REKLAMA

Dioptrické okuliare vedia svojich nositeľov neraz nepríjemne prekvapiť. Rosenie okuliarov je nepríjemnosť znižujúca komfort a v niektorých situáciách dokonca i bezpečnosť človeka.

Deje sa tak napríklad v chladných mesiacoch pri prechode z vonkajšieho prostredia do tepla domova, ale aj pri pití teplých nápojov alebo napríklad len pri otvorení umývačky riadu sa okuliare z čista-jasna zarosia a sťažia tak normálne videnie. Hovorí vám to niečo?

Dosť nepríjemnou bola v časoch najintenzívnejších proticovidových opatrení aj kombinácia rúška a okuliarov, a to najmä v prípade, ak rúško nemalo správnu veľkosť a človeku nepasovalo v oblasti nosa. 

Tým, čo majú oči v poriadku a nie sú odkázaní na dioptrie, sa môže zdať, že rosenie okuliarov vlastne žiadnym veľkým problémom nie je. No tí, čo sú na okuliare odkázaní, vedia svoje… Rosenie okuliarov patrí medzi jeden z dosť významných dôvodov, pre ktoré sa mnohí ľudia s dioptriami nakoniec rozhodnú podstúpiť  operáciu očí, prípadne prejdú na nosenie kontaktných šošoviek.

...

Prečo dochádza k roseniu okuliarov?

V zásade je medzi vnútornou stranou skiel a očami prirodzená vlhkosť a teplo z pokožky. Ak sú sklíčka na okuliaroch chladnejšie, vzniká zarosenie. Aby ste sa tejto nepríjemnosti vyhli, vyberte si z nasledujúcich super tipov, ako zamedziť zahmlievaniu okuliarov.

Všestranná pena na holenie

Asi by ste to na ňu ani nepovedali, no pena na holenie sa v domácnosti zíde vo viacerých prípadoch.

REKLAMA

Vedeli ste napríklad, že penu na holenie môžete použiť na dokonalé vyleštenie šperkov alebo aj na odolné škvrny? Rovnako je pena na holenie účinná aj proti zahmlievaniu, a to nielen sklíčok okuliarov, ale v podstate všetkých sklenených povrchov. Napríklad zrkadiel v kúpeľni či okien na aute. Určite to vyskúšajte, aplikácia je jednoduchá.

Pozri tiež: Pena na holenie na popáleniny? 7 netradičných tipov, ktoré vyrazia dych! 

Trochu peny len rozotrite po povrchu skla, nechajte chvíľku pôsobiť a následne bez oplachovania vyleštite suchou bavlnenou handričkou. Pena na holenie účinkuje na sklenených povrchoch tak, že vytvorí izolačnú vrstvu a zamedzí vode, aby sa na nich usádzala.

Pomôže aj mydlo či šampón

Tekuté produkty určené primárne na očistu tela či vlasov, ako je mydlo alebo šampón, sú podobne veľmi účinné proti roseniu okuliarov. Nanášajte ich na sklíčka v malom množstve, nechajte pôsobiť a neoplachujte, ale pomocou jemnej bavlnenej handričky vyleštite dosucha.

Mydlo aj šampón pôsobia podobne ako už vyššie spomínaná pena na holenie. Teda vytvárajú akýsi ochranný film, ktorý sklíčka okuliarov zachová v nezarosenom stave.

...

Zaobstarajte si špeciálny sprej proti roseniu skiel alebo si ho vyrobte

V optikách a v športových potrebách predávajú aj špeciálne spreje proti zaroseniu okuliarov. Vy si však môžete niečo podobné vyrobiť aj doma z jedného dielu vody a dvoch dielov liehu, pričom do tejto tekutiny pridáte aj pár kvapiek bežného saponátu.

Inšpiruj sa: Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič

Túto domácu vychytávku aplikujte podobne ako vyššie spomínané čističe. Prostriedok si nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a môžete ho mať poruke aj na cestách.

Foto: Freepik 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.