Ak ste záhradkár alebo sa zaujímate o prírodu, určite ste počuli o domčeku pre hmyz či o hmyzom hoteli. Možno uvažujete nad tým, že by sa hotel pre hmyz zišiel aj vo vašej záhrade. Ako ho správne vyrobiť a kde ho umiestniť, k tomu množstvo tipov a inšpirácií ponúkame v našom článku.
Prospešný hmyzí hotel
Hotel pre hmyz poskytuje útočisko užitočnému hmyzu. Poslúži včelám samotárkam, lienkam a mnohým druhom chrobákov a motýľov. Záhrada ich potrebuje kvôli dvom dôležitým veciam: opeľovaniu kvetov a ničeniu škodcov. Biologické ničenie škodcov znižuje potrebu používať pesticídy. Pôvodná vegetácia, ktorú tento hmyz používa ako potravu a prístrešie, sa likviduje hlavne v mestskom prostredí. Zhotovením hotela, resp. domčeka pre hmyz pomôžete zlepšiť ekosystém vo vašej záhrade.
Okrem najznámejšieho opeľovača včely medonosnej je pre ovocné stromy dôležitá samotárska včielka z rodu Osmia, ktorá je väčšia ako včela medonosná. Jeden ovocný strom dokáže opeliť približne 10 takýchto včiel. Ak si teda umiestnite takýto hotel pre hmyz do vašej záhrady, zvýšite šancu na lepšiu úrodu.
Ako vyrobiť hotel pre hmyz
Dnes nie je problém, kúpiť si hotový hotel pre hmyz. Pokiaľ máte čas a ste aspoň priemerne šikovní, bude to celkom zábava vyrobiť si vlastný hmyzí hotel. A to s minimálnymi nákladmi, pokiaľ recyklujete materiál, ako sú staré police, zvyšky drevených hranolov, kusy driev, bambusy, palety. Môžete napríklad použiť nevyužívanú búdku pre vtáky, z ktorej odstránite prednú stranu. Materiál, ktorý použijete, by mal byť z prírodného dreva neošetreného chemickými látkami, ako je lak a farby. Nepoužívajte plast alebo sklo, pretože sa zarosia a voda spôsobí hnilobu.
Najlepšie drevo na hotel pre hmyz je z listnatých stromov. Snažte sa použiť už preschnuté drevo, pretože čerstvé drevo má tendenciu popraskať. Drevo z ihličnatých stromov obsahuje živicu a iné aromatické látky a bude trvať dlhšie, kým vyprchajú a hmyz sa do nich nasťahuje.
Zo starých políc môžete vyrobiť domček pre hmyz podľa obrázkov s rozmermi, ktoré vidíte na fotkách. Jednoduchou možnosťou je ale použiť vyradenú zásuvku zo starého nábytku. Dôležité je, aby zadná časť bola chránená pred dažďom. Pre tento účel je potrebné domček pre hmyz navrchu ukončiť šikmou strieškou. Plochu rozdeľte na niekoľko častí – miestností, ktoré vyplníte rôznym materiálom pre rôzne druhy hmyzu. Na výplň môžete použiť rozmanitý materiál.
- Do guľatiny alebo hranolov z dreva vyvŕtajte otvory veľkosti 5 až 10 mm pre rôzne druhy hmyzu. Lákajú predovšetkým včely a osy, ktoré do nich na kladú vajíčka. Rúrky vŕtané do dreva musia byť hladké, bez triesok a pilín, preto ich pred inštaláciou nezabudnite odstrániť. To, že sú do rúrok nakladené vajíčka, zistíte podľa toho, že otvory sú utesnené zátkami z blata.
Pozri tiež: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti
- Zväzkami dutých stoniek (ideálne sú bambusy, krídlatky, duté steblá suchých tráv) vyplňte rozrezanú plastovú fľašu, plastové alebo plechové rúry, ktoré rozrežete na potrebný rozmer. Stonky musia byť suché, zvnútra duté a hladké.
- Plátkami kôry, slamou, kamienkami, zviazanými vetvičkami rôznych veľkostí vyplňte ďalšie miestnosti domčeka. Slamu vložte pred umiestnením do plastovej fľaše, aby ste zabránili jej premočeniu.
Kam umiestniť domček pre hmyz
Vyberte hmyziemu hotelu také miesto vo vašej záhrade, aby bol chránený pred vetrom a zároveň na slnku, najideálnejšie orientovaný na juh alebo juhovýchod. Pokiaľ ste vyrobili veľký domček, položte ho na vyrovnanú spevnenú plochu z tehiel alebo betónových tvárnic.
Zaujme ťa: Snár: Čo znamenajú chrobáky v sne? Bolo ich veľa?
Aby mal hmyz dobrý prístup, nemala by hmyzí hotel zakrývať vegetácia. Ak ho umiestnite v blízkosti živého plotu, záhonu plného kvetov alebo pri záhradnom jazierku, rýchlo sa zaplní obyvateľmi. Aby ste chránili obyvateľov domčeka pred vtákmi, zakryte prednú stranu pletivom.
Zopár tipov na záver
- V dreve nesmú byť praskliny, pretože nedôjde ku kolonizácii. Z tohto hľadiska pred guľatinou uprednostnite drevený hranol, do ktorého vyvŕtate otvory.
- Koncom leta nezabudnite na údržbu, skontrolujte a odstráňte všetky časti, ktoré podliehajú rozkladu a nahraďte ich novými.
- Na zimu presuňte hotel s hmyzom na chladné a suché miesto, aby ste chránili jeho obyvateľov. Na jar ho vráťte na miesto.
Vybrali sme: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások
- Je mnoho ďalších spôsobov, ako podporiť ekosystém vašej záhrady. Hmyz môžete pritiahnuť aj tým, že v okrajovej časti vysejete poľné kvety, vytvoríte malé jazierko alebo klátiky zo stromu necháte možno v menej viditeľnej časti záhrady.
- Hmyzu prospeje, ak prestanete používať insekticídy a zameriate sa na pestovanie medonosných rastlín. Nechajte na záhrade aspoň nejaké miestečko, kde nebude dokonale posekaná tráva a budú tam rásť lúčne kvety.
- Vybudujte v záhrade napájadlo pre opeľovača a vtáctvo.
- Ako vidíte na fotografiách, domčeky pre hmyz sa môžu stať zaujímavým dekoratívnym prvkom, ktorý je zároveň veľmi užitočný.
Foto: Pinterest