Už to prišlo. Svoje klbko šťastia máte konečne doma. Spoznávate sa navzájom a snažíte sa zistiť všetko ohľadom materstva, aby ste boli najlepšou maminkou. Bábätko vidíte rásť pred očami, všetko sa mení zo dňa na deň, a čas tak neskutočne rýchlo beží. Zrazu vaše dieťatko začne byť častejšie hladné, plačlivé, spí menej alebo sa vám zo dňa na deň zmenil spánkový režim. Máte dokonca pocit, že mu už nestačí vaše mliečko. Začali ste sa zamýšľať, či nerobíte niečo zle, alebo vaše bábätko nie je náhodou choré, no možno sa obávate zbytočne. V prípade, ak sú vám spomínané riadky povedomé, je možné, že len prechádza rastovým špurtom. Pre tých, ktorí o ňom počujú prvýkrát, sa pokúsime v tomto článku objasniť, čo presne rastový špurt je a čo obnáša.
Rastový špurt: Čo je to a ako sa prejavuje?
Je to obdobie, kedy dieťa prechádza výraznejším rastom, čo má samozrejme veľký vplyv na jeho správanie. Je úplne prirodzené, že počas prvého roku života bábätká rastú rýchlejšie. Rastovým špurtom prechádzajú dokonca na pravidelnej báze. Typicky v rozmedzí prvého a tretieho týždňa života, šiesteho týždňa alebo aj medzi tretím, šiestym a deviatym mesiacom.
No v prípade, ak ste si mysleli, že po prvom roku života to končí, boli by ste na veľkom omyle, pretože ďalším obdobím výrazného rastu prechádzajú deti najmä v období dospievania. Rastový špurt prebieha vo väčšine prípadov len pár dní, ale niekedy môže trvať aj týždeň.
Charakteristické prejavy rastového špurtu
- Zvýšený hlad: Dieťa bude vyžadovať viac mliečka alebo častejšie kŕmenie, a to aj každú hodinu či dve.
- Zvýšená nespavosť, spavosť: V tomto období môže dieťa spať menej a budiť sa častejšie, a to najmä v noci. Naopak možno budete mať šťastie a vaše bábätko bude potrebovať viac spánku na to, aby doplnilo energiu, ktorú spotrebovalo na svoj rast a mohlo sa ďalej lepšie vyvíjať.
- Podráždenosť: Rastový špurt môže spôsobiť, že dieťa bude náročnejšie a podráždené.
Ak ste nespozorovali žiadne iné príznaky, ako napríklad zvýšenú teplotu, menej precikaných a prekakaných plienok, vyrážku či iné bolesti, ide pravdepodobne len o rastový špurt. V opačnom prípade situáciu prekonzultujte s vaším pediatrom.
Tipy, ako zvládnuť toto obdobie
Je len na nás, rodičoch, aby sme sa postarali o pohodlie nášho dieťatka a aby sme mu uľahčili cestu počas náročných období. Napriek tomu, že je potrebná veľká dávka trpezlivosti, netreba zúfať. Mimo častejšieho kŕmenia sa snažte dodržať režim.
V prípade, ak dieťatko potrebuje viac lásky a porozumenia, poskytnite mu to. Môžete mu ponúknuť častejšie objatie, kontakt koža na kožu, nosenie, spievanie, hojdanie, kúpanie sa, čítanie knižiek, prechádzky vonku – skúste všetky osvedčené triky, ktoré mu pomôžu cítiť sa lepšie.
Nezabudnite však ani na seba a ak je to možné, dovoľte svojmu okoliu, nech vám pomôžu.
Môže sa hodiť: Najlepšie knihy pre deti od 2 rokov: Inšpirácia na podnetné čítanie
Rastový špurt v 3. – 6. týždni
Jedno z prvých období výraznejšieho rastu nastáva u novorodencov, respektíve medzi 3. a 6. týždňom života. Počas tohto obdobia môže dieťa zdvojnásobiť svoju pôrodnú váhu. Môže sa vám zdať, že máte málo mliečka, ale nemusíte sa ničoho obávať, ak budete kŕmiť na požiadanie, je pravdepodobné, že sa vám ho postupne začne tvoriť viac.
Rastový špurt v 3. – 6. mesiaci
Ďalšie z období zvýšeného rastu môžete očakávať niekedy medzi 3. a 6. mesiacom života. Príznaky rastového špurtu sú v každom období približne rovnaké, čiže môžu zahŕňať zvýšený apetít, zmenu nálad a podobne. Okolo 4. mesiaca života začne bábätko pravdepodobne prejavovať väčší záujem o pevnú stravu.
Pozri aj: Prvé príkrmy: Kedy začať, ako ich pripraviť a na čo nezabudnúť?
Týka sa rýchly rast aj detí 1 či 2-ročných?
Rastový špurt sa týka aj batoliat, aj keď v menšej miere ako je to pri novorodencoch a dojčatách. Detičky nám začnú rásť viac do dĺžky, avšak priberajú menej ako doteraz. Počas tohto obdobia batoľatá pomaličky menia svoju typickú bacuľatú podobu a začínajú sa postavou viac podobať na malých človiečikov. Napriek tomu, že naďalej majú zvýšený apetít, sú už oveľa aktívnejšie a tak rýchlejšie spaľujú kalórie.
No vráťme sa ešte na chvíľu k rastovému špurtu dojčiat. Bábätko rýchlo rastie, k tomu sa pridruží ochutnávanie pevnej stravy a ďalšie zručnosti nadobúdané psychomotorickým vývojom. A zrazu sa môže rastový špurt preklenúť na spánkovú regresiu. Aj keď sa tieto dva problémy prejavujú veľmi podobne, ide o dve odlišné veci, a aby sme vedeli, ako s tým naložiť, musíme si vysvetliť, čo presne spánková regresia je.
Spánková regresia: Čo je to a ako sa odlišuje od rastového špurtu?
Spánková regresia sa týka problémov so spánkom, zatiaľ čo rastový špurt je obdobie rýchleho fyzického rastu dieťaťa, ktoré sa prejavuje aj zvýšeným apetítom, nespavosťou a podráždenosťou. Je to prirodzený a fyziologický proces.
Pri spánkovej regresii sa však bábätko, ktoré doteraz spalo priam ukážkovo, začne častejšie budiť, alebo jeho uspávanie je veľmi problémové.
Tiež si prečítaj: Dešifruj plač dieťaťa a zisti, čo práve potrebuje tvoje bábätko
Spánková regresia môže mať rôzne dôvody, ako sú napríklad zmeny vo vývoji, v dennom režime, rast zubov, či dokonca emocionálne zmeny. Na rozdiel od rastového špurtu však väčšinou regresia trvá dlhšie a odznie až vtedy, keď zanikne príčina. Sú chvíle, keď pomáha zmeniť režim dieťatka, ale naopak je niekedy potrebné skalopevne sa držať našich rituálov. Aplikovať jedno alebo druhé je na našom uvážení.
Bábätko ako jedinečná bytosť
Musíme však podotknúť, že každé jedno dieťa je individuálne, a to, čo platí pre jedno, nemusí platiť pre druhé. Preto je dôležité skúšať a dôverovať našej materskej intuícii. Nedá sa do bodky presne určiť, kedy a čo príde. To isté platí aj na jednotlivé fázy psychomotorického vývoja. Tabuľky vytvorené odborníkmi máme ako pomôcku, ale nemusíme sa obávať menších zmien. Pri tých väčších zmenách je však na mieste konzultácia s odborníkom.
Rastové špurty sú prirodzenou súčasťou vývoja detí a s primeranou starostlivosťou a trpezlivosťou sa s nimi dá úspešne vysporiadať. Rast je dôležitý pre zdravý vývoj, a preto je dôležité byť pripravený. Veríme, že s našimi tipmi a radami úspešne zvládnete náročné obdobia a budete mať viac času sústrediť sa na spoločne prežité okamihy, krásne chvíle a to bez zbytočnej námahy či frustrácie.
Redaktorka: Barbora Panyiová
Foto: Freepik