Signály, ktoré vysiela naše telo, netreba podceňovať. Patria medzi ne aj príznaky anémie. Tento zdravotný problém sa ohlasuje väčšinou nebadane. Ako sa prejavuje chudokrvnosť z nedostatku železa, ale aj čo to vlastne je anémia a tipy na jej liečbu, to všetko sa dozviete v článku.
Anémia z nedostatku železa je len jedným z mnohých typov chudokrvnosti
Vo všeobecnosti vzaté, pri anémii ide o chorobný stav, pre ktorý je charakteristický nedostatok červených krviniek alebo nedostatok krvného farbiva, čiže hemoglobínu. Ohrozený je tak normálny transport kyslíka do organizmu.
Ešte pred tým, ako si preberieme príznaky anémie, treba vedieť, že chudokrvnosť môže mať viac podôb, resp. typov. Ľudovo sa zvykne označovať anémia ako ľahká a ťažká. No je to komplikovanejšie. Existujú napríklad hemolytické anémie. Tie vznikajú ako následok nadmerného a predčasného zániku červených krviniek.
Hemolytické anémie však nie sú častým typom. Nadmerný rozpad červených krviniek je v týchto prípadoch spôsobovaný poruchami samotných erytrocytov – či už ide o stavebné zložky alebo enzýmy. Ide teda o vrodené príčiny a ich závažnosť variuje od človeka k človeku.
Druhou príčinou hemolytických anémií je prítomnosť protilátok proti štruktúram na povrchu červených krviniek. V tomto prípade je asi najznámejším príkladom výskyt protilátok proti Rh faktoru, ak je matka Rh- a dieťa Rh+.
No a chudokrvnosť tiež spôsobuje zvýšená strata červených krviniek pri istých chronických ochoreniach, ako sú napríklad choroby obličiek, choroby pečene či rakovina.
Tiež ťa zaujme: Čo najviac škodí obličkám? Je horšie pivo alebo soľ?
Je podstatné pripomenúť, že pri chronických stratách krvi sa príznaky vyskytujú často až pri pokročilých stavoch, keďže pri neustálej strate malých množstiev dochádza k adaptácii organizmu na anémiu.
Anémia vzniká nielen z nedostatku železa, ale aj z nedostatku kyseliny listovej a vitamínu B12.
Ďalej v článku sa však už venujeme len jednému, a to najčastejšiemu typu chudokrvnosti, čo je anémia z nedostatku železa. Jej odborné pomenovanie je sideropenická anémia. Práve tento typ chudokrvnosti predstavuje až 80 % zo všetkých anémií.
Koho najčastejšie postihuje anémia z nedostatku železa?
Na jednej strane riziko vzniku anémie stúpa s pribúdajúcim vekom, vzhľadom na zvyšujúci sa výskyt chronických ochorení, no na strane druhej patria do hlavnej rizikovej skupiny dospievajúce dievčatá a ženy. Trpí ňou dokonca až 60 % tehotných žien. A v neposlednom rade anémia z nedostatku železa postihuje vo veľkom aj deti, a to vyše 40 % vo veku do 5 rokov. Je alarmujúce, že takmer štvrtina svetovej populácie trpí niektorým typom anémie.
Príznaky anémie u detí a dospelých
Problémy s krvinkami, resp. s transportom kyslíka do tkanív, ako sme spomínali, spúšťajú ťažkosti na hociktorom stupni metabolizmu železa. Zapríčiňuje to či už nedostatočnú tvorbu hemoglobínu, alebo aj zníženie počtu červených krviniek.
Výsledkom je to, že sa do orgánov dostáva menej kyslíka. A práve v tejto súvislosti sa začínajú objavovať príznaky anémie. Bez normálneho prísunu kyslíka totiž nedokážu svaly a tkanivá bezproblémovo pracovať.
Symptómy anémie sa líšia v závislosti od jej stupňa, veku či celkového zdravotného stavu. Medzi hlavné príznaky anémie u detí a dospelých patria nasledovné.
Tu nájdeš: Domáce testy na zistenie rôznych druhov zdravotných ťažkostí
- Únava a malátnosť, ktoré môže sprevádzať i svalová slabosť. V horšom prípade u detí môže ústiť do mdlôb a závratov.
- Bolesť hlavy aj nesústredenosť. U detí taktiež viac spojená s podráždenosťou a poruchami koncentrácie.
- Nechutenstvo, ale aj zvýšená chuť do jedla.
- Neprekrvené a studené končatiny, zvýšená citlivosť na chlad.
- Vypadávanie vlasov i zlá kvalita nechtov.
- Bledá pokožka a bledé sliznice
- Prítomné môžu byť časté afty v ústach aj sťažené prehĺtanie.
- Dýchavičnosť aj pri malej záťaži. Niekedy aj bolesť na hrudi.
- Zrýchlená srdcová frekvencia, pocit búšenia srdca, hučanie v ušiach.
- Nízky tlak.
- Často opuchnuté ruky a nohy.
- Zápcha.
- Objavuje sa aj syndróm nepokojných nôh.
- V prípade strát krvi do tráviaceho systému sa môže vyskytnúť aj tmavá zapáchajúca stolica.
Ktoré potraviny zabojujú najlepšie proti chudokrvnosti spôsobenej nedostatkom železa?
Chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa má oproti iným typom anémie tú výhodu, že železo viete prijať vo forme výživových doplnkov (ideálne aj v kombinácii s vitamínom C, kyselinou listovou a vitamínom B12), ale viete ho prijať aj formou vhodne zvolenej stravy.
Zaradenie potravín s vysokým obsahom železa do jedálnička by však malo byť aj účinným preventívnym opatrením pred anemickými stavmi, a to ako u dospelých, tak aj u detí.
Kde v potrave sa teda nachádza dostatok železa? Naozaj výdatným zdrojom železa je mäso, pretože vstrebateľnosť železa z mäsa je oveľa väčšia ako pri iných rastlinných zdrojoch.
Neprehliadni: Vyber si komplexný prostriedok na chudokrvnosť
Najideálnejšie je vybrať si kvalitné hovädzie alebo jahňacie mäso, prípadne i divinu či teľaciu pečeň. No pečeň vo všeobecnosti, teda aj z iných zvierat, je naozaj hodnotným zdrojom tohto minerálu. Pozor ale na pôvod mäsa.
Výborné sú tomto ohľade aj ryby, a to hlavne tuniak, losos či plody mora. Hodnotným zdrojom sú i vajíčka.
Aj vegetariáni či dokonca vegáni dokážu do stravy dodať mnoho na železo bohatých potravín. Skvelé sú orechy, strukoviny, zelená zelenina, citrusy, celozrnné potraviny, železité minerálky, ba dokonca aj čaje, konkrétne lapacho a čaj rooibos, ktorý je skvelý aj pre ženy v tehotenstve a deti.
Dôležité upozornenie
Ľahké formy anémie sa dajú zvládnuť domácou liečbou, formou výživových doplnkov alebo obohatením stravy o už spomínané potraviny. Anémiu u detí i dospelých však netreba podceňovať a je nevyhnutné, aby bola sledovaná u všeobecného lekára, prípadne hematológa.
Stredné a ťažšie formy anémie jednak vyžadujú liečbu, ktorá nie je voľne dostupná a je viazaná na lekársky predpis, no a tiež okrem toho pri dlhodobo pretrvávajúcej anémii je nevyhnutné zistiť príčinu, ktorá môže byť závažnejšia ako samotná anémia. Preto je nevyhnutné, pri akýchkoľvek zo spomínaných príznakoch, ktoré pretrvávajú dlhšiu dobu, navštíviť lekára. Ten dokáže zistiť nielen typ a závažnosť, ale ďalšími vyšetreniami aj príčinu a následne nastaviť správnu liečbu.
Foto: Freepik
Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová