Materské mlieko, prípadne mliečna dojčenská formula je prvou stravou aj pitným režimom u bábätka. Kedy už mlieko nestačí a ako zavádzať prvé príkrmy? Postupnosť pri oboznamovaní dieťatka s jedlom aj dôležité rady, na čo nezabudnúť a čomu sa vyhnúť, nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Kedy začať s prikrmovaním?
Výlučné dojčenie, resp. výlučné podávanie mliečnej dojčenskej formuly č. 1 sa realizuje do plne ukončeného 4. mesiaca. Ďalej je nastavovanie prikrmovania pomerne individuálne.
Platí však jedna dôležitá vec. Vek 4 až 6 mesiacov je obdobím, kedy by sa malo bábätko minimálne začať oboznamovať s prvými príkrmami. V tomto čase je totiž otvorené tzv. „imunologické okno“. Čo to znamená? Je to obdobie akéhosi nastavovania imunitného systému. Keď je toto okno otvorené, organizmus spracováva potravinové antigény ako niečo normálne a prirodzené. U bábätka sa tak znižuje pravdepodobnosť vzniku potravinových alergií v neskoršom veku. Zásadné je najmä vytvorenie si protilátok proti lepku (bielkovina v pšenici a iných obilovinách), čo je kľúčové pri predchádzaní vzniku celiakie, ale i cukrovky. A toto by sa malo stihnúť presne do prvého dňa začiatku 7. mesiaca veku dieťatka. Ako na to, sa dočítate v špeciálnom odstavci, ktorý venujeme čisto zavádzaniu lepku do stravy.
Do 6. mesiaca veku sa u dojčených detí predpokladá, že ešte neprešli na mliečnu formulu, čo je práve najlepší čas začiatku prikrmovania.
Nielen z imunologického aspektu je ideálne začať s prvými príkrmami ešte v období dojčenia. Pri prechode na umelé mlieko v období, keď ste sa zároveň podujali drobcovi ponúkať jeho prvé lyžičky stravy, by to mohlo byť so zavádzaním príkrmov komplikovanejšie. No a materské mlieko navyše dopomáha prispôsobeniu sa dieťatka na nový stravovací režim oveľa prirodzenejšie.
Kedy začať s príkrmami, to závisí nielen od toho, či je dieťa dojčené alebo na umelom mlieku. Mali by ste si u dieťatka začať všímať, že mu už mlieko nestačí, je plačlivé od hladu, prípadne ho fascinuje a priam vás hypnotizuje pohľadom, keď niečo konzumujete. Samozrejme, že prvé príkrmy aj všetky pochybnosti či nejasnosti okolo nich by ste mali primárne konzultovať s pediatrom vášho dieťatka. My vám ponúkame akýsi rámcový postup pri zavádzaní príkrmov, no rešpektovať treba aj individuálne odchýlky, ktoré predsa len pozná najlepšie lekár dieťatka.
Prvé príkrmy od ukončeného 4. mesiaca pre plne dojčené deti – tzv. ochutnávky
Pokiaľ je dieťa plne dojčené, začína sa od ukončeného 4 mesiaca jeho veku nie s klasickými plnohodnotnými príkrmami, ale len s ochutnávkami (malá čajová lyžička za deň). Tieto ochutnávky zabezpečia, že sa organizmus dieťatka oboznámi s rôznymi antigénmi.
Jednotlivé potraviny treba zavádzať postupne a jednozložkovo, čo znamená, že jednu potravinu ponecháte ako ochutnávku tri dni za sebou, aby ste prípadne vedeli identifikovať alergén, ak na danú potravinu dieťatko zle zareaguje. Napríklad 3 dni za sebou malá lyžička uvarenej rozmixovanej mrkvy, 3 dni za sebou malá lyžička uvarenej rozmixovanej brokolice, 3 dni za sebou malá lyžička šťavy z jabĺčka (neskôr jemnej jablčnej drene) atď.
Prvé príkrmy od 4. mesiaca pre deti na mliečnej dojčenskej formule
Deti na umelom mlieku začínajú nie tak pozvoľna ako deti dojčené. Ochutnávky odpadajú, zavádza sa rovno plnohodnotný príkrm, i keď je jasné, že zo začiatku prijmú na obed možno dve – tri malé lyžičky, neskôr viac a časom sa dávka ustáli zhruba na 100 až 150 gramov. Platí, že zavedením príkrmu nahrádzate jednu dávku mlieka. To znamená nasledujúce. Keďže sa zvyčajne začína obedom (pozri odstavec prvá mrkvička), vynecháva sa obedná dávka mlieka, ktorá je nahradená príkrmom. Potom sa zavádza ovocná desiata, prípadne ovocný olovrant a do tretice cereálny príkrm vo forme kaše na večer. Tak ako sa príkrmy postupne zavádzajú, tak sa rušia dávky mlieka v tento čas.
Dôležité!!! Spolu so zavádzaním príkrmov treba zavádzať u dieťatka pitný režim, a to ideálne čistú dojčenskú vodu, prípadne čistú filtrovanú vodu. Dôležité nie je ani tak to, koľko na začiatku dieťatko vypije, ako pravidelnosť podávania vody.
Prvá mrkvička
Úplne prvým príkrmom v našich končinách je klasicky mrkva. Ako ju pripraviť ako prvý príkrm?
Asi na 5 centimetrov nakrájané kúsky mrkvy varte v malom množstve dojčenskej vody zhruba 20 minút. Prvé dni na obed sa dá dieťatku ochutnať len mrkvová vodička. Potom si zaobstarajte nové sitko z umelej hmoty a uvarenú mrkvu cezeň prepasírujte. Takto to funguje aj s ostatnou zeleninou, z ktorej sa robia prvé príkrmy.
Vybrali sme: Škorica v tehotenstve a v jedle malých detí: Poznáš tieto účinky a riziká?
Ideálne sú na začiatok zo zeleniny zemiak, batat, pór, petržlen, tekvica, cukina, brokolica, špenát. Neskôr od 6. mesiaca možno zaradiť karfiol, kaleráb, hrášok, mladú fazuľku. Pozor na zeler, ktorý býva častým alergénom.
Ako pripraviť zeleninovo-mäsový príkrm?
U detí na umelom mlieku, ktoré preskakujú ochutnávky a prechádzajú hneď na plnohodnotné príkrmy, pričom je žiaduce čo najskôr na obed do zeleninovej kaše zahrnúť aj mäso. To je významným zdrojom bielkovín. Z mäsa je na začiatok ideálne kuracie, morčacie, teľacie, jahňacie či králičie. Ryby sa môžu zaradiť od 6. mesiaca, pričom sa začína sladkovodnými rybami a až neskôr môže prejsť aj na morské. Deťom v takomto skorom veku však rozhodne nepodávajte morské plody či krevety.
Na začiatku stačí do príkrmu pridať zhruba 20 gramov uvareného mäska, od 7. mesiaca 30 až 40 gramov. Jeden raz za týždeň sa má do zeleninovej kaše primiešať namiesto mäsa žĺtok uvarený natvrdo.
Ako zeleninu a mäso pripraviť do prvých príkrmov? Varte ich vo vode, prípadne zeleninu na pare a následne prepasírujte alebo pomixujte. Pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch je potrebné do odstavenej zeleniny pridať niekoľko kvapiek repkového, slnečnicového alebo olivového oleja (pozor, nie extra panenský ani panenský, ale olej určený na varenie). Dieťaťu do jedného roka stravu v zásade nikdy nesoľte! Zničili by sa mu obličky. Keď s príkrmami začínate, mixujte kašu najemno. Časom, keď sa dieťa naučí spracovať príkrm, môžete v kaši nechávať trošku väčšie uvarené kúsky.
Rovnakú kombináciu zeleniny a mäsa zachovajte po tri dni po sebe. Napríklad kombinácia: batat, mrkva a morčacie mäso. Po troch dňoch môžete kombináciu vymeniť napríklad za: zemiak, tekvica, kuracie mäso. Je to dôležité pre rozpoznanie prípadnej alergie a rovnako sa týmto opakovaním chutí dáva dieťaťu šanca dobre si zvyknúť na danú chuť a konzistenciu.
Zavádzanie lepku do stravy
Ako sme už vyššie spomínali, do začiatku 7. mesiaca je nutné vytvoriť u dieťaťa protilátky proti lepku. Lepok môžete do stravy zaradiť tak, že jedenkrát do týždňa zahrniete do zeleninovej či zeleninovo-mäsovej kaše čajovú lyžičku detskej krupice, ktorú dobre povaríte. Do 8. mesiaca, kým dieťa ešte nemá veľa pohybu, sa neodporúča dávať krupice viac, aby sa mu zbytočne nezvyšovala váha.
Dieťaťu môžete podávať lepok nielen v takejto forme obedného príkrmu. Pokiaľ sa napríklad vaše bábätko často budí v noci na hlad, môžete mu dať na večeru podľa potreby cereálnu kašu. Niektoré kaše pre deti lepok neobsahujú, resp. minimálne množstvo, napríklad ryžové, pohánkové, kukuričné, pšenové. Raz za týždeň si však dajte záležať na tom, aby dieťa dostalo svoj prídel lepku. Skvelé sú na to pšeničné, žitné, jačmenné či ovsené kaše. Okrem instantných kaší, ktoré sa ľahko pripravujú a deťom chutia, si môžete vyrobiť aj vlastné. Napríklad tak, že uvaríte vo vode detskú krupicu a pri chladnutí do nej zamiešate z mliečnej formule pre deti, prípadne materské mlieko.
Ako pripraviť ovocný príkrm?
Po naučení sa na zeleninku s mäsom, a to zhruba tri týždne po ich zavedení, môžete pokračovať ďalším príkrmom. Ide o ovocný príkrm na desiatu alebo olovrant, ktorým sa znova nahrádza jedna dávka mlieka. Pokiaľ by ste začali ovocím, dieťa by sa na chuťovo nevýraznejší zeleninovo-mäsový príkrm učilo ťažšie a mohlo by ho odmietať.
Začína sa najskôr len pár lyžičkami so šťavičkou (jablko, hruška), potom sa prechádza na jemne nastrúhanú dreň. Skvelou pomôckou na jemné a šetrné strúhanie je tzv. sklenená lodička. Pre prísun vitamínov je ideálne čerstvé ovocie. Ovocné výživy si nechajte na obdobie, keď s bábätkom cestujete alebo iné situácie, keď nie je podanie čerstvého ovocia možné. Umyté a šupky zbavené ovocie jednoducho najemno nastrúhate alebo roztlačíte.
Aké ovocie je vhodné na prvé príkrmy? Napríklad jablko, hruška, marhuľa, slivka, broskyňa a jediné exotické ovocie vhodné do príkrmov detí nášho podnebia je banán. Jednotlivé ovocia taktiež zavádzajte postupne, teda 3 dni na jeden druh. Keď budete mať odskúšané jabĺčko, môžete pridávať druhý druh ovocia do jablkového základu.
Pri deťoch s atópiou alebo dedičným sklonom k alergiám pristupujte k ovociu opatrnejšie. Nový druh ovocia zaraďte do príkrmu až po 5 – 7 dňoch. Platí, že na jeden deň môžete vyskúšať len jeden druh nového ovocia alebo zeleniny. Takže pri zavedení nového ovocia nezavádzajte nový druh zeleniny súčasne. Pri vysoko rizikových deťoch môžete podať najskôr tepelne upravené ovocie.
Ovocný príkrm sa nesladí! Jeho dávka sa časom ustáli na 150 – 200 g. Od ukončeného 8. mesiaca môžete ovocie podávať kombinované s jogurtom, a to v pomere 3:1.
Detské príkrmy od 8. mesiaca
Vo veku 8 až 9 mesiacov sú už dojčené deti i deti na umelom mlieku s príkrmami zhruba na rovnakej úrovni. Stravu už nemixujte úplne dohladka, nechávajte maličké hrudky. A od ukončeného 8. mesiaca sa zavádza ako olovrant už vyššie spomínaný jogurt. Ideálne sú biele jogurty stredne tučné, smotanové dávajte len občas. Na dochutenie môžete využiť ovocie alebo piškótku.
Od 8. mesiaca možno do stravy malých detí zaradiť aj šťavu z hrozna, červený melón či žltú dyňu. Od 10. mesiaca je zo zeleniny na dochutenie jedla možné využiť štipku cesnaku či trošku cibuľky, prípadne kúsok kelového listu.
Deti sa od 8. až 9. mesiaca viac hýbu, plazia, štvornožkujú, sedia. Vydávajú zo seba množstvo energie. Do stravy tak možno vo väčšej miere zaradiť uhľohydráty (ryža, cestoviny, piškóty, chleba, pečivo). V rade piatym príkrmom, ktorý zaradíte, je teda pečivo, ideálne na raňajky. S chlebom a pečivom začínajte vtedy, keď už dieťa dokáže v strave spracovať aj menšie kúsky a hrudky. Vyhýbajte sa pečivu so semiačkami, ktoré dieťa ešte nevie dobre spracovať a mohli by mu zabehnúť. Pečivo na raňajky podávajte s maslom alebo domácou nátierkou.
Vo veku 11 až 12 mesiacov pomaly navykajte dieťatko jesť to isté, čo vy. Samozrejme, s menšími úpravami.
Neprehliadni: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti?
Na čo ešte nezabudnúť pri zavádzaní príkrmov?
- Spolu s príkrmami treba dbať na pravidelný pitný režim, ideálne čistú dojčenskú vodu.
- Do jedného roka nesoliť!
- Príkrmy podávať lyžičkou tak, že dieťa sedí s oporou chrbátika.
- Lyžičku treba prikladať do úst s miernym tlakom na jazyk, aby sa dieťatko naučilo stravu správne spracovať.
- Pri jedle sa nehrať.
- Rafinovaný cukor v akejkoľvek podobe by sa mal do jedálnička dieťaťa dostať najneskôr. Čím neskôr, tým lepšie.
- Prejavy alergie na potravinu sa môže prejavovať žihľavkou, opuchom kože, opuchom pier, prímesou krvi v stolici… Alergická reakcia vzniká väčšinou až po opakovanom podaní daného alergénu v strave.
- Do troch rokov dieťaťu nedávajte: kúsky surovej zeleniny, bobuľové ovocie v celku, sušené ovocie, orechy a semená, pukance, biely chleba a lepivé biele pečivo, sladkosti, hríby (s výnimkou hlivy a šampiónov).
- Veľa dlhodobo dojčených detí odmieta mlieko. Tu je dobré vybrať sa cestou mliečnych polievok či omáčok. Taktiež je dobré zaradiť viac kyslomliečnych výrobkov, tvaroh a neúdené syry.
Foto: Freepik