REKLAMA

Po silnom zážitku z pôrodu nasleduje obdobie, keď si na seba novorodenec a novopečení rodičia zvykajú. Prvé dni s bábätkom hľadajú, ale hlavne mama, nový spôsob „fungovania“, mení sa zabehnutý režim spred pôrodu. Oťukávanie sa, spoznávanie toho, čo bude bábätku najviac vyhovovať, enormná únava a k tomu nachádzanie vhodnej dennej rutiny sprevádzané pocitmi neistoty –  to všetko je  najintenzívnejšie v čase po pôrode.

Prvé dni s bábätkom doma sú pritom už bez výpomoci odborného personálu pôrodného oddelenia a čerství rodičia sa môžu v niektorých momentoch cítiť celkom bezradne. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko užitočných tipov, ktoré toto náročné obdobie o niečo uľahčia.

Prvé dni s bábätkom doma by nemali byť o návštevách

Aj keď budú chcieť známi a rodina vidieť nový prírastok čo najskôr, mali by ste návštevy a kontakty s vonkajším svetom obmedziť aspoň počas prvých dní doma s novorodencom. 

V tomto čase si bábätko ešte len zvyká na svet a každý podnet vníma veľmi citlivo. Pokoj a pohoda pri začiatkoch budovania vzťahu k dieťatku sú dôležité aj pre samotných rodičov. Najskôr sa teda musia spoznať vzájomne dieťa a rodičia.

Musíš sa pozrieť: Dokonalosť pre deti – kde? TU >>>

prvé dni s bábätkom novorodenec a mama

Nebojte sa požiadať o pomoc

Samozrejme, že napriek prvému spomínanému bodu je výpomoc zo strany nielen partnera, ale aj rodiny je vítaná. Mamička by sa o ňu nemala báť požiadať. Nejde o klasickú návštevu, ale pomoc pri bežných a potrebných úkonoch, ako je napríklad kočíkovanie, nákup či vybavenie potrebných vecí na úradoch. Počas prvých dní s novorodencom padne zaiste vhod aj taká drobnosť, ako donesená čerstvo uvarená polievka.

Zásoby jedla na nezaplatenie

Ubolená a unavená matka po pôrode ocení viac ako inokedy, keď je odbremenená od varenia. Pokiaľ jej prvé dni s bábätkom doma nemá kto pomôcť, či už partner alebo rodina, je vhodné trochu sa predpripraviť. 

Prichystanie si zásob vareného jedla vhodného na zmrazenie je niečím, čo môže veľmi pomôcť. 

Hodí sa prečítať: Ovládaš správne mrazenie potravín? Mäso, zelenina, cestoviny či príkrmy – vďaka týmto postupom zmrazovania ochrániš chuť aj zdravie

čo si pripraviť pred pôrodom

Počas chystania sa na príchod nového člena rodiny, prípravy detskej izbičky a všetkého okolo dieťatka tak nezabudnite ani na seba. Navarte si a zamrazte obľúbené jedlá.  Samozrejme, vyberajte potraviny, ktoré nebudú negatívne vplývať na dojčenie, resp. nebudú sprostredkovane spôsobovať novorodencovi nafukovanie a problémy s bruškom.

Už s novorodencom doma a bez pripravených zamrazených pokrmov je to ťažšie, stále však je možnosť vyberať si rýchle recepty a ovládať tipy na urýchlenie prípravy pokrmov. Nezabúdajte aj na možnosť dať si doniesť potraviny či hotové jedlá priamo domov.

REKLAMA

Oddychujte, keď sa dá

Keby sa dali urobiť zásoby spánku, odporúčali by sme vám zaiste aj to. Samozrejme, že pred pôrodom treba načerpať silu zo spánku a po pôrode si ho treba dopriať vždy vtedy, keď je to možné.

Necíťte sa previnilo, keď si ľahnete i o tretej popoludní v čase spánku vášho dieťaťa. Pamätajte na to, že nedostatok spánku v dôsledku starostlivosti o dieťa počas noci sa môže negatívne podpísať na vašej nálade.

Únava a spánkový deficit spolu s výraznými hormonálnymi zmenami, ktoré sa počas šestonedelia dejú, dokážu spôsobiť dokonca i depresiu. Preto oddychujte vždy, keď to ide. Aj povinnosti v domácnosti počkajú.

Pozri aj: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti?

tipy na prvé dni s novorodencom

Zjednodušte si, čo sa dá

Kým si nájdete svoj najvhodnejší systém a spôsob fungovania s bábätkom počas prvých dní doma, mali by ste pouvažovať aj nad zjednodušením si svojej momentálnej situácie. No a na to slúžia mnohé vychytávky. Tu je niekoľko z nich.

> Aby ste napríklad mohli v čase spánku dieťatka odbehnúť vysprchovať sa, pomôže elektronická pestúnka. No a v čase, keď nespí, si ho môžete na pár minút priniesť vo vajíčku či detskom lehátku priamo do kúpeľne.

Mnoho mamičiek nedá dopustiť ani na detské prenosné košíky na spanie. Tie sa len jednoducho prenesú do aktuálne využívanej miestnosti a dieťa je tak pod dohľadom.

Oblečenie pre malých aj veľkých za bezkonkurenčné ceny TU >>>

prvé dni s novorodencom

> Pri chystaní sa von s drobcom sa oplatí najskôr obliecť a pripraviť seba a až úplne na koniec prebaliť a obliecť bábätko.Minimalizujete tak riziko, že ho pred odchodom budete musieť ešte raz prebaľovať a prezliekať.

> Pokiaľ máte doma plačlivejšieho novorodenca, nezabúdajte, že na upokojenie slúžia klasicky cumlíky. Aj keď ste si možno dali pred pôrodom záväzok, že na ne drobca nenaučíte, verte, že táto pomôcka sa stala doslova spásou pre mnohých rodičov. Nezavrhujte ju. Na upokojenie a lepšie zaspávanie môžete pre deti využiť aj biely šum.

> Čo sa výmeny plienok týka, mamičky v šestonedelí ocenia určite praktického pomocníka, ktorý zabezpečí, aby nemuseli chodiť von vyhadzovať každú jednu zápachajúcu plienku zvlášť, pričom za deň ich môže byť pokojne aj zo 15. Kôš na plienky tento problém minimalizuje.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.