Žien, ktoré čakajú dieťatko, sa v mnohom týkajú rôzne obmedzenia. Či už ide o nápoje, jedlo, lieky i výživové doplnky a mnohé iné. Je toho dosť. Tehotenstvo a opaľovanie však nepatrí medzi diskutované témy do takej miery, ako sú napríklad bylinkové čaje v tehotenstve či zlozvyk fajčenia v tehotenstve. Preto si na danú tému posvietime v nasledujúcich riadkoch.
Veď napokon, aj nasledujúce horúce letné dni budú lákať k vode a niektoré tehotné ženy si pravdepodobne položia otázku, či ísť alebo radšej nie. Prípadne tiež, aké kroky robiť, aby bol pobyt vonku na slnku bezpečný aj pre ešte nenarodené dieťatko? V článku sa dozviete, či je opaľovanie v tehotenstve vhodné a tiež to, aké riziká so sebou prináša.
Opatrnosti v tehotenstve nie je nikdy dosť
Za to, že by sa mala tehotná žena vystavovať slnečnému žiareniu s opatrnosťou, hovoria aj výrazné hormonálne zmeny v jej organizme. V tomto období je totiž oveľa náchylnejšia na tvorenie pigmentových škvŕn na pokožke. Koža je citlivejšia, tenšia. Okrem tvorby pigmentových fľakov (resp. tehotenskej hyperpigmentácie alebo chloazmy) môže na slnko reagovať dokonca aj alergicky.
Neprehliadni: Overený tip na posilnenie a harmonizáciu pokožky pred aj po tehotenstve
Vysoký faktor v opaľovacom kréme, kvalitné slnečné okuliare či pokrývka hlavy nie je zárukou, že slnenie sa nebude mať na vyvíjajúce sa dieťa a i jeho matku negatívny vplyv.
Riziká opaľovania sa v tehotenstve
> Asi ste už počuli o dôležitosti kyseliny listovej v tehotenstve, a to najmä v jeho začiatku počas prvého až trinásteho týždňa, keď sa tvorí nervový systém dieťatka. Nedostatok kyseliny listovej v tele ženy počas tohto obdobia môže plodu spôsobiť závažné vývojové poruchy, napríklad spina bifida (rázštep chrbtice) či Downov syndróm. No a je dokázané, že nadmerné slnečné žiarenie stojí práve za poklesom tejto významnej kyseliny v organizme. Toto je len jeden z dôvodov, prečo lekári neodporúčajú tehotným ženám „vypekanie sa“ na slnku.
Vybrali sme: Zisti, aké má čaj rooibos účinky: Lahodný nápoj vhodný aj pre deti či v tehotenstve
> Mimoriadne škodlivá pre matku i jej nenarodené dieťa je dehydratácia. Riziko dehydratácie je vyššie pri pobyte na slnku. Ide vlastne ruka v ruke s prehriatím organizmu, na ktoré je telo náchylnejšie práve pri nedostatočnom príjme tekutín. Tehotná žena sa okrem toho viac potí a aj rýchlejšie dýcha, takže na to naozaj pozor. Inak by mohlo dôjsť k fatálnemu zníženiu dodávok kyslíka k plodu. Na pravidelné a dobré hydratovanie organizmu však treba myslieť stále. Teda aj v čase, keď je žena v tieni.
> Je nutné pripomenúť, že počas tehotenstva nie je vhodné ani opaľovanie sa v soláriách a rovnako ani používanie samoopaľovacích prostriedkov.
Na druhej strane však nezabudnite, že toto teplé obdobie vám ponúka dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. To určite využite a doprajte si dôležité vitamíny a minerály naplno v pestrom a vyváženom jedálničku.
Foto: Freepik