REKLAMA

Choroby u detí dokážu rodičov poriadne vystrašiť a špeciálne je to u tých najmenších. Novorodenci, teda konkrétne deti staré do 28 dní, ešte nemajú dobre dovyvinutý imunitný systém, preto sú skôr náchylní rýchlo zareagovať chorobou. Medzi prvé zdravotné komplikácie, s ktorými môžu byť novorodenci a ich rodičia konfrontovaní, patrí nádcha. Nepríjemné prechladnutie sprevádzané upchatými dutinami, soplíkom i nervozitou bábätka. A hoci si väčšie deti a dospelí prechladnutie väčšinou preliečia bez vážnejších komplikácií, nádcha u novorodenca nemusí byť banalitou. Treba ju brať vážne.

Prečo? Aj o tom sa dočítate ďalej v článku. Samozrejme, že vám k tomu dáme tie najlepšie tipy, ako prechladnutie u novorodenca preliečiť čo najefektívnejšie. Hneď na začiatku však pripomíname, že pre akoukoľvek liečbou treba upovedomiť o stave dieťatka pediatra a vylúčiť prípadné iné zdravotné komplikácie. 

Hlavné dôvody, prečo nepodceniť nádchu u novorodenca

I keď sa nádcha u novorodenca prejavuje podobne ako u dospelého človeka, teda predovšetkým upchatým nosom, tvorbou hlienov, zdurením slizníc a únavou, predsa len je pre malé bábätko ťažšie zvládnuteľná.

Je to predovšetkým z toho dôvodu, že novorodenec má ešte pomerne úzke dýchacie cesty. A tie sa mu teda dokážu rýchlo zablokovať hlienom. A okrem toho takto malé deti nedokážu dýchať ústami. Nekompenzujú teda problémy s dýchaním tak, ako je to bežné u dospelých ľudí a väčších detí. 

Novorodenci sú pre prechladnutí nepokojní. Je to preto, lebo soplík, im zabraňuje v kŕmení a taktiež narúša spánok. A keďže takto malé deti zvyknú prespať väčšinu dňa, je to zásadný problém. Očakávať teda možno aj zvýšenú plačlivosť a dožadovanie sa prítomnosti dospelého.

Pozri tiež: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

ako liečiť nádchu prechladnutie u bábätka

Tipy na efektívnu liečbu nádchy u bábätka

Ako sme už spomínali, nádcha komplikuje malému človiečikovi spánok a papanie. Sú to kľúčové aktivity, bez ktorých neprosperuje. Práve preto realizujte nasledujúce rady najmä pred uložením na spánok a pred dojčením alebo kŕmením z fľašky.

Pomocníčka odsávačka – nutná súčasť výbavy novorodenca

  • Odsávajte bábätku z nošteka hlien pomocou detskej odsávačky. Ale pozor, neprežeňte to. Nadmerné používanie odsávačky môže ešte viac iritovať sliznice, čo následne vedie ešte k vyššej sekrécii hlienu. Postačiť by malo 3 až 4-krát za deň s dostatočným časovým odstupom. 

Pri odsávaní soplíkov dbajte i na to, aby ste pri ňom vždy zakryli tú nosnú dierku, z ktorej neodsávate. Odsávajte v krátkych intervaloch. Nikdy s odsávačkou hlienov nezájdite hlboko do nosa. Pohybujte sa a odsávajte vždy len pri jeho okraji, teda pri nosnej dierke.

Čo urobiť ešte pred odsatím soplíkov?

  • Pred odsatím hlienov odsávačkou je ideálne aplikovať morskú vodu. V sterilnej podobe vhodnej pre novorodencov ju kúpite pod názvom Aliamare Clean vo forme praktických ampuliek. Je vhodné mať ju v zásobe, keďže je využiteľná na čistenie dutín úplne najmenších, ale aj veľkých pacientov, a to aj pre tehotné a dojčiace ženy. Táto izotonická, protizápalovo pôsobiaca a k organizmu prívetivá voda je vhodná nielen na liečenie nádchy, ale aj na každodennú hygienu nosa. 
REKLAMA

Aliamare Clean sa aplikuje úplne jednoducho. Používať sa dá v akejkoľvek polohe. Veľkou výhodou je tiež to, že ide o prostriedok prírodný a nenávykový (návyk môže vznikať pri dlhodobom používaní klasických kvapiek do nosa).

Pokiaľ sa novorodeniatku bojíte robiť klasický preplach nošteka touto vodou, aplikujte mu z nej aspoň na vatovú tyčinku a bezpečným spôsobom ju rozotrite v nošteku dieťatka. Po krátkom pôsobení využite následne odsávačku. Vďaka tomuto kroku je odsávanie z nošteka oveľa efektívnejšie.

Zaujme ťa: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu

Kvapky do nosa pre najmenších – koľko a ako dlho?

  • Po aplikovaní slaného preplachu a odsatí hlienov odsávačkou môžete po konzultácii s pediatrom 2-krát denne (nie však viac ako po dobu 7 dní) použiť do nošteka aj kvapky určené pre najmenšie deti. Určite sa držte príbalového letáčika, nakoľko nadmerná aplikácia kvapiek do nosa môže mať úplne opačný efekt, o ktorý vám pri liečbe nádchy u novorodenca ide.

Vetranie a vlhkosť vzduchu nepodceňujte

  • Postarajte sa o to, aby v miestnosti, v ktorej dieťatko spí, bol čerstvý vzduch. Pomôže i to, ak bude vzduch i dostatočne vlhký.

To docielite napríklad navlhčeným uterákom na radiátore. Do miestnosti môžete taktiež umiestniť aj nádobu s horúcim harmančekovým výluhom. Investovať sa určite oplatí aj do zvlhčovača vzduchu. Ocenia ho najmä majitelia panelákových bytov.

nádcha u batoliat

Babská rada 

  • Dojčíte? Do nosných dierok môžete pri nádche novorodenca kvapnúť aj z materského mlieka. Je to síce stará babská rada, ale veľmi účinná.

Ako ešte pomôcť dieťatku pri nádche?

  • Viditeľné hlieny na kraji nošteka zotrite vatovým tampónom, gázou alebo vatovou tyčinkou do uší.
  • Aby hlieny dieťatku nezatekali, vytvorte mu v postieľke naklonenú rovinu. Ide o to, aby malo hlavičku o čosi vyššie.
  • V období prechladnutia pri zvýšenej nervozite bábätka mu venujte zvýšenú pozornosť. Upokojujte ho v náručí.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.