Strukoviny sú perfektnou potravinou z mnohých dôvodov. Prirodzene bezlepkové, bohaté na bielkoviny a vlákninu, plné minerálov a vitamínov. Obľúbeným druhom je práve šošovica.
Hnedá, červená, žltá, čierna. To všetko sú druhy šošovice, z ktorých možno vyčarovať zaujímavé recepty súčasnej gastronómie. My sa s vami podelíme o TOP recepty na šošovicové jedlá.
Všetky druhy šošovice majú vysoký obsah bielkovín, minerálov, hlavne vápniku, železa, zinku a horčíku. Je bohatá na vitamíny skupiny B a vlákninu. Vďaka týmto výživovým hodnotám je obľúbenou surovinou v receptoch pre zdravé stravovanie, navyše má nízky obsah tuku.
Pomalé sacharidy, ktoré šošovica obsahuje, udržia dlhšie pocit nasýtenosti, preto je výbornou voľbou pre tých, ktorí chcú chudnúť, nie však hladovať.
Klasická hnedá
Najčastejšie sa v našej kuchyni používa hnedá šošovica. Ak vás odrádza to, že spôsobuje nadúvanie, skúste sa mu vyhnúť niektorým z nasledovných postupov.
Pred varením namočíme šošovicu do studenej vody aspoň na dve hodiny. Potom ju vylejeme a šošovicu varíme v inej vode, čím obmedzíme prítomnosť látok, ktoré spôsobujú nadúvanie.
To dosiahneme aj tým, keď pri jej príprave použijeme bylinky, ktoré tomu predchádzajú. Skvelé sú okrem bobkového listu aj majoránka, saturejka, fenykel alebo petržlen.
Zaujme ťa: Bylinka na vysoký cholesterol aj kožné choroby: Zabudnutá veronika
Treťou možnosťou, ako obmedziť nafukovanie po tejto strukovine, je mixovanie uvarenej šošovice.
Hnedá šošovica má príjemnú zemitú chuť a jej príprava netrvá dlhšie ako 20 až 30 minút.
Recept na skvelú šošovicovú polievku s hubami
Nenáročná na prípravu, výdatná šošovicová polievka podávaná s hriankou ponúka ľahký obed, ktorý zasýti a zahreje v jesennom a zimnom období.
Tiež skús: TOP recepty s hubami: Vychutnaj si nazbierané lesné hríby či kúpené šampiňóny
Ingrediencie:
- 250 g hnedej šošovice
- 2 hrste sušených hríbov (dubáky, kozáky)
- 1 l zeleninového vývaru
- cibuľa
- 2 roztlačené strúčky cesnaku
- 1 lyžica oleja
- soľ
- čierne korenie
- čerstvá petržlenová vňať alebo sušená drvená majoránka
Premyjeme si šošovicu, zalejeme vodou a necháme postáť jednu hodinu, v inej nádobe vo vode necháme zmäknúť sušené hríby. Počítajte minimálne s jednou hodinou, môžeme ich nechať aj dlhšie. Potom šošovicu aj hríby precedíme. Pripravíme si zeleninový vývar a môžeme sa pustiť do varenia polievky.
Na rozohriaty olej dáme nadrobno nakrájanú cibuľu, chvíľu premiešavame, pokračujeme roztlačeným cesnakom, pridáme zmäknuté sušené hríby, približne 5 minút restujeme a nezabúdame miešať. Dubáky a kozáky sú aromatické a dajú polievke výbornú chuť. Vsypeme šošovicu a varíme do zmäknutia, ak je to potrebné, prisolíme a podľa chuti okoreníme.
Pred záverom pridáme na drobno pokrájanú petržlenovú vňať. Inokedy pre zmenu chuti po dovarení primiešame drvenú majoránku.
Červená šošovica
Predstavuje výborný zdroj železa, selénu, fosforu, zinku a vitamínu B6. Výhodná je aj preto, že pri nej nehrozí nadúvanie.
Červenú šošovicu ocenia cukrovkári a tiež tí, ktorí sa pokúšajú schudnúť, pretože má nízky glykemický index. Práve z nej sa s obľubou pripravujú nátierky. Na jej uvarenie vám postačí 10 až 20 minút.
Šošovica beluga
Čierna šošovica známa ako beluga (toto meno získala vďaka podobnosti s kaviárom beluga) obsahuje dvojnásobné množstvo bielkovín ako tofu, množstvo vlákniny a antioxidantov, čím sa stáva účinnou pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny.
Má jemnú chuť, ktorá mierne pripomína oriešky. Varíme ju 20 až 25 minút a aj po uvarení si drží svoj tvar.
Šalát zo šošovice beluga
Tento šalát je výbornou prílohou ku grilovaným pochúťkam. Môže byť aj ľahkým letným obedom vďaka výživovým hodnotám čiernej šošovice.
Ingrediencie:
- 250 g šošovice beluga
- 100 g fety
- 1 červená cibuľa
- petržlenová vňať
- 3 lyžice olivového oleja
- šťava z polovice citróna
- lyžička balzamikového octu
- soľ
- čierne korenie
Uvaríme šošovicu, precedíme cez sitko a vložíme do misky. Kým mierne vychladne, pripravíme si zálievku. V menšej miske vyšľaháme zálievku z oleja, citrónu, balzamikového octu, soli a čierneho korenia.
Do misky s čiernou šošovicou pridáme na plátky nakrájanú cibuľu, rozmrvenú fetu, zalejeme nálevom, jemne premiešame a dáme do chladničky.
Žltá šošovica
Ak máte podráždený žalúdok, vyskúšajte žltú šošovicu. Varte ju pri nižšej teplote, pretože sa rýchlo rozvarí.
Výborne sa hodí na kaše a husté polievky. Skvelo chutí s kari, je obľúbenou súčasťou indických jedál.
Túto zdravú potravinu by sme mali zaraďovať do jedálneho lístka častejšie.
Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu
Vďaka svojmu zloženiu výborne nahrádza pre vegetariánov a vegánov mäso.
Navyše šošovicu môžeme nechať naklíčiť a získame tak vitamínovú bombu plnú minerálov a vitamínov. Klíčky potom môžeme ich použiť ako súčasť šalátov alebo obložených chlebíkov.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik