Pivonka bola tradičným obľúbeným kvetom našich záhrad a predzáhradiek v minulosti a stúpajúcemu záujmu sa teší aj dnes. Pestuje sa ako trváca kvetina vďaka veľkým dekoratívnym kvetom červenej, ružovej a bielej farby. V súčasnosti je vypestovaných okolo 3000 kultivarov a ich počet sa zvyšuje. Najčastejšie sa pestuje pivonka lekárska, pivonka čínska a pivonka krovitá. Verilo sa, že pivónia v záhrade chráni proti búrkam, ale aj zlu. Bývala súčasťou nápojov lásky.
Vedeli ste, že okvetné lístky pivonky môžete využiť pri výrobe domácej kozmetiky? Takže pri najbližšom kvitnutí ich nezabudnite včas obrať a usušiť.
Zber a sušenie
Liečivé účinky má kvet, ale aj korene a semená. Na sušenie sa zbierajú lupienky plných a výlučne len červených kvetov v máji a júni. Sušte ich v tenkej vrstve v tieni, aby si uchovali vôňu a farbu.
Dobre usušené ich skladujte v suchu a tme v papierových vreckách. Korene sa zbierajú na jar, pokrájajú sa a sušia sa. Liečivé sú aj semená v tobolkách, ktoré sa zbierajú na jeseň, keď dozrievajú.
Tiež ťa zaujme: Lastovičník na bradavice: Stáročný recept na kožné problémy
Čaj z kvetov pivonky
Dve lyžičky sušených kvetov zalejte štvrť litrom vriacej vody, nádobu prikryte a nechajte lúhovať 15 minút, potom sceďte. Nálev je možné pripraviť aj z čerstvých kvetov. Sušené pivonkové kvety sa pridávajú do čajových zmesí, napríklad proti kašľu.
Liečivé účinky pivonky
V ľudovom liečiteľstve v Európe sa pivonka lekárska používala na liečenie nervových ochorení, kŕčov, na zmierňovanie bolesti a pri nespavosti. V tradičnej čínskej medicíne je cenená viac ako 1500 rokov pri poruchách imunitného a kardiovaskulárneho systému, zažívacích problémoch a diabetes. Pivonka obsahuje triesloviny, alkaloidy, sliz, farbivo, minerálne látky.
- zmierňuje črevnú peristaltiku, žalúdočné kŕče, hnačky,
- používa sa pri migréne,
- proti svalovým kŕčom účinkuje odvar z koreňa,
- má antiseptické a detoxikačné účinky,
- podporuje činnosť obličiek a pečene.
Koreň je pri nesprávnom dávkovaní toxický, preto vnútorné užívanie si vyžaduje lekársky dozor. Pivonka nie je vhodná pre tehotné ženy, môže spôsobiť potrat.
Kozmetické účinky
Okrem výživových doplnkov má pivónia svoje miesto aj v kozmetike. Lupene kvetov sa využívajú pri výrobe domácej kozmetiky. Majú tonizujúci a hojivý účinok. Vo vlasovej kozmetike zmierňujú vypadávanie vlasov, sú účinné proti lupinám a svrbeniu pokožky. Pivonka hojí poškodenú a popraskanú pokožku. Využíva sa pri výrobe kozmetických produktov, ktoré hydratujú pokožku, pôsobia proti jej starnutiu, sú určené na ošetrenie suchej pokožky alebo na celulitídu a strie.
Ako si vyrobiť pleťovú vodu z pivonkových kvetov?
Hrsť čerstvo odtrhnutých kvetov v sklenenom pohári zalejte 2 dcl jablčného octu. Dbajte o to, aby lupene boli ponorené. Na 10 – 14 dní nechajte na slnečnom mieste a každý deň pretrepte. Po dvoch týždňoch prefiltrujte cez gázu a rozrieďte s prevarenou vodou v pomere 1:2.
Tekutinu nalejte do sklenenej nádoby s rozprašovačom a uložte do chladničky. Po týždni si z macerátu, ktorý tiež skladujte v chladničke, môžete vyrobiť novú pleťovú vodu.
Vybrali sme: Fialka voňavá: Spoznaj jej účinky a využitie
Pleťová maska zo sušených pivonkových kvetov
Ak potrebujete zregenerovať, rozjasniť a omladiť svoju pleť, vyskúšajte pleťovú masku zo sušených pivonkových kvetov. Najskôr rozdrvte v mažiari sušené okvetné listy pivonky lekárskej a preosejte ich cez sitko. Menšiu nerezovú nádobu vložte do väčšej nádoby s vodou. Lyžicu mandľového, slnečnicového alebo iného obľúbeného oleja zahrievajte vo vodnom kúpeli. Pridajte pol lyžičky jemného prášku z pivonkových kvetov a päť minút zahrievajte v oleji. Získaný olej jemne vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť štvrť hodinu.
Recept na blahodarný olej z pivónie
Pivonkový olej je výborný na uvoľnenie stuhnutého svalstva a pomáha aj pri liečbe ekzémov. Jeho výroba je naozaj jednoduchá. Počas slnečného dňa nazbierajte tmavočervené okvetné lístky pivonky lekárskej pred odkvitnutím a nechajte ich na pár hodín povädnúť. Vložte do čistého skleneného pohára a zalejte kvalitným rastlinným olejom tak, aby lupene boli zaliate. Položte na slnečné miesto a nechajte lúhovať tri týždne. Opäť každý deň zatraste s nádobou. Po troch týždňoch prefiltrujte a prelejte do sklenených fliaš, najlepšie z tmavého skla, následne ich uskladnite na suchom a tmavom mieste.
Neprehliadni: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!
Zaujímavosti o pivonkách
- Kvety sa používali na výrobu parfumov.
- Červenými lupeňmi pivoniek sa prifarbovali sirupy.
- V stredoveku sa v Anglicku používali semená ako korenie na ochutenie mäsa.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik