Je vaša pokožka citlivá? Nemôžete si na ňu aplikovať mnohé prípravky – krémy, séra či čistiace produkty – lebo okamžite reaguje začervenaním či štípaním? V nasledujúcom článku spoznáte tipy na zharmonizovanie a posilnenie odolnosti citlivej pokožky. Samozrejme, že nemôže chýbať ani najlepšia kozmetika na citlivú pleť. Vhodne zvolená kozmetika na citlivú pleť je základ, no dôležité je taktiež ovládať správnu rutinu v každodennej starostlivosti o senzitívnu pokožku. Ako na to? Aj to nájdete na záver článku.
V rámci kozmetiky na senzitívnu pleť sa pozrieme predovšetkým na tie zložky krémov, odličovačov a sér, ktoré majú na tento typ pleti blahodarné účinky vďaka upokojujúcim a reparačným účinkom. No a k srdcu by ste si mali taktiež zobrať rady, čomu sa pri citlivej pleti radšej oblúkom vyhnúť. Vybrať si tiež budete môcť z konkrétnych produktov vhodných pre citlivú pokožku.
Ako definovať citlivú pokožku?
Hneď na úvod treba povedať, že citlivá a reaktívna pokožka so sklonom k začervenaniu, vystupujúcim žilkám, olupovaniu, svrbeniu či páleniu nie je v pravom zmysle slova typom pokožky. K regulérnym typom pokožky radíme pleť mastnú, suchú, zmiešanú. V prípade citlivej pleti teda nejde ani tak o typ ako skôr o stav. A to stav naozaj nepriaznivý. Mohol by sa nazvať aj chorobným, predovšetkým v prípade kožných problémov, ako je rosacea či kuperóza.
Citlivá koža totiž pri neustálom dráždení či neriešení vnútorného problému, ktorý zapríčiňuje tento stav, môže vyústiť aj do spomínaných kožných chorôb. Precitlivelá pokožka však môže byť aj prechodnou reakciou na nevhodnú kozmetiku, poveternostné podmienky, jedlo a podobne.
V každom prípade si treba všímať, čo vedie k zhoršeniu stavu citlivej pokožky a všetko, čo ju nejakým spôsobom irituje, odstrániť alebo aspoň minimalizovať. Ideálne by bolo, ak na reaktívnu pokožku trpíte, zapisovať si, čo ste počas dňa jedli, robili, s akými látkami ste boli v kontakte (napr. aj nevinná návšteva verejného bazéna môže mať kožné následky), aké kozmetické produkty ste použili. Takže pre pospájanie si súvislostí, čo vašej pleti neprospieva, je takýto denník naozaj dobrou voľbou.
Ako sa prejavuje citlivá pleť a čo pri nej riešiť v prvom rade?
Do značnej miery má senzitívna pokožka spoločné znaky s pleťou suchou, resp. pleť suchá býva často i pleťou precitlivelou a reaktívnou. Znamená to, že je podráždená vonkajšími či vnútornými vplyvmi a jej obranná bariéra je narušená.
Precitlivelou sa však okrem suchej môže stať pokojne i pokožka mastná či pokožka s akné. Príčinou môže byť napríklad používanie príliš agresívnych látok v kozmetike, ako je alkohol či rôzne konzervanty a príliš parfumácie.
Citlivá pleť má sklon k začervenaniu a jej podráždenie sa môže prejavovať i vytváraním žihľavky, pupáčikov, podkožných cýst, ale tiež celkovou zmenou štruktúry pokožky, presušenými miestami so šupinkami, svrbením, pnutím či pálením. Vyslovene niekedy ide až o horúci pocit na koži.
Zaujímavosťou je, že väčší nábeh na tieto negatívne prejavy majú ľudia s bledým typom pokožky. Teda tí, ktorí majú i menej pigmentu, ťažšie sa opaľujú, ale ľahko sa červenajú. A citlivejšou sa prirodzene pokožka stáva aj s pribúdajúcim vekom. Nie je teda žiadnou zárukou, že ak momentálne na reaktívnu pokožku netrpíte, že sa to napríklad o pár rokov nezmení.
Čo na citlivú pleť nepoužívať a ako jej pomôcť?
Pokožka môže negatívne zareagovať na mnohé podnety. Je to individuálne. Treba si všímať, kedy dochádza k jej začevenaniu či iným prejavom iritácie. Môže to byť po jedle, na ktoré je váš organizmus intolerantný, no pnutie a narušenie ochrannej bariéry pokožky spôsobuje aj sucho, vietor, teplo, chemické látky v kozmetike, prášku na pranie, ba dokonca aj stres, nedostatok spánku i hydratovania organizmu, hormonálne zmeny…
V prvom rade treba nájsť spúšťač, ktorý spôsobuje citlivú pleť. Za zváženie tiež stojí infekcia Helikobakterom spôsobujúca mnohé kožné problémy, ktorú treba preliečiť. Pokiaľ totiž nevyriešite problém, ktorý sa môže nachádzať vo vnútri organizmu, tak ani tá najlepšia kozmetika na citlivú pleť vám z dlhodobého hľadiska nepomôže.
A čo ešte špeciálne prízvukovať? Pri starostlivosti o citlivú pleť si treba dávať extra pozor na mechanický tlak a drhnutie pri odličovaní či umývaní. Akékoľvek naťahovanie pokožky a šúchanie je neprípustné. Nielen pleť senzitívna, no predovšetkým ona si vyžaduje jemný a šetrný prístup. Nevhodný je okrem používania akýchkoľvek hubiek či kefiek na umývanie zaiste i mechanický peeling, nech by boli jeho zrniečka akokoľvek jemné.
Pre citlivú pleť sú typické zápalové prejavy v menšej i väčšej miere, preto si treba dať pozor na všetky dráždivé, a to ako chemické, tak aj mechanické vplyvy. Ráno sa dokonca odporúča na opláchnutie pleti používať len čistú vodu.
Vyhnúť sa treba aj príliš horúcej vode, parfumovaným a penivým produktom a pri utieraní je vhodné pleť osušiť uterákom len tak, že ho k nej budete jemne prikladať.
Veľký dôraz treba dbať ak na sterilnosť používanej kozmetiky a tiež rôznych aplikátorov make-upu a štetcov, aby nedošlo k bakteriálnej kontaminácii a následnému podráždeniu citlivej pokožky.
Neprehliadni: Ako vyčistiť kozmetiku? Tu je jednoduchý návod nielen na kozmetické štetce
Najlepšia kozmetika na citlivú pleť a kľúčové látky na jej posilnenie
A dostávame sa k podstate. Aké produkty, ale predovšetkým ktoré látky treba preferovať v každodennej rutine v rámci starostlivosti o senzitívnu pokožku? Vyššie sme už naznačili, že by malo ísť o nedráždivé neparfumované produkty.
Pri citlivej pleti si dobre študujte zloženie aj čisto prírodných produktov, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť bezproblémovo. Aj tie totiž môžu obsahovať síce prírodné, no i celkom dráždivo pôsobiace silice, prípadne vysušujúci a podráždenie spôsobujúci alkohol.
Výborné sú pre citlivú pokožku na odličovanie či umývanie rôzne typy hydrofilných olejov alebo jemné balzamy a peny.
V krémoch, sérach a maskách na citlivú pleť by ste tiež mali vyhľadávať zložky, ako je upokojujúci ovos, hydratačne pôsobiaca a jemná urea i kyselina hyalurónová, posilňujúce betaglukány, probiotiká a fermenty.
Strelou do čierneho sú kozmetické produkty s ceramidmi, ktoré sú pleti vlastné a budujú prirodzene jej ochrannú bariéru. Top voľbou sú takzvané „cica“ produkty určené špeciálne pre potreby suchej a precitlivelej pleti.
Pokiaľ túžite siahnuť po niečo výživnejšom (napríklad v chladných mesiacoch) pre svoju citlivú pleť, využiť môžete jemné prírodné oleje. Na tento typ pleti sa odporúča predovšetkým zjemňujúci a posilňujúci pupalkový olej a protizápalovo a regeneračne pôsobiaci nechtíkový olej.
V rámci starostlivosti o citlivú pleť taktiež nemožno zanedbať ochranu pred slnkom, ktoré môže byť jedným zo zásadných iritujúcich faktorov. Namiesto chemického SPF je však lepšie popozerať sa po produktoch s minerálnym SPF, keďže sú k pleti oveľa šetrnejšiou alternatívou.
Jednoduchá rutina pre senzitívnu pleť
A teda akým spôsobom a v akom poradí aplikovať už vybranú kozmetiku na citlivú pleť? Táto rutina je pomerne nenáročná, no zato efektívna. Skúste ju a nezabudnite, že výsledky sa dostavia až po nejakom čase.
1. Ráno aj večer pleť jemne, ale dôkladne vyčistite. Využiť možno čistiaci olej/mlieko aj jemnú penu či gél na tvár. Dvojfázové odličovanie, teda najskôr použiť na čistenie mastný produkt a následne produkt spláchnuteľný vodou, je najideálnejšie riešenie. Na utretie používajte malé uteráčiky na tvár, ktoré denne striedajte. Je to naozaj dôležité!
2. Pleť na deň prestriekajte hydrolátom a na ešte jemne vlhkú pokožku aplikujte reparačné sérum a následne upokojujúci krém. Na deň nezabudnite ako poslednú ochrannú vrstvu aplikovať SPF.
3. Večer po odlíčení pokožky môžete aplikovať regeneračné sérum a potom upokojujúci krém na noc.
Foto: Freepik