Asi sa zhodneme na tom, že sledovať svoj organizmus, zmeny na ňom a varovné signály, ktoré môžu byť prejavom chorôb, sa oplatí. Spoznanie príčiny daného stavu je totiž kľúčom k vyliečeniu sa. Prasknutá cievka v oku dokáže taktiež vypovedať o probléme, ktorý v tele prebieha. Môže ísť o menšiu alebo aj väčšiu zdravotnú komplikáciu. A vy by ste ju mali pre svoje vlastné dobro odhaliť.
Nemusíte sa však hneď ľakať. Popraskané žilky v oku nemusia znamenať hneď niečo vážne. Vo väčšine prípadov po pár dňoch zmiznú. Taktiež nesmieme zabúdať na to, že prasknutá cievka väčšinou nepredstavuje pre oči nebezpečenstvo a z tohto uhla pohľadu ide skôr o kozmetický problém, než ohrozenie samotného zraku. Dôležité je ale sledovanie sprievodných javov a prípadne domáca intervencia, keď nejde o nič zásadné a takpovediac liečbu máte vo svojich rukách.
Pozor ale, problémy s očami nepodceňujte. Oko zaliate krvou či krvavé škvrny, ktoré sú trvalejšieho charakteru (viac ako týždeň), často svedčia o zápale či inej komplikácii, s ktorou si sami neporadíte. S návštevou doktora v takom prípade neváhajte.
Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu
Keď prasknutá žilka v oku nie je vážnym problémom
Prasknutá cievka v oku, resp. oko podliate krvou už na prvý pohľad dokáže celkom vydesiť. Ako sme však už spomínali, vo väčšine situácií, keď dôjde k prasknutiu žilky, nejde o zásadný zdravotný problém, i keď je to v každom prípade nepríjemné. Aké sú najčastejšie príčiny praskania žiliek v oku?
Asi to nie je nič prekvapujúce. A áno, vychádza to do veľkej miery z nášho novodobého životného štýlu. Preťaženie a intenzívne namáhanie očí býva najčastejšou príčinou prasknutej cievky. V mnohých prípadoch za tým stojí príliš dlhé pozeranie sa do monitora.
Počítač, mobil či televízia môžu spôsobovať únavu i podráždenosť očí. Zlé svetelné podmienky, nevhodná poloha monitora i vzdialenosť od neho dokážu tento problém ešte vystupňovať.
Pozri tiež: Čo prezrádza farba jazyka? Pozri, ktoré zafarbenie znamená chorobu
V tomto prípade, keď je napríklad práca s počítačom vaším živobytím, pomáhajú pravidelné prestávky pri sledovaní monitora a veľmi dobrým pomocníkom sú aj počítačové okuliare proti modrému svetlu. K oddychu očí tiež môže prispieť prechádzka a ak trpíte pocitom suchých podráždených očí, neváhajte siahnuť po očných kvapkách, ktoré oko zvlhčia a upokoja podráždenie.
Dokonca si viete zakúpiť šošovky, v ktorých je tento filter, prípadne môže byť filter proti modrému svetlu súčasťou dioptrických okuliarov. Všetko vyššie spomínané si viete zabezpečiť TU.
Treba však myslieť aj na to, že samotné šošovky predstavujú pri každodennom nosení zdroj mechanického dráždenia očí a tiež môžu viesť k začervenaniu očí. Pre užívateľov šošoviek je preto vhodné občas vymeniť kontaktné šošovky za okuliare.
K prasknutiu žiliek prispieva aj mechanické poškodenie, ako napríklad intenzívne šúchanie si očí a v horšom prípade nehody. Taktiež býva príčinou aj náhly a neočakávaný tlak v oblasti hlavy, ktorý môže byť spôsobený silným kašľom či zvracaním, pôrodom, potápaním sa do veľkých hĺbok, dvíhaním ťažkých bremien a podobne.
Jednou z príčin je taktiež nedostatok vitamínu C a iných dôležitých látok, ktoré zabezpečujú a prispievajú ku komplexnému zdraviu očí.
Príčinou popraskaných cievok býva spolu so sprievodným opuchom alebo svrbením, či pocitom cudzieho telesa v oku, aj alergia. Pokiaľ sa však lieči, tak tieto nepríjemné symptómy ustupujú. Krvou podliate oko dokážu spôsobiť aj lieky určené na zrážanlivosť krvi.
Ak sa však tento stav opakuje, prasknuté cievky nemiznú do 2 týždňov, prípadne sú sprevádzané inými príznakmi, neváhajte kontaktovať lekára, pretože prasknuté cievky môžu byť len sprievodným príznakom závažnejšieho ochorenia.
Príčiny prasknutej cievky v oku, ktoré netreba podceňovať
Nepríjemný syndróm suchého oka prejavujúci sa svrbením či pálením má k problému prasknutých žiliek taktiež veľmi blízko. Túto zdravotnú ťažkosť už nemožno radiť medzi neškodné, a to najmä vtedy, pokiaľ sa nerieši.
Porucha tvorby ochranného slzného filmu na oku, ako možno jednoducho syndróm zadefinovať, totiž môže viesť (a to aj v kombinácii s inými rizikovými faktormi) k zápalu spojiviek alebo rohovky.
Hoci ide o vážnejší dôvod, včasná diagnostika a správne nastavená liečba umožňujú úplne eliminovať príznaky.
Špeciálne by si mali na zvlhčovanie svojich očí dávať pozor nositelia kontaktných šošoviek, u ktorých je spomínaný problém dosť častý.
Zápal spojivky, ktorý však môže byť vyvolaný nielen syndrómom suchého oka, ale rôznymi bateriálnymi, vírusovými patogénmi či anatomickými deformitami, prípadne autoimunitným ochorením, je bežne sprevádzaný popraskanými žilkami v oku. Infekcie očí rôzneho pôvodu je nevyhnutné čím skôr riešiť s očným lekárom. Okrem praskania cievok bývajú očné infekcie sprevádzané aj opuchom, svrbením, bolestivosťou či dokonca zvýšenou citlivosťou na svetlo alebo zhoršením zraku.
Už sme spomínali, že tlak v oblasti hlavy pri pôrode či kašli dokáže taktiež spôsobiť prasknuté cievky v oku. No treba dodať, že nemusí ísť len o tento jednorazový druh tlaku, ale aj o celkovo zvýšený krvný tlak v organizme, ktorý dokáže napáchať veľké škody a vie byť naozaj nebezpečný. V takomto prípade môžu tento stav sprevádzať časté bolesti hlavy či pocity búšenia srdca.
Podobne môžu byť popraskané žilky v očiach signálom nielen vysokého, ale aj kolísavého krvného tlaku a tiež poukazovať na zvýšenú krehkosť stien ciev a kapilár.
Neprehliadni tiež: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke
No a táto krehkosť stien ciev býva buď „zdedená“, ale prejavujú sa tak aj choroby, napríklad cukrovka. Ak máte diagnostikovanú cukrovku a často vám praskajú cievky v očiach, je nevyhnutné, aby ste sa o tomto stave poradili s lekárom. Nesprávne liečený diabetes má totiž závažné dôsledky na stav a pevnosť cievnej steny a správnosť liečby je nevyhnutná pre vyhnutie sa závažných komplikácií. Jednou z nich je práve takzvaná diabetická retinopatia, ktorá môže viesť až k slepote.
Pri krehkosti ciev je ideálne podporovať oči nielen komplexnými výživovými produktami určenými na zrak, ale špeciálne dopĺňať telu aj flavonoid rutín, ktorý dokáže tento problém značne eliminovať. Spevní cievy v celom tele, čo je napríklad výborné aj proti metličkovým žilkám na nohe.
Pokiaľ vám žilky v očiach praskajú často, problém s nimi sa vracia a trvá dlho, kým sa žilky zahoja, je to naozaj dôvod na návštevu lekára.
Foto: Freepik
Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová