Chladnejšie dni sa zvyčajne negatívnym spôsobom odrazia na kvalite pokožky. Niektoré ženy bojujú so suchými a začervenanými rukami, iné s popraskanými perami. Objavujú sa tiež šupiny na perách či nepríjemné štípanie. Určite je na mieste zvýšenie starostlivosti o pokožku, ktorá je v tomto čase viac namáhaná a skúšaná nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Ako dosiahnuť hebké ruky, ste sa už u nás mohli dočítať. Teraz sa dozviete, čo pomáha na suché pery.
Šupiny na perách alebo pery, ktoré štípu a bolia – pozor, môže ísť o zdravotný problém
Ešte pred tým, ako sa vrhneme na postup, prípravky a všetko to, čo pomáha na suché pery z kozmetického hľadiska, treba poukázať aj na vyslovene zdravotné problémy, ktoré sa viažu na na intenzívne štípanie a pálenie pier.
- Suché šupinkaté pery sa na pravidelnej báze, a teda nielen v zimnom období, objavujú u ľudí, ktorých trápi takzvaná vrodená suchosť kože. No a bežné sú popraskané ústa i u atopikov. Pokiaľ vám teda pery pravidelne praskajú a vytvárajú sa na nich neustále šupinky, môže ísť práve o toto pomerne časté neinfekčné chronické zápalové ochorenie, s liečením ktorého je to beh na dlhé trate.
- Pálením v ústach alebo na perách sa zvykne prejavovať herpes. Súčasťou tohto zápalového ochorenia je aj tvorba typických pľuzgierikov. Pri liečbe sa využívajú lokálne antivirotiká a špeciálne masti. Doba liečenia herpesu na ústach je zhruba od jedného do dvoch týždňov.
- Na pere, no častejšie v ústach či na jazyku, sa taktiež môžu vyskytnúť bolestivé afty. Ide v podstate o ostro ohraničený okrúhly alebo oválny defekt sliznice s dobou liečenia od 10 dní po zhruba mesiac. Opakujúce sa afty signalizujú rôzne problémy organizmu, ako napríklad nedostatok istého typu vitamínov či hormonálne alebo tráviace poruchy.
- Na stránke primar.sme.sk dokonca spomína doktorka Nadežda Suchá, že u ľudí staršieho, ale aj stredného veku môžu suché a popraskané pery, ktoré sa dlhodobo nehoja, signalizovať ohrozenie nádorovým ochorením sliznice pier – tzv. spinocelulárnym karcinómom. Aj z tohto titulu nemožno šupinkaté a popraskané pery vnímať len ako obyčajný kozmetický problém. Pokiaľ sa popraskané pery nehoja aj napriek starostlivosti o ne, a nebodaj k tomu aj krvácajú a mokvajú, je nutné navštíviť lekára, aby zistil koreň celého problému.
3-kroková starostlivosť o suché a popraskané pery
Keď aj vylúčime vyššie spomínané zápalové problémy kože, stále platí, že pery sú oveľa náchylnejšie na popraskanie ako iné časti tela, resp. pokožka na iných častiach tela. Pokožka na perách je totiž veľmi tenučká a bez mazových žliaz, ktoré zabezpečujú istú obrannú bariéru vďaka tuku a vlhkosti. Preto pery trpia, keď dochádza k výkyvom počasia.
Negatívny vplyv má na pery okrem chladného počasia, resp. striedania pobytu v chladnom exteriéri a naopak prekúrenom interiéri aj prudké slnko či dokonca niektoré lieky či dehydratácia organizmu.
Preto nezabúdajte na pitný režim a extra starostlivosť navyše. No mali by ste vedieť, že šupinkami, začervenaním či svrbením reaguje pokožka pier aj na oslabenú imunitu. Čo ale robiť, ak problém v zásade nevychádza z organizmu? Čo pomáha na suchú pery?
Zaujme ťa: Aký rúž sa mi hodí? Odpoveď nájdeš v článku
Dosiahnuť hebké pery bez šupiniek, trhliniek a popraskaných kútikov môžete s pomocou troch krokov, ktoré zaradíte do svojej starostlivosti o pleť.
Možno vám hneď ako prvý napadne kvalitný výživný balzam na pery. Áno, nemýlite sa. No to nie je prvý krok. Zoberieme si to teda pekne postupne.
1. krok v starostlivosti o suché pery – peeling
Ešte pred tým, ako si prezradíme, čo pomáha na suché pery z hľadiska výživy, je nutné myslieť na odstránenie šupiniek, ktoré na perách vytvárajú nerovnosti. Na nich totiž nebude držať ani ten najlepší rúž, prípadne aj ten najluxusnejší bude vyzerať veľmi lacno. Práve preto je prvým krokom jemný peeling pier.
Existuje veľa druhov peelingov na pery s rôznorodými parfumáciami a vybrať si tiež môžete z množstva značiek. S peelingom pier vám však pomôže aj zmiešanie trošky medu s kryštálovým cukrom alebo pomletou kávou. S touto zmesou si dobre premasírujte pery a pokiaľ ich nemáte veľmi šupinkaté, malo by vám to stačiť. Ak nie, vyberte si napríklad z produktov nižšie.
Pokiaľ vaše pery nie sú veľmi precitlivelé, môžete ako peeling zvoliť aj masáž suchou jemnou kefkou určenou na zuby. Netlačte na pokožku, len jemne prechádzajte krúživými pohybmi. Až po peelingu pier aplikujte balzam a po chvíľke, keď sa vstrebe, môžete na pery naniesť aj rúž.
Oplatí sa pozrieť: Poznáš led masku, ktorá vyrieši mnoho problémov pleti?
2. krok v starostlivosti pre hebkosť pier – dennodenná výživa
Asi vám netreba pripomínať, že výživa pokožky prebieha nielen zvonka, ale predovšetkým zvnútra. Preto okrem vitamínov a minerálov v zdravej strave môžete siahnuť aj po výživových produktoch špeciálne určených na skrášlenie pokožky, resp. jej regeneráciu. Poďakuje vám nielen pokožka pier, ale aj tváre, tela a pozitívny efekt uvidíte i na vlasoch a nechtoch.
No a samozrejme noste so sebou stále a používajte dobre výživný balzam na pery s hodnotnými zložkami, ako je napríklad bambucké alebo kakaové maslo, včelí vosk a podobne.
Neprehliadni: Osobnosť človeka podľa pier: Čo prekvapujúce odhalí tvar a veľkosť úst?
Vyvarujte sa však zloženiu, v ktorom sa nachádzajú minerálne oleje umelého pôvodu. Tie spôsobujú, že si musíte balzamom pretierať ústa neustále a efekt vôbec nie je taký, ako by ste si želali.
3. krok v starostlivosti o pery – maska
Čo pomáha na suché pery, ktoré sú na tom naozaj zle? Vrátime sa k prvému kroku, po ktorom môže nasledovať použitie balzamu a následne rúžu, no raz za čas by ste si mali dopriať po peelingu i výživnú masku na pery.
Môžete si kúpiť masky látkové, gélové alebo krémové. Niektoré sa odporúčajú aplikovať na pár minút, iné môžete nechať pôsobiť aj celú noc. Výživné látky, ktoré sú súčasťou týchto špeciálnych masiek na jemnú pokožku pier, pôsobia hĺbkovo a majú ašpiráciu regenerovať aj naozaj extrémne vyschnuté a popukané pery, na ktoré nefunguje ani ten najvýživnejší balzam na pery.
Foto: Freepik