Každý z nás chce zaiste žiť život naplno bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí a chorôb. Túžime po tom, aby sa nám a našim blízkym vyhýbali ochorenia veľkým oblúkom. Na druhej strane si však naše telo či psychika prostredníctvom chorobu niečo pýta, resp. nám naznačuje, že niečo v živote robíme zle. Choroby teda, nech to znie akokoľvek pritiahnuto za vlasy, majú svoj hlbší význam. V článku vám predstavíme duchovné príčiny chorôb očí, zubov, kože a ďalších orgánov. Ide o zdravotné ťažkosti rôzneho charakteru a aj príčiny na duchovnej úrovni bývajú rôzne. Odhaľte s nami tajomstvá psychosomatiky.
Duchovné príčiny chorôb očí
Dalo by sa povedať, že spoločná duchovná príčina chorôb očí vychádza z nespokojnosti s tým, čo človek vidí. Okrem nespokojnosti či odmietania reality sú tieto ochorenia silno späté so strachom rôzneho charakteru a neschopnosťou vychutnávať si život vo všetkých jeho farbách.
Krátkozrakosť
Neschopnosť zaostriť na vzdialené veci, krátkozrakosť, je v podstate strachom z vonkajšieho sveta. Nárokov, ktoré si kladie okolie. Tiež ide o strach z budúcnosti. Akoby ju oči nechceli vidieť.
Človek pociťuje tlak na to, aby sa maximálne prispôsobil a žil spoločnosťou či rodinou predpísaným spôsobom. Aby dosahoval maximálne výkony a náročné méty.
Ďalekozrakosť
Ďalekozrakosť už indikuje strach z prítomnosti. Nie je naplnená potreba bezpečia. Človek sa utieka skôr do minulosti alebo si predstavuje budúcnosť, no chýba schopnosť radovania sa z prežívania tu a teraz.
Astigmatizmus
Strach vidieť samého seba v skutočnom svetle. Odmietanie, resp. neschopnosť vidieť svoje nedostatky.
Zelený zákal
Glaukóm sa spája s neschopnosťou odpustenia. Je stále prítomné napätie z krívd a urážok, hoci i dávnejších.
Šedý zákal
Stratu schopnosti radovať sa a pozitívneho pohľadu do budúcnosti možno spájať s týmto nepríjemným očným ochorením.
Strabizmus (Škuľavosť)
Zatiaľ čo rozbiehavá škuľavosť súvisí so strachom z prítomnosti, zbiehavá škuľavosť hovorí o odmietaní pozrieť sa na svet s jeho kladnými aj tienistejšími stránkami a prijať ho.
Duchovné príčiny bolesti zubov, zvýšenej kazivosti a paradentózy
Časté ťažkosti so zubami naznačujú, že v duchovnej sfére má človek problém s rozhodnosťou. Buď jeho nerozhodnosť pramení z neschopnosti adekvátne zhodnotiť, zanalyzovať stav a urobiť jednoznačné rozhodnutie, alebo ho ovláda strach z nesprávneho rozhodnutia a dôsledkov.
Bolesti zubov
Opakujúce sa bolesti zubov hovoria o tom, že človek sa vo svojom živote nedokáže s niečím stotožniť. Nedokáže teda, obrazne povedané, dané veci, situácie, vzťahy, udalosti „prežuť“. Namiesto jasného uvažovania a rozhodovania o tom, ako ďalej, sú jeho myšlienky a pocity pohltené vystresovanosťou.
Krvácajúce ďasná a paradentóza
Krvácajúce ďasná odkazujú na jednej strane na zraniteľnosť a na druhej strane na hnev. Človek je nahnevaný na svoju vlastnú nerozhodnosť, no na druhej strane má ľahko zraniteľné sebavedomie a nedostatok sebadôvery, aby urobil krok vpred.
Tip na posilnenie zdravia prírodnou cestou: Olej z pestreca mariánskeho, čiernej rasce či pupalkový elixír – spoznaj jedlé liečivé oleje
Zubný kaz
Pokiaľ človek odsúva problémy, potláča ich či sa im vyhýba, resp. odmieta sa nimi „prehrýzť“, môže zaznamenať zvýšenú kazivosť zubov. Životná sila je neriešením problémov zablokovaná, zahníva, čo signalizuje práve zubný kaz.
Zubný kameň
Vápenaté povlaky na zuboch sa priebežne robia každému, avšak rýchla tvorba zubného kameňa je varovaním. Nánosy na zuboch reprezentujú energetický blok, ktorý si človek vytvára v dôsledku podceňovania sa. Radšej si vytvára istotu z rutiny, má svoje zvyky a aktivity, ktoré nemení, než by sa mal vrhnúť do niečoho nového a obohacujúceho ducha.
Škrípanie zubami – duchovná príčina
Duchovné príčiny chorôb kože
Kožné ochorenia sú silne prepojené so psychikou a stres pri nich často funguje ako spúšťač, prípadne zhoršuje priebeh, či už akné, ekzému, žihľavky a tak ďalej. Treba dodať, že vnímanie stresu je individuálne mimoriadne variabilné.
Pri duchovných príčinách chorôb kože vystupuje do popredia komunikačná disharmónia medzi človekom a svetom. Niečo zostalo potlačené a nevypovedané. A keď teda človek postihnutý kožným ochorením nedostane zo seba v sociálnych kontaktoch či vo vzťahu k sebe samému to, čo má, urobí to takpovediac za neho jeho koža.
Chorobné prejavy kože sú tak viditeľným prejavom toho, čo sa človek snaží skryť alebo potlačiť v sebe, nech sa aj akokoľvek snaží pôsobiť nad vecou. No a pokiaľ sa kožná choroba objavuje viac na ľavej strane tela alebo tváre, je pravdepodobné, že človek má konflikt so ženou a pokiaľ na pravej, tak s mužom.
Kožné problémy taktiež odhaľujú lipnutie na zbytočnostiach, či už predmetoch alebo návykoch. Prítomný je neustály pocit ohrozenia. Samozrejme, duchovné príčiny chorôb kože majú svoje nuansy podľa konkrétneho problému. Preto si o nich teraz prečítajte viac.
Oplatí sa prečítať: Ročný horoskop pre všetky znamenia zverokruhu
Akné
Vyrážky ako častý problém dospievajúcich poukazujú na nedostatok sebadôvery, sebalásky a potlačenie ženskej alebo mužskej zložky osobnosti. Koža postihnutá akné demonštruje zlý vzťah k sebe samému až odpor. Súčasťou problému sú aj ťažkosti s nadväzovaním vzťahov, čo súvisí s tým, že kým človek nemá rád sám seba, ani ostatní sa k nemu nebudú s ochotou hlásiť a vytvárať priateľstvá či známosti.
Podkožné akné, vriedky až abscesy ešte navyše znamenajú, že je človek zahĺbený do starých krívd, ktoré sa mu udiali, zbytočne ich analyzuje a z tohto neustáleho rozoberania sa v ňom hromadí hnev, podráždenosť, pomstychtivosť.
Ekzém
Ekzematická pokožka postihnutého človeka hovorí o jeho vnútornom napätí a precitlivelosti na fyzické alebo emocionálne podnety. Taktiež symbolizuje ukrývanie emócií pred svetom, čo súvisí s tým, že ekzém býva lokalizovaný na menej viditeľných častiach tela.
Ekzematik sa bojí vyjadrovať svoje emócie a stanoviská, lebo sa desí negatívnej odozvy okolia. U atopického ekzému je často prítomná často zvýšená úzkosť a horšia tolerancia na stres, tiež väčšia ľakavosť, sklon k nízkemu tlaku a odpadávaniu.
Rosacea
Ružovka viac postihuje ženy, lebo tie si radšej nechajú veci, ktoré ich trápia, pre seba, ako by mali vyvolať konflikt či zármutok. Navyše sa rosacea týka viac tých ľudí, ktorí majú potrebu zavďačiť sa druhým, vychádzať druhým v ústrety, a to aj na úkor ich vlastných nenaplnených potrieb.
Hlavnou duchovnou príčinou tejto kožnej choroby je potlačené rozhorčenie a hnev. Ten prichádza návalovo, keď vnútorný nepokoj chce takpovediac „vybublať“ von.
Vybrali sme: Najlepší rosacea krém a ďalšia overená TOP kozmetika na ružovku
Človek s ružovkou zmierni jej príznaky tak, že sa naučí komunikovať priamo a prestane sa báť následkov svojej otvorenosti.
Psoriáza
Psoriáza, inak nazývaná aj lupienka, indikuje neschopnosť radovania sa zo života, umŕtvovanie zmyslov a taktiež podceňovanie seba samého, ale i odmietanie zodpovednosti.
Pocity a emocionálne prežívanie považuje človek so psoriázou za skôr bolestivé a prinášajúce trápenie, preto sa snaží túto svoju stránku utlmiť až umŕtviť, napríklad rutinou. Je prítomný strach z ublíženia druhými ľuďmi, predovšetkým emocionálneho charakteru.
Bradavice
Výrastky bradavíc sa zvyknú vyskytovať práve na tých miestach, ktoré na sebe človek nemá rád. Preto vystupujú na povrch a snažia sa upozorniť na danú časť tela, ktorá si zaslúži viac lásky a pozornosti. Popri klasickej liečbe je taktiež nutné zbaviť sa závisti voči druhým, aby sa bradavice znovu nevracali.
Kožná pleseň
Pleseň prejavujúca sa na pokožke je signálom prekyslenia organizmu, ktorému k tomuto stavu nemusela dopomôcť len nevhodná strava, ale aj nespokojnosť daného človeka, negativita až silný vnútorný hnev.
Čo znamenajú problémy s ušami a sluchom?
Podobne ako pri očiach, keď sú problémy s nimi spojené s tým, čo človek nechce vidieť a bojí sa toho, tak pri ušiach ide o obdobný kontext. Ide o strach z toho, čo by si postihnutý vypočul o sebe, najbližších, vonkajších aj vnútorných súvislostiach…
Často je strach z vypočutia informácií o sebe spojená aj s hnevom. Je to tak pri bolesti uší. Intenzívna bolesť uší je napríklad prítomná u detí, ktoré si musia vypočuť veci, ktoré počuť nechcú, pričom je rodičmi či vychovávateľmi brzdený spontánny prejav emócií. Táto bezmocnosť sa potom pretaví do bolesti uší.
Neprehliadni: Tip na posilnenie vitality a odolnosti proti stresu
Hluchota je spôsobená dlhodobým odmietaním načúvať druhým. Človek, ktorého dostihuje hluchota, nie je schopný načúvať druhým, ale ani sám sebe. Neakceptuje seba a ani druhých. Tvrdohlavo odmieta, izoluje sa, uráža sa za maličkosti.
Podobne aj dlhodobé šumenie v ušiach signalizuje konflikt súvisiaci s tým, čo by človek chcel počuť a čo v skutočnosti počúva. Šumenie v ušiach je dôsledkom neochoty prijať to, čo mu je hovorené.
Zápaly uší sú taktiež spojené s neochotou prijímať to, čo hovorí okolie a tiež hromadenie agresie, pričom zápal uší u detí môže súvisieť s neschopnosťou vyjadriť pocity strachu.
Duchovné príčiny problémov s kĺbmi, chrbticou a celkovo s pohybovým ústrojenstvom
Chrbtica je oporou tela a zdravotné problémy a bolestivosť chrbtice zapríčiňuje v duchovnom rozmere práve nedostatok stability v živote. Môže ísť o nedostatok emocionálnej podpory, ale i podpory finančnej.
Bolestivosť chrbtice a jej nezdravé zakrivenie spôsobuje jednak nepociťovanie dostatočnej opory v živote, no na druhej strane človek hľadá stabilitu v niečom, čo mu ju i tak neposkytne.
Či už môže ísť o zamestnanie, peniaze, prípadne získanie si sympatie či lásky druhých ľudí, ktorí však osud daného jedinca nemajú v rukách, pretože on sám je tým hlavným hýbateľom vo svojom živote. On má mať dosť sebavedomia, odhodlania a radostnej činorodosti, ktoré pre neho budú tou najlepšou oporou.
Pokiaľ ide o diagnózu skolióza, na vyššie uvedené sa nabaľuje aj pociťovanie zúfalstva a bezmocnosti. Človeku sa javia jeho problémy ako príliš veľké a ťažké balvany, ktoré jednoducho sám neunesie. Zlé zakrivenie chrbtice v sebe vždy jasne nesie odkaz nedôvery v život, nedôvery vo vlastné sily a schopnosti. Chrbtica je pri tejto diagnóze vychýlená zo stredovej línie chrbta, takže celá horná časť zaujala šikmú polohu. Človek sa odchýlil od harmónie a jeho život nie je v poriadku. Ak je vychýlená od ideálnej línie ľavá strana, mal by sa viac venovať svojej ženskej stránke duše a srdcovým témam. Ak je vybočená doprava, mala by sa viac realizovať mužská stránka duše.
Zdravotné ťažkosti spojené s platničkami hovoria o nerozhodnosti človeka. Nedokáže urobiť rozhodnutie sám za seba, očakáva pomoc z vonka.
Pohyb človeka obmedzujú i bolestivé a zapálené kĺby. Vo svojej podstate kĺby reprezentujú pružnosť a ľahkosť, s akou človek kráča životom, mení smer, prispôsobuje sa. Pravdepodobne i preto sa bolestivosť a zdravotné ťažkosti kĺbov začínajú intenzívnejšie prejavovať na starobu. Starý človek už nemá potrebu noviniek či zmeny. Niekedy sa až urputne drží svojej rutiny a názorov.
DNA hovorí o potrebe človeka dominovať a rozkazovať. Je to zároveň osobnosť, ktorá sa stala neflexibilnou, no zároveň aj netrpezlivou a hnevlivou.
Artritída, čiže infekčný alebo neinfekčný zápal kĺbov, odkazuje na stuhnutosť. Akúsi zaseknutosť v živote. Tieto negatívne charakteristiky dopĺňa ešte aj tvrdohlavosť, úzkoprsosť a chlad v medziľudských vzťahoch.
Duchovné príčiny chorôb vnútorných orgánov
Ďalšie najčastejšie zdravotné problémy a ich duchovné príčiny rozoberieme podľa toho, akého vnútorného orgánu či systému sa týkajú.
Srdcovo-cievne problémy
Srdce predstavuje v tele epicentrum bezpečia a lásky. Dlhodobé citové problémy, málo radosti, disharmónia vo vzťahoch, a to ako k sebe, tak i druhým, na srdci a cievach zanecháva negatívne stopy. Veď napokon, nehovorí sa len tak pre nič-za nič, puklo mu srdce od žiaľu. Syndróm zlomeného srdca nie je výmysel a naozaj dokáže zabíjať.
Nízky krvný tlak naznačuje, že sa človek vyhýba niektorým pre neho problematickým situáciám. Chýba dynamika, teda aktivita vychádzajúca z neho samotného, schopnosť postaviť sa prekážkam zoči-voči.
Vysoký krvný tlak poukazuje opačne na prílišnú životnú dynamiku človeka. Ide o zvnútornený tlak na výkon, nezdravú ctižiadosť a neschopnosť robiť kompromisy.
Vysoká úroveň cholesterolu ohrozujúca cievy vyplýva zo strachu prežívať radosť naplno a žiť naplno. Z duchovného aspektu sa upchávajú prietoky radosti.
Infarkt má v duchovnej sfére príčinu v nedostatku radosti zo života, v neustálych citových problémoch a taktiež zaň môže život v neustálom strese, keď človek takpovediac nemôže „vypnúť“. Dochádza k vnútorným blokádam, takže životná energia voľne neprúdi organizmom.
Kŕčové žily signalizujú istú nepružnosť. Tak ako žilám chýba elasticita, tak i zmýšľaniu človeka chýba pružnosť a ochota prispôsobenia sa situáciám. Príznačné je zotrvávanie na určitom stanovisku. Keďže je pri kŕčových žilách zablokovaný spätný tok krvi do srdca a časť krvi uniká do periférie, v prenesenom zmysle to tiež znamená, že človek nedostáva zaslúžene späť, čo vyslal.
Trombózu spôsobuje dlhodobý pocit osamelosti. K tomu je prítomné nedocenenie až výrazné podceňovanie seba samého. Človek ohrozený trombózou sa spravidla stále naháňa a aj tak si hovorí, že toho nerobí dosť.
Ateroskleróza je prejavom silného vnútorného napätia. Človek zaťato vzdoruje a odmieta iné možnosti, ako si zaumienil.
Problémy s bolesťou hlavy a choroby postihujúce mozog
Hlava, resp. mozog je riadiacim centrom organizmu a tiež hlava je tým, čo nás reprezentuje medzi ostatnými v zmysle uvažovania, komunikácie, plánov… Duchovná príčina chorôb spojených s hlavou, problémy s migrénou, ale aj ochorenia týkajúce sa mozgu, sú najčastejšie späté s tým, že človek ubližuje sám sebe.
Migréna je teda dôsledkom zraňovania, ktoré vychádza z človeka samotného. A to napríklad prostredníctvom výčitiek, podceňovania sa, porovnávania s ostatnými, toxických myšlienok o sebe. V zásade na seba človek trpiaci migrénou aj neprimerane tlačí. Chce byť, alebo aspoň pôsobiť dokonale. Za mimoriadne silnými chronickými bolesťami hlavy stojí neraz aj potláčaný hnev.
Mozgová mŕtvica reprezentuje odpor k životu, zavrhovanie života a zmeny, ktorú so sebou prináša.
Mozgový nádor sa spája s tvrdohlavým opakovaním chýb a zlých (predovšetkým psychických) návykov. Človek je zle „naprogramovaný“ a nemieni urobiť zmenu.
Alzheimerova choroba je v podstate neschopnosťou prijať život. Človek má pocit, že už zažil všetko a nič viac už od života nechce.
Zažívacie ústrojenstvo a vylučovanie
Keď človek nedokáže stráviť svoje nové skúsenosti, vzťahy, myšlienky, začnú sa spravidla objavovať problémy so žalúdkom a celkovo zažívaním. Hlavná duchovná príčina chorôb žalúdka je však ako pri všetkých chorobách strach. V tomto prípade je to strach z nových skutočností. Môže ísť o nové skúsenosti novopečeného rodiča alebo manžela či manželky, prípadne ide o nové výzvy, ktoré pred človeka kladie jeho nová práca.
Tráviace ťažkosti vo všeobecnosti reprezentujú duševné prejedanie sa. Strachom je človek dohnaný k rôznym typom agresie, namierených na seba alebo na druhých. Okrem toho človek trpiaci tráviacimi problémami nezvláda kritiku, dokonca kritiku vidí aj vo vyjadreniach, ktoré ňou ani nemali byť.
Nadúvanie je vlastne nestráveným tlakom kladeným na človeka s prímesou odporu a znechutenia.
Hnačka poukazuje na strach z odmietnutia. Človek radšej uteká pred niečím alebo niekým, ako by sa mal vysporiadať s prípadným neúspechom.
Ľudia so zápchou sú často postihnutí tzv. „syslením si“ a majú problém vyhodiť staré a nepotrebné veci.
Gastritída signalizuje dlhotrvajúce pochybnosti a neistotu, človek vidí vo svojej budúcnosti len hrozby, ktoré ho majú postretnúť.
Žalúdočné vredy spôsobuje silný strach zo zlyhania. Človek trpiaci na žalúdočné vredy nemá rád sám seba a k tomu má strach, že na to druhí prídu.
Hemoroidy spôsobuje na duchovnej úrovni strach z termínov, ale aj strach zbaviť sa záťaže z minulosti.
Duchovné príčiny chorôb pankreasu a pečene
Pečeň a pankreas patria k orgánom, s ktorými sa je neradno zahrávať. Ich ochorenie znamená v mnohých prípadoch veľmi vážny, a to aj život ohrozujúci stav. Nikdy to však neprichádza zo dňa na deň. Okrem registrovania výstražných signálov týchto orgánov, návštevy odborníka a zlepšenia životosprávy je však nutné zamyslieť sa aj nad duchovnými príčinami chorôb pankreasu a pečene. A to preto, lebo nevyriešenie podstaty problému vás znova dostane tam, kde ste boli.
Začneme pomerne malým, no o to významnejším orgánom s vonkajším i vnútorným vylučovaním – pankreasom. Zdravotné ťažkosti pankreasu poukazujú v prvom rade na disharmóniu v dávaní a prijímaní lásky. Tok tejto pozitívnej energie je nejakým spôsobom blokovaný. Podľa závažnosti ochorenia pankreasu sa pridávajú aj ďalšie duchovné príčiny, a to najmä rezignácia (pocit, že život stráca zmysel), ale prítomné bývajú aj zlosť a frustrácia.
Energetické blokády sú prítomné aj pri zdravotných problémoch s pečeňou, kde stresový faktor zohráva svoju významnú úlohu. Tento stres ide ruka v ruke so strachom, pričom postihnutý človek má tendenciu živiť ho a zväčšovať ho. Keď hovoríme o duchovných príčinách chorôb pečene, určite treba zmieniť aj chronické „hrabanie sa v minulosti“, v starých krivdách. To len podnecuje ďalšie toxické emócie, ako je zlosť či ľútosť nad sebou a svojou životnou situáciou.
Obličky a močové ústrojenstvo
Problémy s obličkami, predovšetkým zápal súvisí so sklamaním človeka. Môže ísť o jeho osobný neúspech spojený s hanbou. Sklamanie však môže veľmi intenzívne pociťovať aj za druhých, keď prežíva osudy svojich blízkych až príliš.
S močovým mechúrom mávajú ťažkosti ľudia, ktorí lipnú na starých myšlienkach a názoroch. Boja sa zbaviť zaužívaných stereotypov a k tomu majú tiež často hnev na svoju polovičku.
Uretritída, zápal močovodu, je o hneve na opačné pohlavie. Môže byť spojený aj s inými negatívnymi pocitmi.
Ťažkosti s pľúcami, dutinami a celkovo dýchaním
Duchovné príčiny chorôb dýchacieho ústrojenstva vyjadrujú strach z prijatia života i druhých ľudí s dobrými i temnejšími stránkami. Človeka trýznia neustále pochybnosti.
Ľudí, ktorí majú problém s dýchaním, často dostihne pocit, že nemajú právo žiť život naplno. Preto nedýchajú naplno, ich dýchanie je plytké. Zdravotné problémy týkajúce sa dutín predstavujú averziu na konkrétnu osobu, niekoho blízkeho. Možno je to dôsledok urážky či sklamania.
Nádcha signalizuje mnoho udalostí, ktoré človek nestíha spracovať. Takto chce telo zmierniť psychický chaos a očistiť sa.
Chrípka je už reakciou na negatívne naladenie, ktoré v sebe zahŕňa strach a očakávanie zlého.
Zápal pľúc je dôsledkom citových rán, ktorým daný človek alebo okolnosti nedajú priestor, aby sa zahojili. Tento stav je spojený s únavou zo života a beznádejou.
Astma hovorí o potláčaní nepríjemných emócií, ako je strach z osamostatnenia, previnilosť, rozorvanosť. Človek sa astmou býva väčšinou mimoriadne citlivý na to, čo sa odohráva v jeho blízkosti, domove a rodine.
Aj alergia svedčí o zvýšenej precitlivelosti človeka. Táto hypersenzitivita sa potom premieta do strachu až agresivity.
Bronchitída, prejavujúca sa kašľom, bolesťou na hrudníku i zvýšenou teplotou, je reakciou na disharmonické rodinné prostredie, v ktorom vládnu hádky a krik alebo nepríjemné ticho.
Ďalšie duchovné príčiny chorôb
Lymfatické problémy sú varovaním pred zanedbávaním toho, čo dáva životu zmysel. Je prítomný nedostatok lásky a radosti.
Cukrovka je vlastne o málo „osladenom“ živote, o neschopnosti naplno milovať, a to ako seba, tak i iných. Namiesto pravej lásky vystupuje do popredia túžba ovládať druhých.
Rakovina, ako jedno z najobávanejších ochorení, je na duchovnej úrovni spôsobovaná dlhodobým vnútorným odporom, ktorý je ale potlačovaný, negovaný, a tak začne „zožierať“ telo zvnútra. Odpor v sebe môže niesť okrem iného i intenzívny zármutok, pocit viny, nenávisť či absolútnu beznádej.
Použité zdroje:
[1] Ruediger Dahlke: Telo ako zrkadlo duše, Ikar, Bratislava 2009.
Foto: Freepik