REKLAMA

Báli ste sa aj vy na Mikuláša čerta, ktorý s ním chodí? Alebo toho, že namiesto sladkých mikulášskych balíčkov dostanete len uhlie? Už je to tak, že sa znova blíži sviatok sv. Mikuláša a vy ho môžete vystrojiť deťom vo veľkej paráde. Samozrejme, Mikuláš, čert a anjel zavítajú aj do škôlok i škôl, ale ako vieme, základom je to, aby si dieťa našlo ráno v čižme presne to prekvapenie, ktoré do čistotou skvúcej sa obuvi patrí. Kedy chodí Mikuláš na Slovensku?

Nepremeškajte tú čarovnú chvíľku a zásobte sa dopredu sladkými dobrotami, aby ste svätého Mikuláša mohli plnohodnotne zastúpiť. A prečítajte si aj o samotnej tradícii, ktorá stojí za svätým Mikulášom.

...

Kedy chodí Mikuláš na Slovensku?

Hneď na začiatok si zodpovedzme tú najpálčivešiu otázku. Kedy chodí sv. Mikuláš? Na Slovensku je 6. december dňom, kedy chodí Mikuláš. Lepšie povedané, je to čas, keď si deti už nachádzajú v čižmičkách jeho výslužku. Deti si pritom v predvečer tohto dňa, teda 5. decembra, čistia zimnú obuv a dávajú ju na okno, resp. podobločnicu, aby ich mohol svätý Mikuláš v noci obdarovať. Niektoré preto nedokážu ani zaspať. Tak sa tešia a možno aj potajomky striehnu na Mikuláša.

Na zorientovanie sa, kedy sa oslavuje Mikuláš, si v podstate stačí nájsť v kalendári jeho sviatok. Svoju nádielku donáša deťom väčšinou v predvečer svojho sviatku. Skoro ráno 6. decembra totiž už deti kontrolujú, čo od neho dostali. No nie je to tak všade. V niektorých regiónoch Slovenska je totiž zvykom, že si deti nájdu svoj balíček od Mikuláša už večer 5. decembra.

Vybrali sme: Darček pre bábätko? Inšpiruj sa a podaruj úsmev nielen na Vianoce

sv mikuláš prišiel a doniesol darčeky

Prečo chodí spolu Mikuláš, anjel a čert?

Mikuláš nikdy nechodí sám, ale so svojimi pomocníkmi – anjelom a čertom. Teda aspoň pri svojich návštevách materských škôlok i škôl. A napokon aj mestá a obce na Slovensku organizujú v predvečer sviatku sv. Mikuláša príchod týchto troch legendárnych postáv na svoje námestia. Deti tak majú zážitok z toho, že videli Mikuláša, ktorý rozdáva sladkosti a majú pre neho prichystané milé mikulášske básničky.

A čo Mikulášovi pomocníci? Anjel predstavuje dobro a je ochrancom detí pred čertom, ktorý ich má trochu postrašiť. Táto trojica sa s deťmi zvyčajne porozpráva. Mikuláš môže deťom pripomenúť aj nejaké ich drobné hriechy a deti prisľúbia, že sa v ďalšom roku polepšia. Čert by mal len v pozadí pôsobiť ako výstraha. Anjel naopak stojí bližšie deťom, môže prichádzať s košíkom, v ktorom nesie deťom sladkú nádielku, prípadne i so zvončekom, ktorým ohlasuje svoj príchod. Čert so sebou obligátne nesie vrece alebo reťaz, aby bol taktiež počuť už z diaľky.

REKLAMA
...

Pokiaľ chcete, aby deti na tento deň skutočne nezabudli, priveďte im živého Mikuláša s anjelom a možno i samotným čertom domov. Nie je žiadnym problémom zohnať kostým Mikuláša, čerta i anjela. Potom už len stačí poprosiť známych, aby prišli v prestrojení aj s nejakými tými podarúnkami.

História sv. Mikuláša a tradícia dávania darčekov do topánok

Svätý Mikuláš je patrónom všetkých detí, preto im prináša každý rok balíčky so sladkosťami, ovocím, orieškami… Okrem patrónstva nad deťmi má bdieť aj nad námorníkmi, slobodnými dievčatami, obchodníkmi či lekárnikmi. Jeho symbolmi sú kotva, loď a tri gule. Sviatok sv. Mikuláša oslavujeme 6.12., kedy vlastne sv. Mikuláš zomrel.

Je zaujímavé, že aj keď sv. Mikuláš patrí k najobľúbenejším svätcom, veľa o ňom ako o človeku nevieme. Faktom však je, že sa narodil okolo roku 270 na území dnešného Turecka v meste Patara. Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej rodiny a v 4. storočí sa stal biskupom v meste Myra na území Malej Ázie.

Legendy, ktoré sa na jeho osobu viažu, v zásade zvýrazňujú jeho láskavosť a vľúdnosť, ale aj skromnosť, keďže väčšinu svojho majetku rozdal chudobným kresťanom. Taktiež podľa legiend zachránil ľudí pred smrťou či životom v hriechu.

Tiež ťa zaujme: Svätí patróni: Zoznam známych svätcov

kedy chodí mikuláš topánka s mikulášskou nádielkou

Najznámejšou legendou, ktorá sa o sv. Mikulášovi traduje, je tá, v ktorej sv. Mikuláš daroval 3 mešce plné zlata 3 chudobným dievčatám, ktorým hrozilo, že ich rodina predá na prostitúciu. Mikuláš im tieto mešce priniesol v noci a položil na okno. Niektoré legendy dokonca hovoria o tom, že mešce cez okno prehodil a tie padli rovno do topánok dievčat.

Práve vďaka tejto legende sa zrodil začiatok tradície nosenia mikulášskych balíčkov, ktorá sa rozvíjala ako súčasť kultu sv. Mikuláša. Holandskí osadníci v severnej Amerike ho poznali pod menom Sinte Klaas, od ktorého je odvodené anglické Santa Claus.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.