Spomínate si ešte na časy, keď ste mali bábätko v brušku a mohli ste si čítať knihy a pripravovať sa na dôležité veci, ako je pôrod a výbavičku pre neho? Teraz už nemáte toľko času na čítanie ako predtým. Keď však ide o deti, musíme sa stále učiť nové veci, pretože sa všetko mení tak rýchlo. Musíme získať nové informácie o príkrmoch, nákupe nových hračiek, oblečení a podobne. Nemusíte sa však báť, sme tu pre vás a radi vám pomôžeme zorientovať sa vo všetkom. Poradíme vám s najlepšími montessori aktivitami pre vaše detičky. A viete, čo je na tom to najlepšie? Môžete si prečítať tento článok, zatiaľ čo si vaše dieťa vyskúša niektoré z našich aktivít.
Kto bola Maria Montessori a v čom spočíva jej metóda?
Maria Montessori bola talianska pedagogička, ktorá vyvinula Montessori metódu. Verila, že deti majú vrodenú zvedavosť a túžbu po vzdelávaní. Na základe tohto princípu vytvorila výučbovú metódu Montessori, ktorá dovoľuje deťom vzdelávať sa slobodne a individuálne. To znamená, že deťom vytvoríme vhodné prostredie, v ktorom ich sprevádzame a poskytujeme im pomoc len v prípade potreby.
Deti sa môžu sústrediť na aktivity tak dlho, ako chcú, a majú možnosť si medzi nimi vybrať. Maria verila, že deti sa dokážu sústrediť dlhšie, ako si myslíme. Pri Montessori metóde sa kladie veľký dôraz aj na materiál hračiek, ktorý je väčšinou z dreva, a tiež na to, kde presne sú uložené a pre aký vek sú určené.
Nemusíte hračky len kupovať, môžete si ich aj ľahko vyrobiť doma. Hračiek by však nemalo byť naraz príliš veľa, aby to deti nepreťažilo. Ideálny počet je 6 až 12 predmetov, ktoré by ste mali pravidelne obmieňať.
V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko vhodných montessori aktivít pre deti a tiež hračiek tohto typu určených pre rôzne vekové kategórie:
Montessori aktivity pre 9 mesačné dieťa
Pre 9 mesačné bábätká sú vhodné montessori aktivity na porozumenie princípu existencie objektov aj mimo zorného poľa. Na to vám poslúžia rôzne krabice alebo môžete kúpiť napríklad aj guľôčkovú dráhu. Pri takejto hre dieťa hodí loptu cez dieru do škatule, z ktorej následne vypadne. Bábätko sa takto učí, že objekty existujú aj mimo jeho zorného poľa.
Ďalej je možné ponúknuť aktivity, ktoré podporujú jemnú motoriku, úchop a vizuálne schopnosti. Môžete mu kúpiť vkladačku. Ak budete hľadať vkladačku, ideálne sú tie s veľkými úchopmi a len s pár jednoduchými tvarmi. Pre tento vek je tiež vhodná zatĺkačka.
Ďalšie vhodné montessori aktivity pre deti vo veku 9 mesiacov:
- Skladanie a rúcanie drevených kociek.
- Prilepenie rôznych predmetov na stenu, ktoré potom bábätko odlupuje.
- Hra v kuchyni počas varenia. Umožnite dieťaťu hrať sa s cestom alebo natrhaným papierom
- Choďte von a skúmajte všetko, čo nájdete (kamienky, listy…)
Montessori aktivity pre 1 rok
Pre deti vo veku 12 mesiacov sú vhodné jednoduché stimulujúce aktivity. Môžete im naplniť priesvitné uzatvárateľné vrecká rôznymi materiálmi a farbami. Zabezpečte im hračky na triedenie tvarov, jednoduché puzzle, dovoľte im pomáhať vám naložiť a vyložiť práčku, kúpte im zošit s nálepkami, ukazujte im veci v knihách a pomenovávajte ich.
- Môžu vám pomôcť pri upratovaní. Môžu použiť lopatku na zametanie a utrieť hračky vlhkou utierkou.
- Dokonca môžete naniesť na ne niečo ako džem, potom ich okúpať a očistiť.
- Môžete kúpiť alebo vytlačiť kartičky s obrázkami domácich zvierat a následne ich priraďovať k figúrkam zvierat.
- Dajte im zaváraninové poháre s viečkami rôznych veľkostí a nechajte ich pospájať dokopy.
- Starajte sa o bábiku, umyte ju, očešte, nakŕmte.
- Stavajte pieskové zámky.
- Prelievajte vodu z jedného do druhého pohára.
Montessori aktivity pre 2 ročné deti
Deti vo veku 2 rokov majú výraznú potrebu nezávislosti. Preto pre ne vyberáme aktivity, ktoré sú zamerané práve na tento fakt. V tomto veku je vhodné vytvoriť prostredie, ktoré im umožní robiť veci viac samostatne.
Tiež si prečítaj: Montessori pripravené prostredie: Čo to je a aký má význam?
Môžeme im zaobstarať učiacu vežu, aby nám mohli pomáhať v kuchyni s krájaním potravín. Samozrejme musíme dbať na bezpečnosť a zabezpečiť im vhodné pomôcky a potraviny. Prípadne im môžete kúpiť hračkárske z dreva alebo látky. Montessori hračky a materiály by mali byť vyberané na základe záujmov dieťaťa a môžu zahŕňať aktivity, ako je triedenie farieb, rôzne puzzle a skladačky, alebo sa isto radi zahrajú aj s magnetickými hračkami. Okrem toho môžete začať podporovať začiatky písania a čítania tým, že vytlačíte obrázky abecedy a necháte ich obkresľovať písmená.
- Prečítajte si spolu príbeh a hľadajte súvisiace predmety, napríklad hračku. rovnakej farby ako je oblečenie hlavnej postavy.
- Zbierajte listy, šišky a gaštany, hľadajte živočíchy.
- Navliekajte na šnúrku koráliky.
- Lepte listy na papier.
- Priraďte obrázky k súvisiacim obrázkom, napríklad dubový list k dubu.
- Utrite spolu stôl po jedle.
- Roztláčajte zemiaky vidličkou.
Montessori aktivity pre deti od 3 do 6 rokov
Pre deti do 6 rokov sú vhodné Montessori aktivity, ktoré zdôrazňujú učenie prostredníctvom vlastných skúseností. Povzbudzujte deti, aby vám pomáhali v domácnosti, napríklad pri umývaní riadu, skladaní bielizne, zároveň je dôležité poskytnúť im voľbu pri výbere činností.
Ďalšia inšpirácia: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti?
V tomto veku je tiež dôležitý rozvoj matematických a jazykových zručností. Môžete aj naďalej skúmať prírodu, robiť jednoduché experimenty ako napríklad miešanie farieb, zbierať listy a kategorizovať ich, počítať, kresliť a podobne.
Vyber si: Drevené hračky vhodné na montessori aktivity pre deti
- Utiahnite alebo uvoľnite šróby skrutkovačom.
- Otvárajte a zatvárajte zámky a otočné knôty.
- Hľadajte predmety na základe čísel, napríklad 2 sklenené gule, 3 gombíky.
- Spoznávajte svet prostredníctvom fotografií a rôznych predmetov.
- Učte sa zemepis pomocou glóbusu.
- Zoraďte planéty.
- Hrajte na jednoduchý hudobný nástroj.
- Trieďte objekty podľa veľkosti, hmotnosti alebo iných vlastností.
- Zorganizujte spoločne jeho izbu, hračky a oblečenie.
- Nechajte vášho pomocníka piecť sušienky pod vaším dohľadom.
- Dajte mu rastlinu a vysvetlite, ako sa treba o ňu starať.
- Hrajte sa s balančnou doskou.
Montessori aktivity pre e deti sú výnimočným nástrojom na podporu celkového rozvoja detí. Táto metóda kladie dôraz na rešpekt a porozumenie a vďaka nej budú deti nezávislejšie. Montessori aktivity napomáhajú deťom objavovať svet, rásť a učiť sa s radosťou a zvedavosťou.
Redaktorka: Barbora Panyiová
Foto: Freepik/Pinterest