Ostružina malinová (Rubus idaeus) – kto by nepoznal tento nízky poloker s plazivým koreňom a ostnatými výhonkami, ktorý nám robí radosť svojimi aromatickými červenými plodmi? Samozrejme, najskôr ich predchádzajú biele kvety. Pomerne nenáročná ostružina malinová kvitne v máji až júni. A my vám teraz prezradíme, prečo by ste si mali ešte v čase kvitnutia nazbierať a posušiť aj samotné malinové listy. Veru tak, osoh prinášajú nielen sladučké maliny, ale aj malinový olej a tinktúra z malinových listov. Listy sa z malinových kríkov zberajú pre svoje liečivé vlastnosti.
Kedy zbierať malinové listy?
Zbierať malinové listy možno v zásade od mája až do jesene, no lepšie je zber realizovať na jar. Ešte konkrétnejšie povedané, listy ostružiny malinovej je ideálne zberať v čase kvitnutia kríkov, keď sú mladé a plné blahodarných látok. Mladé lístky odtrhávajte jednotlivo, najlepšie bez stopiek.
Na zber radšej zamierte do prírody
Najúčinnejšie pre zdravie sú z hľadiska zloženia listy divorastúcich malinových kríkov. Samozrejme, aj tie naše šľachtené maliny, ktoré máme bežne v záhradách, poslúžia. Pokiaľ však máte možnosť, radšej na ich zber zamierte na kraje lesov či k potokom alebo na skalnatejšie stráne.
A toto sú liečivé účinky listov z ostružiny malinovej
Benefitom ostružiny malinovej nie je len krásna vôňa a skvelá chuť čaju z jej listov. Sú plné zdraviu prospešných látok. Obsahujú triesloviny, silice, významný podiel vitamínu B12, kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú a veľa vitamínu C.
V čom všetkom vám môže napomôcť čaj, výluh, prípadne aj tinktúra z malinových listov?
> Mladučké listy obsahujú množstvo trieslovín. Vďaka ich sťahujúcim a zvieravým účinkom sú vhodné najmä proti hnačkám, ale aj na menštruačné kŕče.
> V listoch ostružiny malinovej, ako sme už spomínali, je i vyšší podiel vitamínu C. Prítomné sú tiež cenné minerály, organické kyseliny, pektín aj karotén, takže dokážu telu poskytnúť i potrebné mikronutrienty.
> Dobrých pomocníkov pri detoxikačných kúrach z nich robí to, že vplývajú na vylučovanie škodlivín z tela svojimi potopudnými a močopudnými účinkami.
Pozri tiež: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu
> Protizápalové účinky listov možno využiť nielen pri žalúdočných a črevných kataroch, ale aj pri prechladnutí, chrípke či angíne. Malinové listy sú prírodné antipyretikum, čiže dokážu znížiť telesnú teplotu.
> Odvary z týchto listov pomáhajú pri zápaloch v ústnej dutine (v podobe kloktadla), ale možno ich úspešne využívať aj na liečbu mnohých kožných problémov. Na kŕčové žily či ekzémy je najvhodnejšia tinktúra z listov ostružiny malinovej.
> Malinové listy, resp. odvar z nich je vynikajúce použiť z času na čas aj na prepláchnutie vlasov, ktorým bude takto dodaná vitalita a lesk. Dokonca si z čerstvých dobre rozdrvených listov ostružiny môžete vyrobiť domácu masku na tvár proti akné.
Čaj z malinových listov – správne sušenie a príprava
Listy maliny môžete využiť ako v čerstvom stave, tak aj v tom sušenom. Máte záujem urobiť si zásoby na neskôr? Môžete si vyrobiť tinktúru (recept nájdete nižšie), prípadne si listy usušiť.
Pokiaľ ich budete sušiť, dávajte pozor na to, aby teplota sušenia nepresiahla 45°C a miesto ich sušenia zaručilo dobrý tieň i prísun vzduchu. Vysušené malinové listy by mali byť belavozelené a mierne horké.
Inšpiruj sa: Super tipy na dobitie životnej energie, ktoré musíš poznať!
Na prípravu 2,5 dcl čaju budete potrebovať 2 až 3 polievkové lyžice čerstvo nazbieraných a nakrájaných listov alebo jednu čajovú lyžičku v sušenom stave. Lúhuje sa 10 až 15 minút. Listy z ostružiny malinovej sú vďačnou súčasťou čajových zmesí.
Chceli by ste zvýšiť účinky listov ostružiny malinovej? Tento postup sa hodí najmä v prípade, ak ste si ich nazbierali na záhrade zo šľachteného kríka. Postup je trochu zdĺhavejší, ale listom okrem iného dodá výraznejšiu arómu.
Listy nechajte najskôr zvädnúť v tieni. To bude trvať zhruba 10 hodín. Následne prejdite valčekom a potom umiestnite do plátenného vrecka. To ponechajte v teple 24 až 48 hodín. Listy vyberte a ďalej už postupujte ako pri vyššie spomínanom sušení.
Čaj z malinových listov a tehotenstvo
Treba pripomenúť, že čaj z malinových listov nie je vhodný pre tehotné ženy v prvom trimestri, a to kvôli jeho sťahujúcim účinkom.
Podporu sťahovania maternice však ocenia ženy pred pôrodom. Dokáže totiž skrátiť pôrodné bolesti a uľahčiť pôrod. Tieto účinky však nie sú dostatočne podložené výskumom, takže ich berte s rezervou.
Neprehliadni: Zisti, aké má čaj rooibos účinky: Lahodný nápoj vhodný aj pre deti či v tehotenstve
Tinktúra z malinových listov – recept a účinky
Na vonkajšie použitie, a to predovšetkým kožné problémy a kŕčové žily, vyskúšajte tinktúru z malinových listov. Potrebovať budete čerstvé listy ostružiny malinovej, vysokopercentný alkohol a sklenenú fľašu.
Držte sa pomeru 1:5, teda na 100 gramov listov 500 ml alkoholu. Sklenenú fľašu naplňte umytými, osušenými a na menšie časti pokrájanými listami a zalejte alkoholom tak, aby nič nepretŕčalo nad hladinu. Fľašu dobre uzavrite, odložte na tmavšie miesto a nechajte ju tam cca 14 dní. Potom už len sceďte a uskladnite.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik