. Aké vybrať? S týmto všetkým vám poradíme.

Náušnice pre bábätká vyvolávajú spory

Náušničky bývajú prvým šperkom dievčatka. Medzi mamičkami vyvoláva spory najmä vek, kedy ich vôbec dieťatku aplikovať. Mnohé pochybujú, či sú náušnice pre bábätko vôbec vhodné, no a iné nad tým vôbec neuvažujú a dajú ušká prepichnúť hneď, ako sa dá.

Kedy je vhodný vek na prvé náušnice?

Aj keď zaiste existujú rodičia, ktorí nechávajú náušnice až na neskôr, keď o ich nosení alebo nenosení rozhodne už samotné dieťa, teda nie v bábätkovskom veku, u nás na Slovensku ide často o automatický proces. Teda rozhodujú dospelí a tí aj vyberajú nielen samotné náušnice, ale aj spôsob ich aplikácie.

Zástancovia takmer okamžitého prepichnutia ušiek, či už v pôrodnici alebo u lekára pediatra, spomínajú najmä to, že novorodenec ešte tak nevníma bolesť (to však nie je pravda) a tiež, že si ešte ušká cielene neohmatáva, ako je to v prípade väčších detí, ktoré si zo zvedavosti novinku na ušiach prstami zvyknú naťahovať, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť zapálenia.

Tiež si pozri: Čo so sebou prináša rastový špurt? Vieš, aké sú jeho príznaky?

No zo zdravotného hľadiska sa odborníci prikláňajú k tomu, aby sa v tomto skorom veku ešte s náušničkami počkalo. Prvé náušničky by sa mali bábätku dať až po očkovaní hexavakcínou, ktorá má 3 dávky podávané s niekoľkomesačnými rozostupmi. Úplne najskoršia hranica je podľa lekárov štvrtý mesiac, keď je dieťa zaočkované proti tetanu.

Nastrelenie náušníc alebo prepichnutie uší ihlou?

Či už si vyberiete nastreľovanie náušníc, alebo prepichovanie uší ihlou, každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Skúsme sa na obe metódy pozrieť v skratke týmto spôsobom.

Ako prebieha prepichovanie uší a aké sú jeho výhody a nevýhody

Prepichovanie uší vykonávajú často samotní pediatri vo svojich ambulanciách. V takom prípade je potrebné mať náušničky namočené aspoň 24 hodín v liehu. Stred ušného laloka sa prepichne injekčnou kanylou spredu dozadu. Zároveň sa do uška nasunie aj náušnica.

REKLAMA

Náušničku po aplikácii prepichnutím uší už nie je potrebné vymieňať, ako je to pri nastrelení. Prepichnutie uší býva spravidla lacnejšie než nastrelenie.

Ako prebieha nastreľovanie náušníc a aké sú jeho výhody a nevýhody

Nastrelenie náušníc sa najčastejšie vykonáva v rôznych salónoch a na estetických klinikách.

Ide o novší spôsob aplikácie náušníc. Nastrelenie náušníc je rýchlejšie a menej bolestivé ako prepichnutie ušiek. Prebieha ta, že po vyznačení miesta aplikácie náušnice sa k uchu jednoducho priloží pištoľ s nasadenou náušnicou (ide v zásade o špeciálne náušnice kalibrované na danú pištoľ). 

Zaujme ťa: Šperky podľa znamenia: Prstene, prívesky či náušnice? Toto sa ti zapáči!

aké náušnice pre bábätko a malé dieťa

Spravidla bývajú tieto prvé nastreľovacie náušničky z chirurgickej ocele. Pokiaľ by na ne náhodou malo dieťatko reakciu, vymenia sa za zlaté. Inak môžu byť ako prvé náušnice pre bábätko ponechané pár mesiacov, kým sa vymenia za druhé, ktoré už budú stálejšie. A aké náušnice pre bábätko teda vybrať?

...

Aj zlaté náušničky môžu byť problém

Pediatri sa prikláňajú k zlatým náušniciam pre malé deti, a to minimálne zo 14kt zlata, ktoré by však malo byť kvôli hypoalergénnosti aj porhódiované. Medzi ďalšie bezpečné alternatívy patrí už spomínaná chirurgická oceľ, ale aj platina či titán.

Základom je, aby daný kov neobsahoval prímes niklu. Práve nikel je problematický, nakoľko často vyvoláva alergické reakcie sprevádzané zápalom. Treba mať však na pamäti, že každý organizmus môže reagovať na konkrétny kov rôzne, teda nie je vylúčená ani alergická reakcia na zlaté náušnice. 

Hygiena nadovšetko

A nezabúdajte, mimoriadne dôležité sú nielen samotné prvé náušnice pre bábätko, ale aj maximálne dodržanie hygienických štandardov pri ich aplikácii a aj v čase po aplikácii.

Neprehliadni: Výber detských náušníc zo zlata

Ušká by sa mali čo najmenej chytať a dráždiť. Ideálne by prvé dva dni uši nemali prichádzať do kontaktu s vodou. Rana po prepichnutí či nastrelení by mala byť v suchu a v čistom prostredí. Na dezinfekciu okolia sa používa zriedený 60-percentný lieh.

Lepšie je, keď prvé náušničky nedáte takzvane zamknúť, aby ste ich mohli z času na čas vydezinfikovať a tiež je to vhodnejšie z bezpečnostného hľadiska.

Zapálené uši od náušníc 

Uši sa môžu po nastrelení náušníc aj prepichnutí ihlou zapáliť, ako sme vyššie spomínali. Príčinou môže byť nedodržanie hygienických opatrení, prípadne nevhodne zvolený kov náušníc.

Vybrali sme: Dešifruj plač dieťaťa a zisti, čo práve potrebuje tvoje bábätko

Môže sa však stať i to, aj keď ide o zriedkavé prípady, že sa uši dieťaťu zapália až po dlhšom čase, ako boli náušnice aplikované. Pokiaľ sa dostanete do tejto situácie, dobre si náušnice prezrite, môže byť chyba v samotnom výbere prvých náušníc pre bábätko, ktoré mohli byť napríklad len pozlátené a nosením sa opotrebovali až na kov pod týmto pozlátením.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.