Určite sa vám pri varení stáva, že vaše jedlo potrebuje chuťovo ešte doladiť, ale kupovaný bujón odmietate. Chcete mať istotu, že jedlo pre vašu rodinu je kvalitné? Jeseň je ideálna na výrobu vlastnej domácej vegety. Voňavej, farebnej, zdravej, a hlavne podľa vlastných chuťových preferencií.
Ak nemáte vlastné zdroje zo záhradky, teraz je ten správny čas, keď má zelenina v obchodoch prijateľnú cenu a trhoviská sú plné farebnej zeleniny. Chuťovo excelentná domáca vegeta sa stane vaším obľúbeným ochucovadlom. A budete mať istotu, že sa v nej nenachádza zbytočná chémia a zložky, ktorým sa je v pokrme lepšie vyhnúť. Recept na túto vegetu, ideálnu i pre deti, nie je vôbec zložitý. Tak, poďme na to!
Čo využijete naplno pri príprave domácej vegety?
V tomto prípade nie je nevyhnutné dodržiavať presnú gramáž, riadite sa aj tým, čo máte k dispozícii a ak nejaký druh zeleniny, ktorú budeme uvádzať, nemáte alebo nechcete, nahradíte ju inou.
Ideálne je pripravovať zdravšie domáce ochucovadlo vo väčšom množstve. Takom, ktoré sa zmestí do vašej sušičky.
Ďalšia inšpirácia: Kváskový podpecník s bryndzou: Recept pre domácu pekárničku
Sušička síce nie je nevyhnutná, ale na prípravu domácej vegety je to naozaj najideálnejšie a rýchle riešenie.
V jednom z článkov sme sa už venovali tomu, ako si zjednodušiť život a urýchliť prípravu jedla, čo je v dnešnej uponáhľanej dobe naozaj potrebné. A pri sušičke myslite i na to, že vám pomôže aj so sušením húb či ovocia. Tento spôsob skladovania potravín je veľmi efektívny, preto sa do tejto kuchynskej pomocníčky rozhodne oplatí investovať.
Čo treba na recept?
Pripravíme si:
- 1,5 – 2kg mrkvy
- 1kg koreňového petržlenu
- stredne veľký zeler
- 3 cibule
- 1 veľký pór
- zväzok jarnej cibuľky aj s vňaťou (ak máte)
- zelené vňate: petržlenová, zelerová, ligurček
- soľ
- kurkuma
- práškový cukor
Zaujme ťa: Vďaka týmto praktickým veciam si zorganizuješ špajzu i chladničku
Domáca vegeta – postup
Krájame a sušíme
Umytú zeleninu očistíme, najlepšie škrabkou, vložíme do vody. Pór očistíme od poškodených častí. Dobre umyjeme vňate, pred sušením rozložíme na papierovú utierku, aby odkvapkala voda.
Zeleninu postrúhame v robote alebo ručne na hrubšom strúhadle, cibuľu a pór nakrájame na tenké prúžky, zo zelených vňatí odstránime hrubé časti stonky. Jednotlivé zložky rozložíme na platá sušičky a dáme sušiť.
Najskôr sú usušené vňate, tie odložíme skôr, najdlhšie sa suší cibuľa. Všetko musí byť kvalitne presušené, pri stlačení lámavé, aby sa nám vegeta nepokazila a naša námaha nevyšla nadarmo.
Bude sa ti páčiť: Recepty na slané pečivo: Priprav dokonalé pohostenie
Jeden základ, rôzne druhy
Na záver rozmixujeme na veľkosť, ktorá nám vyhovuje. Na uvedené množstvo použijeme štyri lyžice soli, dve malé lyžičky práškového cukru na vyváženie chuti, pol lyžičky mletej kurkumy.
Základná zmes je vhodná aj pre deti. Z jedného základu však môžeme spraviť niekoľko verzií, a to aj pikantnejších. Napríklad s čiernym korením, s čili paprikou alebo s rozmixovanými sušenými hríbami.
Zmes presypeme do skleneného pohára, dobre uzavrieme, uskladňujeme na tmavom mieste. Domácu vegetu používame nielen do polievok, ale aj na dochutenie ryže či mäsových jedál.
Oplatí sa prečítať: Vieš, ako skladovať huby v mrazničke a ako dlho vydržia v chladničke?
Ak túto úžasnú aromatickú a farebnú vegetu vložíte do pekného pohárika, môžete ju dokonca použiť ako originálny darček. Určite ním potešíte svojich priateľov a známych.
Foto: redakcia krasaastyl.sk