REKLAMA

V súčasnosti sa záujem záhradkárov sústreďuje na menej známe, ale veľmi zdravé plodiny, ako rakytník, muchovník, arónia, goji. Stále populárnejšia arónia čierna (Aronia melanocarpa) patrí do čeľade ružovitých a pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Doslovný preklad jej odborného názvu melanocarpa znamená čierne ovocie. Plody arónie čiernej sú vysoko cenené pre svoju nutričnú hodnotu a vy sa v tomto článku dozviete, prečo je arónia užitočná a aké jednoduché je jej pestovanie. Nasledujte rady na pestovanie arónie a vo vašej záhrade tak budete môcť časom zbierať plody tejto superpotraviny.

Pestovanie arónie

Arónia čierna je krík menšej alebo strednej veľkosti, preto sa hodí aj do malých záhrad. Atraktívnym vzhľadom poteší od jari do jesene. Biele kvety na jar, v lete lesklé tmavozelené listy s plodmi, ktoré postupne získavajú tmavofialovú až čiernu farbu, na jeseň vystrieda pôsobivá oranžovočervená až hnedočervená farba listov.

...

Je to nielen užitočný, ale zároveň dekoratívny ker, ktorý sa využíva na živé ploty. Pestovanie arónie je nenáročné, nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Kríky arónie sú samoopelivé, mrazuodolné, znášajú mráz do – 40 °C. Nemajú veľké nároky na pôdu. Prospieva im priepustná  neutrálna až mierne kyslá pôda. Na zásaditú pôdu reagujú žltnutím listov. Vyhovuje im dostatok vlahy, ale zvládnu aj suchšie a piesočnaté pôdy. Neohrozujú ich škodcovia ani hubové choroby, takže si aróniu môžete dopestovať bez postrekovania v bio kvalite.

Pozri tiež: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky?

 

Zo skúsenosti pestovateľa arónie

Najlepšiu úrodu dosiahnete, ak krík arónie zasadíte na slnečné miesto, ale zvládne aj polotieň. Bonusom je rýchly nástup rodivosti, prvé plody sa objavujú už druhý rok po výsadbe. Plnú rodivosť dosahujú kríky arónie okolo piateho roku. Z jedného kríka získate úrodu päť až desať kilogramov. 

Arónia kvitne koncom apríla a v máji. Plodom sú malvičky  na okolíkoch, ktoré dozrievajú v septembri.

Tiež si prečítaj: Pestovanie paradajok – od semiačka k šťavnatým rajčinám plným chuti 

arónia pestovanie

K najobľúbenejším odrodám arónie patrí odroda Nero a Viking. Nero je najúrodnejšia odroda, plody s priemerom 1 centimeter dozrievajú už v priebehu augusta. Viking je novšia odroda s väčšou výškou kríka a o niečo väčšími plodmi v porovnaní s odrodou Nero.

Zber arónie

Dozreté plody sa zbierajú v priebehu septembra, v teplejších letách aj v auguste a po prezretí sa scvrkávajú. V priebehu dozrievania je vhodné chrániť úrodu pred vtákmi, ktoré sú schopné vyzobať plody zvečera do rána. Pri oberaní však myslite aj na nich a časť úrody ponechajte na kríku, poslúži im počas zimy ako cenná potrava.

REKLAMA

Zber prebieha jednoducho. Najjednoduchšie je odstrihnúť celé strapce, z nich prstami alebo vidličkou odtrhnúť bobuľky. Keď sú dozreté, ide to naozaj ľahko. 

Vybrali sme: Pestovanie aloe vera zvládneš hravo a oplatí sa – účinky gélu z rastliny sú širokospektrálne

arónia pestovanie účinky

Skladovanie plodov arónie

Ak aróniové plody uložíte v chladnom prostredí, vydržia vám mesiac aj dva bez toho, aby podliehali skaze, obsahujú totiž dostatok antiseptických látok.

Arónia stromček

Aróniu môžete pestovať ako stromček. V tomto prípade býva korunka naočkovaná na podpník, ktorým býva najčastejšie jarabina vtáčia. Zvyčajne dosahuje vzrast 3 metre.

...

Aké sú účinky plodov arónie?

Plody arónie patria k najbohatším rastlinným zdrojom fenolových látok, z ktorých najvýznamnejšie sú antokyány, z gréckeho ánthos kyanos čo znamená oceľovomodrý. Sú to bioaktívne látky a  majú vplyv na veľké množstvo procesov odohrávajúcich sa v ľudskom organizme. Týchto látok má arónia trikrát viac ako čučoriedka lesná, ktorá sa považuje za superpotravinu.

V dozretých plodoch je prírodné sladidlo sorbitol, čo prospieva cukrovkárom. Arónia obsahuje vitamín C, provitamín A, vitamíny B skupiny a rutín. Z minerálnych látok  v značnej miere sa v nej nachádza železo, vápnik, zinok, meď a dôležitý jód. Až 400 mikrogramov jódu sa nachádza v 100 gramoch plodov.

Arónia:

  • priaznivo pôsobí na funkciu štítnej žľazy,
  • reguluje krvný tlak,
  • výrazne posilňuje imunitný systém, detoxikuje organizmus, zachytáva voľné radikály a kovy,
  • vďaka rutínu a vitamínu C zlepšuje pružnosť a pevnosť ciev,
arónia účinky na zdravie
  • vysokým obsahom železa bojuje proti anémii,
  • pôsobí pozitívne pri žalúdočných problémoch,
  • má protirakovinové účinky,
  • antokyány ovplyvňujú znižovanie oxidačného stresu mozgu, čím chránia zdravie mozgu,
  • zlepšuje pamäť a koncentráciu,
  • je prevenciou pred Alzheimerovou chorobou a demenciou,
  • bráni poškodzovaniu buniek, spomaľuje proces starnutia.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.