REKLAMA

Či už po očkovaní, alebo počas virózy, horúčka u detí spôsobuje u rodičov obavy. Predsa len, najmä v prípade detí do troch rokov sú chorobné prejavy vnímané oveľa citlivejšie. V prvom rade je však dôležité zachovať si rozvahu a zobrať si na pomoc i nasledujúce postupy zrážania horúčky. Berte ich ako prvú pomoc a v každom prípade riešte prejavy choroby s pediatrom.

Je dobré uvedomiť si, že samotná horúčka nie je chorobou. Je to s vysokou pravdepodobnosťou reakcia organizmu na choroboplodné zárodky, teda sprievodný jav boja tela s chorobou, ak by sme to mali úplne zjednodušiť.

Aká je normálna teplota tela?

Ešte skôr, ako sa dostaneme k horúčke a jej efektívnemu zrážaniu, mali by sme si zopakovať, aká teplota tela sa považuje za normálnu. I keď treba dodať, že teplota tela má viac premenných. Odvíja sa napríklad od aktivity, veku, časti dňa aj pohlavia.

Vo všeobecnosti sa však za normálnu teplotu tela považuje 37 stupňov Celzia, pričom za normálne sa označuje taktiež rozmedzie medzi 36,1 do 37,2 stupňa Celzia. Do úvahy teda treba brať ako spomínané rozmedzie, tak aj individuálne špecifiká.

Pozri aj: Prečo nie je nádcha u novorodenca banalita a ako liečiť prechladnutie čo najefektívnejšie?

čo pomáha na teplotu horúčku u detí

Pokiaľ svoj pohľad upriamime na deti, tak dojčatá mávajú normálnu teplotu tela vyššiu ako deti staršie. No a v priebehu dňa býva teplota najnižšia ráno a najvyššia k večeru.

Čo je zvýšená teplota a čo horúčka?

Vychádzame teda z toho, že ideálnou teplotou tela je 37 stupňov Celzia. Stav, ktorý možno označiť za zvýšenú teplotu, no ešte nie horúčku, je 37,5 stupňov Celzia. A pre zaujímavosť doplníme, že teplota organizmu pod 35 stupňov Celzia znamená podchladenie.

Ale späť k horúčke. O tej možno definitívne hovoriť, keď teplomerom nameriate teplotu nad 38 stupňov Celzia. Horúčka u detí vie stúpať celkom rýchlo, preto ju treba kontrolovať častejšie. Pri virózach je celkom bežné, že horúčka vybehne rýchlo hore a keď ju skoro nezaregistrujete a nezačnete ju zrážať, u malých detí hrozí riziko febrilných kŕčov.

Na kontrolu teploty je možné využiť aj bezdotykové teplomery, nečakajte však od nich úplne presné meranie. U tých najmenších (do dvoch rokov) je osvedčené a najpresnejšie meranie v konečníku. V tomto prípade ale platí, že od nameranej teploty treba odpočítať 0,5 stupňa Celzia.

Tip od nás: Vďaka čomu urobiť z detskej izby príjemné miesto na oddych a hry?

Vysoká horúčka u detí – ako urobiť maximum pre jej zrazenie?

Keď sa teplota dieťaťa vyšplhá nad 38 stupňov Celzia, zvyčajne nastáva čas na jej zrážanie. Ako sme už povedali, horúčka u detí, ale i dospelých v podstate nie je nepriateľom, pomáha telu vysporiadať sa s chorobou. Nie je cestou, ak zrážate len zvýšenú teplotu a nenecháte telo pracovať v prospech jeho samoregeneračných schopností. Pri malých deťoch je však nutné strážiť hranicu 38, 2 stupňov Celzia, kedy je už naozaj najvyšší čas zasiahnuť.

Ako zrážať horúčku u malých detí? Spôsoby znižovania horúčky sú v zásade dva, a to fyzikálne a prostredníctvom liekov. Horúčka u detí si neraz vyžaduje kombinovanie oboch spôsobov.

Fyzikálne znižovanie horúčky u detí

Sem zaraďujeme chladenie tela zábalmi, kúpeľom či sprchou. Vo všetkých prípadoch platí, že použitá voda má byť vlažná a nie studená.

Horúčka u dieťaťa si vyžaduje zvýšené, ale predovšetkým pravidelné podávanie tekutín. V opačnom prípade môže ľahko dôjsť k dehydratácii organizmu a ďalším komplikáciám. Čaj či vodu teda ponúkajte dieťaťu s horúčkou v kratších intervaloch a dojčatá taktiež dojčite častejšie.

Vybrali sme: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

ako zraziť horúčku

Dieťa s horúčkou taktiež potrebuje pokojné prostredie s teplotou okolo 22 stupňov Celzia. Určite neplatí to, že by potrebovalo zababušiť sa a ležať pod mnohými vrstvami prikrývok.

REKLAMA

Ako urobiť dieťaťu s horúčkou zábal?

Zábaly patria k fyzikálnym spôsobom znižovania horúčky a sú naozaj efektívne. Dieťaťu ich však nerobíme v prípade, ak trpí zimnicou. Tú spoznáte aj podľa studených rúk a nôh. Účinnosť zábalov spočíva v odvádzaní tepla priamym ochladzovaním kože.

Postup je nasledovný. Na posteľ si pripravte gumovú podložku alebo na viackrát preloženú osušku. Nachystajte si aj vlažnú vodu, do ktorej budete namáčať uteráky či textilné plienky. Tie po vyžmýkaní obtočte dieťaťu, ktoré sa nachádza na pripravenej podložke, okolo trupu. Nikdy nedávajte zábal na končatiny!

Aby ste zabezpečili odvod tepla z horúčky, musíte túto mokrú vrstvu prekryť jednou suchou, napríklad suchým uterákom alebo prestieradlom. Zábal môžete meniť po desiatich minútach. Procedúru ochladzovania tela už neopakujte, pokiaľ teplota klesne pod 38,5 °C, aby ste netlmili obranné schopnosti organizmu.

Zrážanie horúčky liekmi

Na zníženie horúčky môžete dieťaťu podať aj lieky, ktoré sú dostupné vo forme čapíkov a sirupov (pre menšie deti), ako aj vo forme tabletiek (pre deti staršie). Lieky, vďaka ktorým horúčka u detí zavelí na ústup v zásade obsahujú dve účinné látky, a to paracetamol a ibuprofen. Prednosť sa u detí dáva paracetamolu, nakoľko sa metabolizuje cez pečeň, ktorú majú deti zrelšiu v porovnaní s obličkami, cez ktoré sa metabolizuje ibuprofen. Pozor, kyselina acetylsalicylová, ktorú obsahuje Acylpyrin a Aspirin, sa deťom do 15 rokov nepodáva!

Paracetamol nájdete v lekárňach pod názvami ako Panadol, Paralen, pričom dávkovanie je 50 mg/kg/deň. Napríklad, ak má dieťa 10 kg, môžete mu podať počas dňa 500 mg s tým, že to rozdelíte na dávky (4 dávky x 125 mg).

Neprehliadni: Dešifruj plač dieťaťa a zisti, čo práve potrebuje tvoje bábätko

ako znížiť horúčku

Ibuprofen nájdete v lekárňach pod názvami ako Nurofen, Brufen, Ibalgin, pričom dávkovanie je 20 mg/kg/deň. Teda ak má dieťa 10 kg môžete podať 200 mg za deň a rozdeliť ich na 4 dávky (4 dávky x 50 mg).

Pokiaľ má dieťatko horúčku vyššiu ako 39 stupňov Celzia, môžete striedať obe účinné látky. Paracetamol sa podáva každých 6 hodín (napríklad o 6:00 – 12:00 – 18:00 – 24:00) a ibuprofen pridáte, keď teplota pretrváva nad 39 stupňov Celzia po troch hodinách (napríklad 9:00 – 15:00 – 21:00 – 03:00).

Ak si nie ste istí, ako lieky dieťaťu podať, obráťte sa na lekára alebo lekárnika, ktorí vám s dávkovaním zaiste poradia.

Kedy urýchlene navštíviť lekára alebo zavolať záchranku?

V akých situáciách treba horúčku u dieťaťa urýchlene riešiť s doktorom? Ide najmä o prípady dojčiat do troch mesiacov. A to najmä vtedy, ak u nich dôjde k radikálnej zmene za veľmi krátku dobu alebo dôjde k febrilným kŕčom.

Môže sa hodiť: Návod na octové ponožky: Pozri, kedy a ako využiť túto osvedčenú babskú radu

Varovnými signálmi, kedy rovnako treba dieťaťu (a to nielen dojčaťu) v horúčke neodkladnú odbornú zdravotnícku pomoc, sú: svalové zášklby, vracanie, hnačky, stuhnutá šija, pociťovanie bolesti a dlhotrvajúca horúčka, ktorá neprechádza ani po troch dňoch vašej domácej starostlivosti. Pamätajte, že horúčka u detí nie je dôvodom na paniku, ale netreba ju ani podceňovať.  

Pozor na febrilné kŕče

Febrilné kŕče sú nepríjemnou komplikáciou pri nástupe vysokých horúčok. Najčastejšie sa objavujú u dojčiat, batoliat a malých detí do štyroch rokov. Prečo k nim dochádza? Nervový systém malých detí je menej stabilný a detský mozog  podráždený horúčkou vysiela signály do svalov, ktoré sa neprirodzene napínajú a sťahujú, a tak vznikajú kŕče. Na ich vznik má vplyv aj určitá rodinná predispozícia.

Ako sa febrilné kŕče prejavujú? Telo dieťaťa sa prehne a sťahovanie a napínanie svalstva spôsobuje zášklby, oči sa obrátia stĺpkom. Tento stav veľmi pripomína epileptický záchvat. Dieťa môže upadnúť do bezvedomia a môže dôjsť k poruchám dýchania.

Musíte kontrolovať dýchanie dieťaťa a v prípade potreby začnite s resuscitáciou. Pri posledných spomínaných prejavoch neváhajte a volajte rýchlu zdravotnícku pomoc.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.