Správna výživa a dostatočné dopĺňanie minerálov i vitamínov je dôležité pre zdravie každého človeka, no špeciálne by na to mali dbať tehotné ženy. Jedným z prvých vitamínov, ktorý je vo zvýšenej dávke odporúčaný najmä v prvom trimestri tehotenstva, je kyselina listová, čiže vitamín B9. Tento vitamín si nedokáže vyrobiť telo samo, treba ho prijímať v strave či výživových doplnkoch. Prečo je kyselina listová v tehotenstve tak zásadná? Spoznajte jej dôležitú úlohu, samozrejme, že v kombinácii s ostatnými vitamínmi a minerálmi dôležitými v gravidite. Treba k tomu ale dodať, že dopĺňanie kyseliny listovej do organizmu má svoj veľký význam aj mimo obdobia očakávania potomka. Aké sú zdroje tohto vitamínu i odporúčané dávkovanie, sa dozviete v ďalej v texte.
Podstatná úloha kyseliny listovej nielen počas gravidity
Na začiatok si treba povedať, že príjem kyseliny listovej nie je dôležitý len v tehotenstve. Má význam pre každého v populácii, nakoľko zohráva významnú úlohu pri krvotvorbe, ale aj oprave DNA. To znamená, že pôsobí aj proti dedičným chorobám.
Podieľa sa na metabolizme aminokyselín a nukleových kyselín. Podporuje funkcie pečene, žalúdka a čriev. Chráni pred črevnými parazitmi.
Taktiež nám napomáha udržiavať mozog aj náladu v dobrej kondícii. Pokiaľ ste sklesnutí, nadmerne unavení, máte problémy s imunitou, trpíte na zlé vstrebávanie živín či anémiu, je možné, že vám chýba práve vitamín B9.
Kyselina listová má taktiež zásadnú úlohu pri prevencii zachovania pevnosti kostí, zmierňuje riziko vzniku osteoporózy znížením hladiny homocysteínu. Hladina homocysteínu sa pri prechode u žien zvyšuje a pôsobí negatívne na tvorbu kostnej drene.
A je naozaj dobré vedieť, že kyselina listová znižuje hyperaktivitu u detí.
Kyselina listová taktiež prospieva aj výzoru, keďže pôsobí proti šediveniu vlasov a udržiava pleť v sviežom a zdravom stave.
Kyselina listová v tehotenstve = prevencia vážnych poškodení plodu
Ako hovoria mnohé výskumy, kyselina listová v tehotenstve podporuje zdravý vývoj embrya. Ide najmä o nervovú sústavu budúceho dieťaťa. No zásadná je pre samotný rast plodu.
Dostatočný príjem kyseliny listovej taktiež znižuje riziko spontánneho potratu, prispieva k správnemu rastu materského tkaniva (vrátane placenty).
Okrem brzdiaceho vplyvu na predčasný pôrod sa preukázala sa tiež súvislosť medzi kyselinou listovou a krvácavosťou pri pôrode. pri dostatočnej hladine kyseliny listovej je nižšia.
Zaujme ťa: Hamiltonov hmat: Dôležité informácie o tom, prečo a ako sa robí
Kyselina listová je dôležitá nielen v prvom trimestri, ako to máme zafixované a určite najmä v prvých troch mesiacoch dokáže zabrániť mnohým škodám, ale je dobré myslieť na jej dostatočný príjem aj pred počatím, a to pre čo najlepší štart vývoja budúceho embrya. No a napokon prízvukujeme, že úloha kyseliny listovej je významná počas celého tehotenstva. Najmä v druhej polovici tehotenstva trpí vysoké percento žien na málokrvnosť, resp. anémiu, a tak sa stáva dôležitý ako zvýšený prísun železa, tak aj kyseliny listovej.
Tiež si prečítaj: Príznaky anémie u detí a dospelých: Ako sa prejavuje chudokrvnosť z nedostatku železa?
Dokonca má kyselina listová v tehotenstve vplyv aj na eklampsiu, resp. jej dostatočný prísun je preventívnym krokom proti tejto tehotenskej komplikácii, ktorá sa prejavuje aj zvýšeným krvným tlakom či napríklad opuchmi končatín.
A čo by sa mohlo stať pri nedostatku kyselinovej v tele tehotnej ženy? V tomto prípade je zvýšené riziko porúch vývoja nervovej trubice plodu. Hrozí anencefália, pri ktorej sa dieťa rodí s chýbajúcimi časťami mozgu a lebky, čo je diagnóza nezlučiteľná si životom.
Taktiež sa s nedostatkom kyseliny listovej v období tehotenstva ženy spája rázštep chrbtice či rázštep podnebia a pery u dieťaťa. Aby tehotná žena minimalizovala zdravotné ťažkosti a hlavne nenapraviteľné poškodenia plodu, mala by dbať na kvalitný prísun kyseliny listovej najmä v období od počatia a v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Práve v tomto čase sa embriu vytvára nervová a kardiovaskulárna sústava.
No a napokon spomenieme, že dostatok kyseliny listovej v tehotenstve a počas dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka.
Špecifiká kyseliny listovej
Mali by ste vedieť, že prijatie kyseliny listovej do organizmu nezaručuje, že budú jej benefity pre telo naplno zužitkované. Ide o to, že organizmus dokáže kyselinu listovú zužitkovať len v spojení s vitamínom B12. Oba vitamíny pritom zohrávajú dôležitú úlohu pri syntéze aminokyselín a nukleových kyselín, pri tvorbe červených krviniek, pri tvorbe protilátok aj pri prevencii Alzheimerovej choroby.
Taktiež je nevýhodou kyseliny listovej, že je zo všetkých vitamínov najlabilnejšia. Je rozpustná vo vode a na brzdenie jej blahodarného pôsobenia v organizme môže pôsobiť slnečné žiarenie, alkohol, priemyselne spracované potraviny, dlhodobé skladovanie a aj niektoré lieky (amtibiotiká, acylpyrín, analgetiká, antikoncepcia). Dlhodobé užívanie spomínaných liekov, jednoducho povedané, nadmerne spaľuje prídel kyseliny listovej do tela. Preto napríklad ženy dlhodobo užívajúce antikoncepciu, ktoré teli nedodávajú navyše túto kyselinu, čelia vyššiemu riziku vzniku rakoviny kŕčka maternice. [1]
Koľko kyseliny listovej potrebuje tehotná žena, dieťa či dospievajúci?
Potreba kyseliny listovej na deň pre dospelého človeka je okolo 400 µg (mikrogramov). Deti podľa veku od 80 do 200 µg, dospievajúci 200 až 300 µg. Počas tehotenstva a dojčenia sa však stupňuje potreba zvýšeného prísunu kyseliny listovej, a to od 450 až do 600 µg. Ak lekár nepovie inak, je horná hranica dennej dávky nastavená na 1000 µg.
Ideálne je prijímať kyselinu listovú najmä pomocou stravy. Tehotné ženy však často siahajú a je im aj lekárom odporúčaná tabletková forma kyseliny listovej, čo je rovnako možnosť, ako mať naozaj dostatok tohto cenného vitamínu v čase jeho zvýšenej potreby.
Väčšiu potrebu kyseliny listovej majú ľudia nad 55 rokov, pacienti s epilepsiou, rakovinou, srdcovými a infekčnými chorobami, celiakiou, ale aj ľudia absolvujúci redukčné diéty, ba dokonca ľudia pravidelne navštevujúci soláriá, keďže žiarenie ničí molekuly tejto kyseliny.
Pozri aj: Tehotenstvo a opaľovanie: Riziká, o ktorých musíš vedieť
Je určite užitočné vedieť, že pri využívaní doplnku stravy s kyselinou listovou je pre jej vstrebanie vhodné užitie s jedlom.
Čo sa týka predávkovania kyselinou listovou, tak v tomto ohľade sa nezistili toxické dávky. No dlhodobé nadmerné užívanie kyseliny listovej v podobe doplnkov môže znižovať vstrebávanie zinku a železa, prípadne vyvolať alergické reakcie a záchvaty u epileptikov. Ľudia s epilepsiou by sa mali pred užívaním kyseliny listovej poradiť so svojím lekárom, nakoľko by mohla narušiť účinok liekov. [1]
Kyselina listová v potravinách a strave
Keďže je kyselina listová rozpustná vo vode a citlivá na svetlo/teplo = varenie, je veľmi vhodné zeleninu a ovocie, z ktorej ju chceme pre náš organizmus získať, čo najmenej upravovať, ideálne jesť v čerstvom surovom stave.
Kyselinu listovú obsahuje predovšetkým zelená zelenina, ako je brokolica, špenát, hlávkový šalát, ružičkový kel, šalátové uhorky, špargľa, endívia, potočnica, fazuľa mungo.
Obsahujú ju však aj zemiaky, reďkovka, cvikla či paradajky. V rozličnom množstve sa nachádza aj v ovocí (sušené datle, pomaranče, banány), strukovinách, celozrnných produktoch, droždí či orechoch (arašidy, mandle).
Zo živočíšnych zdrojov kyseliny listovej treba vyzdvihnúť najmä pečeň, tučnejšie ryby, vaječný žĺtok a mlieko.
Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej?
Ako sme už spomínali, nie je dôležité dbať na správne dopĺňanie kyseliny listovej len u tehotných žien, ale aj u ostatných, nevynímajúc deti. Kyselina listová dokáže preventívne pôsobiť proti infarktu aj mozgovej mŕtvici, no jej nedostatočný príjem zdoj až strojnásobuje riziko vzniku srdcových chorôb. Skompletizujme si teda signály, ktoré vysiela telo pri jej nedostatku.
- bledosť
- roztržitosť a zábudlivosť
- slabosť, strata energie a únava
- podráždenosť
- nespavosť
- závraty
- depresia
- nechutenstvo a poruchy trávenia
- poruchy krvotvorby
- suchá a precitlivelá pleť
Foto: Freepik
Použité zdroje:
[1] Jarmila Mandžuková: Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok, Príroda. Bratislava 2014.