Vo všeobecnosti platí, že chrup je akousi vizitkou celkového stavu organizmu. Samozrejme, existujú výnimky. Asi každý vie, že za zdravými zubami stojí každodenná dôkladná hygiena chrupu aj starostlivosť o medzizubné priestory a taktiež preventívne kontroly a zákroky u zubného lekára. Viete ale, čo najviac kazí zuby v rámci potravín? My vám to teraz prezradíme.
A áno, tých faktorov, ktoré ovplyvňujú stav chrupu a jeho prípadnú vyššiu kazivosť, je rozhodne viac. Spomenieme ich prehľadne na záver tohto článku.
Nie je sladkosť ako sladkosť – ktorá kazí zuby najviac?
To, že zubom škodí najmä cukor, predovšetkým jednoduché cukry, nie je novinkou.
Ide o to, že baktérie zubného povlaku cukry priamo štiepia (metabolizujú), a to za vzniku kyselín, ktoré odvápňujú sklovinu. Toto narušenie následne vedie k zubného kazu.
Pozri tiež: Kedy jesť ovocie počas dňa? Zisti, či sa zbytočne neobmedzuješ
Škodlivosť stravy pre zuby, v ktorej dominuje cukor, závisí od toho, či sladkosti konzumujete jednorazovo, alebo si na nich pochutnávate v priebehu celého dňa bez čistenia zubov. V druhom prípade sú totiž zuby atakované kyselinami dlhodobo.
A čo je pre zuby najhoršou sladkosťou? Predstavte si, že vyhrávajú sušené banány a sušené ovocie celkovo patrí do kategórie potravín, ktoré dokážu zubom výraznejšie uškodiť. Sušené banány však navyše obsahujú vysoké percento cukru a sú taktiež lepivé, teda zostávajú na zuboch dosť dlho.
Ak si vyberáte sladkosti, dajte radšej prednosť nelepivým maškrtám a pred čokoládou a cukríkmi určite uprednostnite čerstvé ovocie.
Zuby ohrozuje aj kyslé
Vedzte však, že aj čerstvé ovocie môže mať na stav chrupu negatívny dopad. Ovocie obsahuje cukor, konkrétne fruktózu. Fruktóza je síce menej škodlivá ako sacharóza, repný alebo trstinový cukor, ale pri ovocí zohráva úlohu i jeho kyslosť.
Rôzne druhy citrusov dokážu svojimi ovocnými kyselinami narušiť zubnú sklovinu. A to v podstate rovnakým spôsobom, ako kyseliny vyprodukované baktériami zo zubného povlaku po konzumácii sladkostí. Keď klesne pH na povrchu zuba pod úroveň 5,5, začnú sa na sklovine rozpúšťať kalciové a fosforečné soli.
Toto je základ: Správna starostlivosť o zuby
Jednoducho povedané – pod vplyvom týchto kyselín sa stáva zubná sklovina menej odolnou. A treba preto vedieť, že ani okamžité čistenie zubov po vypití pomarančového džúsu nie je dobrou voľbou.
Zuby sa po konzumácii citrusového ovocia (ale aj celkovo kyslých i sladkých potravín) odporúča čistiť až po polhodine, keď sa zubná sklovina „spamätá“. Pokiaľ chcete zasiahnuť takmer okamžite, nepoužívajte zubnú kefku, ale si ústa len prepláchnite šetrnou ústnou vodou.
Okrem ovocných kyselín z citrusov pozor aj na všetky ostatné kyseliny v potrave. Hore spomínané totiž platí aj na kyslé uhorky či octové zálievky v šalátoch. Vedeli ste o tom, že aj víno obsahuje takéto kyseliny?
Pozor aj na sladené nápoje
Aj keď sú podľa odborníkov tekuté cukry pre zuby menej škodlivé ako tie tuhé a lepivé, predsa len, keď popíjate počas dňa sladené nápoje, má to na chrup devastačný vplyv.
Tieto kalorické cukrom nabité bomby majú veľký potenciál pokaziť vám nielen chrup, ale neprospievajú ani vášmu telu.
Nepriaznivý vplyv majú navyše aj bublinky v sýtených nápojoch, ktoré taktiež oslabujú zubnú sklovinu.
Neprehliadni: Čo prezrádza farba jazyka? Pozri, ktoré zafarbenie znamená chorobu
No a v neposlednom rade obsahujú kolové nápoje aj silné kyseliny, ako je kyselina citrónová a kyselina fosforečná. Ak si sladké nápoje tohto typu neviete odpustiť, pite ich teda aspoň počas jedla, ktoré napomáha k neutralizácii kyselín.
A čo najviac kazí zuby okrem spomínaných potravín?
Na záver si ešte aspoň v skratke pripomeňme, že za zlým stavom chrupu môžu stáť aj iné faktory.
- Škrípanie či zatínanie zubov, ktoré spôsobuje mechanické poškodzovanie.
- Nešetrné k zubom je i obhrýzanie tvrdých predmetov (napríklad koncov ceruziek či nechtov), prípadne otváranie fliaš zubami.
- Pozor si treba dať na zubné bieliace produkty, a to predovšetkým na tie, ktoré sú na báze agresívneho peroxidu vodíka.
- Škodí, samozrejme, aj slabá frekvencia čistenia zubov, no na druhej strane i ich príliš časté umývanie.
- Nepoužívanie medzizubnej kefky, prípadne dentálnej nite a celkové zanedbávanie medzizubných priestorov taktiež nie je dobrou voľbou. Obyčajná kefka jednoducho nestačí, ak chcete udržať čisté zuby kompletne.
Super tip: Odborné bielenie zubov či zubná hygiena za výnimočné ceny
- Fajčenie môže viesť k zafarbeniu zubnej skloviny (podobne ako konzumácia silne pigmentovaných potravín či napríklad pitie kávy alebo červeného vína), no okrem toho tento vo všeobecnosti zdraviu škodlivý zlozvyk spôsobuje aj nadmernú tvorbu zubného povlaku, z ktorého vzniká zubný kameň a v neposlednom rade prispieva k zlému dychu.
- Problémy s chrupom dokáže narobiť aj piercing v ústach. Táto kovová ozdoba, umiestnená či už v jazyku alebo na pere, môže viesť k odhaľovaniu zubných krčkov, poškodzovaniu zubnej skloviny a k zápalovým procesom v dôsledku hromadenia baktérií okolo piercingu.
Potraviny pre zdravé zuby
Už teda viete, čo najviac kazí zuby, no na záver si prezentujeme aj druhú stranu veci. Strava totiž aj pozitívne ovplyvňuje zdravie zubov, a preto by sme si mali pripomenúť potraviny, ktoré sú pre zuby prospešné.
Ak sa chcete vyhnúť zubným kazom, zamerajte sa na:
- Potraviny s obsahom bielkovín: hydinu, vajíčka, ryby, syr.
- Potraviny, ktoré obsahujú škrob: celozrnný chlieb, pšenično-žitný chlieb, zemiaky, ryža, strukoviny.
- Potraviny, ktoré podporujú žuvanie.
- Nápoje bez cukru a minerálne vody.
Foto: Freepik