Magnézium, resp. horčík, s chemickou značkou Mg, je významnou minerálnou látkou. Netreba na ňu zabúdať popri ostatných dôležitých vitamínoch, mineráloch, esenciálnych mastných kyselinách, resp. mikronutrientoch, pri nedostatku ktorých nedokáže správne fungovať ako imunita, tak i metabolické funkcie, ale napríklad aj regeneračné procesy tela. Špeciálne nároky na prísun magnézia má organizmus gravidnej ženy. Dnes sa pozrieme na to, prečo má magnézium v tehotenstve tak zásadnú úlohu, no nielen to. Zistíte tiež, že jeho správne dávkovaný príjem neradno vo všeobecnosti podceňovať u celej populácie.
Symptómy a riziká nedostatku magnézia v organizme
Deficit horčíka telo ohlási rôznymi nepríjemnými symptómami. Je to napríklad nervozita, slabosť, stuhnutosť, svalové kŕče, bolesti hlavy, zvýšená únava, poruchy koncentrácie, zrýchlený tep, poruchy srdcového rytmu. No špeciálne u tehotných žien môže mať nedostatok magnézia negatívny vplyv aj na vývoj ich očakávaných ratolestí.
Zatiaľ čo sme si spomínali, že kyselina listová je dôležitá najmä zo začiatku v prvom trimestri, magnézium v tehotenstve odporúčajú odborníci zvýšiť predovšetkým medzi 24. až 30. týždňom. Rastúci plod ho v tomto čase spotrebuje viac na tvorbu kostí či vývoj centrálnej nervovej sústavy.
Dôsledkom nedostatku magnézia v tehotenstve môže byť výskyt kŕčov v nohách u ženy, ale aj zvýšené riziko potratu, predčasný pôrod, hypotrofizácia plodu. Taktiež je zvýšené riziko astmy či ekzémov u novorodenca.
Prevenciou a liekom zároveň je magnézium aj pri život ohrozujúcej komplikácii v tehotenstve, akou je preeklampsia.
Potreba individuálneho nastavenia dávkovania magnézia
Tehotenstvo, ako spomíname vyššie, vyžaduje zvýšený príjem horčíka. Podobne aj dojčenie, nadmerná psychická a fyzická záťaž, ba dokonca i užívanie hormonálnej antikoncepcie či cukrovka.
Je tiež dobré vedieť, že hladinu magnézia v tele dokáže znížiť popíjanie kávy, alkoholu či pochutnávanie si na príliš mastných a slaných jedlách.
Adekvátne dávkovanie magnézia sa odvíja ako od pohlavia, zdravotného rozpoloženia organizmu jednotlivca, tak aj veku. Vo všeobecnosti sa za maximálnu odporúčanú dennú dávku pre dospelého človeka uvádza 350 až 400 mg.
Samozrejme, najlepšie vám s individuálnym nastavením dávkovania pri špecifických potrebách tela a ťažkostiach poradí lekár. Ani s horčíkom to totiž nie je dobré preháňať. Zbytočne vysoké dávky magnézia môžu spôsobiť hnačku i žalúdočné kŕče.
Zaujme ťa: Káva v tehotenstve a počas dojčenia: Aké množstvo kofeínu nie je rizikové?
Aké si vybrať potraviny bohaté na magnézium
Pokiaľ človek nepotrebuje zvýšené dávky magnézia, teda nejde napríklad o gravidnú ženu, výkonného športovca či človeka pod veľkým stresom, je vhodné dopĺňať ho prirodzene v strave.
Vynikajúcimi zdrojmi horčíka sú orechy aj olejnaté semená, ako napríklad mandle, kešu, tekvicové, sezamové semienka. Ideálnou voľbou je nesolená verzia. Tento významný minerál si viete skvele dopĺňať aj vďaka tmavej listovej zelenine. Šalát z rukoly či mangoldu, ale aj pokrmy zo špenátu a kelu obsahujú okrem horčíka aj dôležité vitamíny zo skupiny B či vitamín C.
Z ovocia spomenieme špeciálne banány. Sú hodnotné nielen vďaka magnéziu, ale tiež pomáhajú zažívaniu vďaka dávke vlákniny a nájdeme v nich i draslík, vitamín C, vápnik, fosfor či betakarotén.
Na magnézium sú bohaté taktiež strukoviny, ovsené vločky, celozrnné výrobky, marhule, avokádo, ananás, datle, klíčky i kvalitná čokoláda s vysokým podielom kakaa. Dokonca sa horčík nachádza aj vo vode. Tvrdá voda ho obsahuje viac ako mäkká.
A čo doplnky s magnéziom?
Žene v očakávaní odporučí počas konzultácií v poradni dopĺňať magnézium v tehotenstve gynekológ. V čase, keď telo potrebuje zvýšenú dávku horčíka, siahnite po overených doplnkoch výživy. Najlepšie urobíte, keď si vyberiete prípravky s magnéziom, kde bude „nosičom“ vitamín B6 alebo B13 (kyselina orotová). Kombináciou s týmito vitamínmi sa totiž zlepšuje vstrebávanie a využiteľnosť magnézia v organizme. Vstrebávanie podporíte okrem toho aj tak, že budete magnézium užívať počas jedla. Skvelým prípravkom nielen pre tehotné je Magnerot.
Pokiaľ sa neviete rozhodnúť medzi šumivým magnéziom a klasickou tabletkovou formou, tak vedzte, že pokiaľ chcete jednorazovo rýchlo doplniť magnézium, ako napríklad pri bolestiach hlavy, v stresovej situácii či pri svalových kŕčoch, ideálna bude šumivá verzia. No pokiaľ ste tehotné alebo máte magnézium z iného dôvodu užívať v dlhodobejšom horizonte, vhodnejšia je tabletková forma.
Foto: Freepik