Medzi najlepšie prírodné antibiotiká patria, samozrejme, aj iné bylinky, než len tie, ktoré spomíname nižšie. No výhodou tých v našom zozname je ich dostupnosť. Poznáte tieto najsilnejšie prírodné antibiotiká, ktoré máte väčšinou poruke?
Skrytá sila v cesnaku
Cesnak patrí k najvýznamnejším liečivým rastlinám a je to mimoriadne silné prírodné antibiotikum. Zvyšuje odolnosť organizmu voči vírusom a baktériám, zastavuje infekcie. Je teda mimoriadne vhodný aj ako prevencia na posilnenie imunity. No čo o ňom asi neviete, je to, že vďaka antioxidantom pomáha znižovať i riziko rakoviny.
Neprehliadni: Cesnakový olej a cesnaková voda na vlasy: Nečakané účinky!
Buďte však s užívaním cesnaku opatrní, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, nízkym tlakom a aj počas tehotenstva.
Včelí liek
Med sa v už v staroveku používal na liečenie rán. Výskumy potvrdili, že má aj antibiotické účinky. Pôsobí antisepticky a ničí mikroorganizmy, posilňuje imunitu organizmu. V tomto ohľade je hitom manuka med, o ktorom prof. Thomas Henle, odborník v oblasti potravinárskej chémie, tvrdí, že aj keď nenahradí syntetické antibiotiká, môže slúžiť ako účinný prírodný liek.
Oregano najlepšie v oleji
Pamajorán obyčajný je obľúbená kuchynská bylinka, ktorú vystihuje české pomenovanie dobromysl, pretože pri dlhšom užívaní má antidepresívne účinky.
Zaujme ťa: Bylinky podľa znamenia zverokruhu: Prinesú zdravie i šťastie
Oreganový olej ako overené prírodné antibiotikum zlepšuje proces hojenia bakteriálnych infekcií a niektoré štúdie explicitne uvádzajú, že jeho účinky sa v skutočnosti vyrovnajú klasickým antibiotikám.
Vyrobíte si ho navyše jednoducho aj v domácich podmienkach, ak sušené oregano necháte v oleji 2 – 3 týždne, najideálnejšie v sklenenej nádobe a bez prítomnosti svetla. Po precedení získate olej so spomínanými vlastnosťami.
Echinacea – krásna a liečivá
Echinaceu purpurovú na liečenie využívali už indiánske prériové kmene. Nazývali ju slnečný oblúk. Do rán sypali prášok z koreňa echinacey kvôli antibiotickému pôsobeniu.
Túto bylinku určite neradno vynechať, pretože zaslúžene patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Echinacea má na náš organizmus podobné účinky ako cesnak. Významne posilňuje imunitný systém, posilňuje odolnosť lymfatického systému. Predáva sa v tekutej aj tabletkovej podobe.
Kurkuma patrí jednoznačne medzi najlepšie prírodné antibiotiká
Do skupiny prírodných antibiotík patrí aj kurkuma, čiže indický šafrán. V Indii je kráľovnou korenín a pre svoju žltú farbu je nazývaná slnečným koreňom. Má výrazné protizápalové, protibakteriálne a protivírusové účinky. Hlavná zložka kurkumín pomáha tlmiť zápalové reakcie v tele.
Ďalšie silné prírodné antibiotiká
Nasledujúce silné prírodné antibiotiká v rastlinách spomíname skôr pre zaujímavosť, nakoľko už nepatria medzi najdostupnejšie a predpokladáme, že poruke ich už len tak ľahko mať nemusíte.
- Lišajník islandský rastie v ihličnatých lesoch, na rašeliniskách a vresoviskách. Je taktiež jedným z najsilnejších prírodných antibiotík, pričom jeho účinky využijete hlavne pri infekciách močových a pohlavných ciest, pri problémoch s tráviacim traktom, ale aj pri kašli, bolestiach hrdla či astme. Je skvelou prírodnou voľbou aj pre ľudí trpiacich na cukrovku a ochorenia štítnej žľazy.
- Hadinec obyčajný, ľudovo hadí jazyk, rastie na slnečných stráňach a medziach. Má silné dezinfekčné účinky, pričom sa odporúča najmä na inhaláciu a kloktanie pri dýchacích ťažkostiach či bronchitíde. Je však účinný aj pri reume a tráviacich problémoch a zvonka sa používa na kŕčové žily, hemoroidy i ekzematickú a podráždenú pokožku.
- Divozel veľkokvetý rastie na slnečných kamenistých svahoch. Ide o bylinku využívanú na čaj, obklady i kúpele, pričom pomáha eliminovať škodliviny v organizme, posilňuje pečeň i slezinu a zvonka sa používa pri hemoroidoch a drobných poraneniach a podráždeniach.
Prírodné antibiotikum podľa konkrétneho problému
A teraz si prejdeme najlepšie prírodné antibiotiká nie podľa konkrétnej rastliny, ale podľa problému, ktorý chcete riešiť. Zosumarizujeme si tak aj predošlé vedomosti a niečo málo doplníme.
Prírodné antibiotikum na močové cesty – brusnice, medvedica lekárska, šípky, praslička, lišajník islandský.
Prírodné antibiotikum na hrdlo a kašeľ – borovica, čučoriedka, cesnak, baza čierna, pamajorán, skorocel, chren, zádušník brečtanovitý, propolis, rebríček, saturejka, zázvor, tymian, pamajorán, citrón.
Prírodné antibiotikum na rany – skorocel, nechtík lekársky, svetlík lekársky, divozel veľkokvetý.
Prírodné antibiotikum na črevné infekcie – čučoriedky, nechtík lekársky, aloe, zázvor.
Prírodné antibiotikum ústna dutina (paradentóza) – klinček, skorocel, baza čierna.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik