Máte pocit, že na vás niečo lezie? Bolí vás v krku, kašlete, horúčka vás uloží do postele? Nemusíte hneď siahať po antibiotikách z lekárne. S vírusmi, plesňami a baktériami dokážu účinne bojovať prírodné antibiotiká v potravinách a rastlinách. Ich výhodou je to, že nemajú vedľajšie nežiaduce účinky ako chemické liečivá.

REKLAMA

Medzi najlepšie prírodné antibiotiká patria, samozrejme, aj iné bylinky, než len tie, ktoré spomíname nižšie. No výhodou tých v našom zozname je ich dostupnosť. Poznáte tieto najsilnejšie prírodné antibiotiká, ktoré máte väčšinou poruke?

Skrytá sila v cesnaku

Cesnak patrí k najvýznamnejším liečivým rastlinám a je to mimoriadne silné prírodné antibiotikum. Zvyšuje odolnosť organizmu voči vírusom a baktériám, zastavuje infekcie. Je teda mimoriadne vhodný aj ako prevencia na posilnenie imunity. No čo o ňom asi neviete, je to, že vďaka antioxidantom pomáha znižovať i riziko rakoviny.

Cesnak je podobne ako taktiež ľahko dostupná cibuľa užitočný pri ochorení dýchacích ciest, nakoľko podporuje vykašliavanie. Nasadiť ho pri nádche či chrípke, rozhodne nie je zlý nápad.

Neprehliadni: Cesnakový olej a cesnaková voda na vlasy: Nečakané účinky!

cesnak prírodné antibiotikum
Zistilo sa, že cesnak pôsobí proti mykózam, ktoré spôsobujú kvasinky. Tu treba zdôrazniť, že protikvasinkové účinky má okrem cesnaku aj grapefruit a že na tento problém treba nastaviť vhodnú protikvasinkovú diétu.
Taktiež vďaka cesnaku dokážete zharmonizovať hladinu cholesterolu aj cukru v krvi. Známy je aj ako zabijak črevných parazitov. Ak pravidelne konzumujete čerstvý cesnak, robíte si vlastne akúsi prírodnú prevenciu proti artérioskleróze, čiže kôrnateniu tepien.

Buďte však s užívaním cesnaku opatrní, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, nízkym tlakom a aj počas tehotenstva.

Včelí liek

Med sa v už v staroveku používal na liečenie rán. Výskumy potvrdili, že má aj antibiotické účinky. Pôsobí antisepticky a ničí mikroorganizmy, posilňuje imunitu organizmu. V tomto ohľade je hitom manuka med, o ktorom prof. Thomas Henle, odborník v oblasti potravinárskej chémie, tvrdí, že aj keď nenahradí syntetické antibiotiká, môže slúžiť ako účinný prírodný liek.

...
Výskumy potvrdzujú, že manuka med úspešne pôsobí proti Helikobakter pylori v žalúdku, ktorý je príčinou vzniku vredov spôsobujúcich rakovinu žalúdka. Odporúča sa nedávať med deťom do 18 mesiacov.
Ak používate med na sladenie čajov alebo iných horúcich nápojov, počkajte, kým teplota tekutiny klesne pod 50 stupňov Celzia, pretože pri vyšších teplotách sa strácajú z tohto prírodného antibiotika cenné látky.

Oregano najlepšie v oleji

Pamajorán obyčajný je obľúbená kuchynská bylinka, ktorú vystihuje české pomenovanie dobromysl, pretože pri dlhšom užívaní má antidepresívne účinky.

Nálev z oregana sa používa pri suchom kašli a infekciách tráviaceho traktu. Najznámejší je ale oreganový olej. Obsahuje zlúčeniny karvakol a tymol, ktoré majú antioxidačné, antibakteriálne aj antimykotické účinky.

REKLAMA

Zaujme ťa: Bylinky podľa znamenia zverokruhu: Prinesú zdravie i šťastie

oregano

Oreganový olej ako overené prírodné antibiotikum zlepšuje proces hojenia bakteriálnych infekcií a niektoré štúdie explicitne uvádzajú, že jeho účinky sa v skutočnosti vyrovnajú klasickým antibiotikám.

Vyrobíte si ho navyše jednoducho aj v domácich podmienkach, ak sušené oregano necháte v oleji 2 – 3 týždne, najideálnejšie v sklenenej nádobe a bez prítomnosti svetla. Po precedení získate olej so spomínanými vlastnosťami. 

Pretože účinné látky v oreganovom oleji ňom byť veľmi silné, odporúčame používať ho na vonkajšie účely. Pre vnútorné používanie si ho radšej zaobstarajte z lekárne (napríklad TU) a dávkujte ho podľa pokynov v príbalovom letáku. Každý deň však môžete ochutiť svoje jedlo oreganom a okrem toho, že vylepšíte jeho chuť, prospievate svojmu zdraviu.
...

Echinacea – krásna a liečivá

Echinaceu purpurovú na liečenie využívali už indiánske prériové kmene. Nazývali ju slnečný oblúk. Do rán sypali prášok z koreňa echinacey kvôli antibiotickému pôsobeniu.

Túto bylinku určite neradno vynechať, pretože zaslúžene patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Echinacea má na náš organizmus podobné účinky ako cesnak. Významne posilňuje imunitný systém, posilňuje odolnosť lymfatického systému. Predáva sa v tekutej aj tabletkovej podobe.

Kurkuma patrí jednoznačne medzi najlepšie prírodné antibiotiká

Do skupiny prírodných antibiotík patrí aj kurkuma, čiže indický šafrán. V Indii je kráľovnou korenín a pre svoju žltú farbu je nazývaná slnečným koreňom. Má výrazné protizápalové, protibakteriálne a protivírusové účinky. Hlavná zložka kurkumín pomáha tlmiť zápalové reakcie v tele.

Kurkuma je účinná proti bolesti, opuchom a urýchľuje hojenie rán. Má priaznivý vplyv na mozgovú činnosť a brzdí starnutie mozgu. Dokáže znižovať cholesterol, dokonca urýchľuje spaľovanie tukov, podporuje činnosť pečene, zlepšuje trávenie.
najsilnejšie prírodné antibiotiká kurkuma
Kurkuma tvorí hlavnú zložku orientálnej zmesi korenia nazývanej kari, a preto skúste zaradiť do jedálnička jedlá s touto koreninou.

Ďalšie silné prírodné antibiotiká

Nasledujúce silné prírodné antibiotiká v rastlinách spomíname skôr pre zaujímavosť, nakoľko už nepatria medzi najdostupnejšie a predpokladáme, že poruke ich už len tak ľahko mať nemusíte.

  • Lišajník islandský rastie v ihličnatých lesoch, na rašeliniskách a vresoviskách. Je taktiež jedným z najsilnejších prírodných antibiotík, pričom jeho účinky využijete hlavne pri infekciách močových a pohlavných ciest, pri problémoch s tráviacim traktom, ale aj pri kašli, bolestiach hrdla či astme. Je skvelou prírodnou voľbou aj pre ľudí trpiacich na cukrovku a ochorenia štítnej žľazy.
  • Hadinec obyčajný, ľudovo hadí jazyk, rastie na slnečných stráňach a medziach. Má silné dezinfekčné účinky, pričom sa odporúča najmä na inhaláciu a kloktanie pri dýchacích ťažkostiach či bronchitíde. Je však účinný aj pri reume a tráviacich problémoch a zvonka sa používa na kŕčové žily, hemoroidy i ekzematickú a podráždenú pokožku.
  • Divozel veľkokvetý rastie na slnečných kamenistých svahoch. Ide o bylinku využívanú na čaj, obklady i kúpele, pričom pomáha eliminovať škodliviny v organizme, posilňuje pečeň i slezinu a zvonka sa používa pri hemoroidoch a drobných poraneniach a podráždeniach. 

Prírodné antibiotikum podľa konkrétneho problému

A teraz si prejdeme najlepšie prírodné antibiotiká nie podľa konkrétnej rastliny, ale podľa problému, ktorý chcete riešiť. Zosumarizujeme si tak aj predošlé vedomosti a niečo málo doplníme.

Prírodné antibiotikum na močové cesty – brusnice, medvedica lekárska, šípky, praslička, lišajník islandský.

Prírodné antibiotikum na hrdlo a kašeľ – borovica, čučoriedka, cesnak, baza čierna, pamajorán, skorocel, chren, zádušník brečtanovitý, propolis, rebríček, saturejka, zázvor, tymian, pamajorán, citrón.

Prírodné antibiotikum na rany – skorocel, nechtík lekársky, svetlík lekársky, divozel veľkokvetý.

Prírodné antibiotikum na črevné infekcie – čučoriedky, nechtík lekársky, aloe, zázvor.

Prírodné antibiotikum ústna dutina (paradentóza) – klinček, skorocel, baza čierna.

Veríme, že sme vám článkom pomohli. Okrem posledných spomínaných sú ostatné uvádzané prírodné antibiotiká dobre dostupné. Niektoré si môžete dokonca bez problémov vypestovať. Nezabudnite na ne, keď vás dostihne choroba, no a prípadné vedľajšie nežiaduce účinky či možné alergické reakcie na ne konzultujte so svojím lekárom.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.