Spozorovali ste na svojej hlave prvé šediny alebo už šedivé vlasy tvoria väčšinu vašej koruny krásy? Treba zvoliť novú stratégiu! Niekomu sa prirodzene šedivé vlasy hodia, iné dámy sa ich budú snažiť prekryť farbami na vlasy. V každom prípade sa však treba aj o šedivé vlasy adekvátne postarať. Majú totiž svoje špecifické potreby. Prinášame tiež super tipy, čo pomáha na šediny, pokiaľ sa s nimi nechcete zžiť, ale pátrate po tom, ako odstrániť šedivé vlasy. No možno aj vďaka tomuto textu zistíte, že prechod na šedivé vlasy nie je úplne zlým nápadom.
Aké sú príčiny vzniku šedivých vlasov a čo ich tvorbu urýchľuje?
Pamätáte si, kedy ste prvýkrát videli svoju prvú šedinu? Pre mnohých a najmä mnohé dámy je to šokujúci zážitok. Šediny sú však prirodzenou súčasťou starnutia. No je zrejmé, že sa s nimi ťažko stotožňujeme.
Postupné šedivenie je teda úplne prirodzené. Pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje množstvo šedivých vlasov, a to približne o 10 % počas desiatich rokov. Bežne sa šediny začínajú objavovať po tridsiatke. No niekedy sa objavia aj v relatívne mladom veku, a to pred tridsiatkou.
Podľa štúdie z roku 2022 má šediny až 50 % ľudí vo veku 35 rokov a 75 % ľudí vo veku 50 rokov. Šedivenie vlasov je spôsobené zníženou produkciou melanínu, pigmentu, ktorý dodáva vlasom farbu.
Výživový doplnok spomaľujúci šedivenie aj vypadávanie vlasov TU >>>
Produkcia melanínu sa s vekom prirodzene znižuje, ale môže byť spôsobená a šedivenie tak urýchlené aj ďalšími faktormi, ako je genetika, stres, nedostatok vitamínov a minerálov alebo poškodenie vlasov.
Čo pomáha na šediny?
Ak vás trápia šediny, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ich tvorbu spomalili. Berte však do úvahy, že či už ide o stres alebo genetiku, výskyt šedivých vlasov na hlave vieme ovplyvniť, spomaliť, ale nie natrvalo stopnúť. Pokiaľ máte zatiaľ len pár sivých vlasov, môžete proces šedivenia predsa len výraznejšie zmierniť. Čo pomáha na šediny úplne prirodzene, dalo by sa povedať, že len lepším nastavením životného štýlu?
- Napríklad to, že prestanete fajčiť. Štúdiou bolo preukázané, že fajčiari majú 2,5-krát vyššiu tendenciu ošedivieť predčasne v porovnaní s nefajčiarmi.
- Ďalšou samozrejmosťou by malo byť nielen v boji proti šedinám vrhnutie sa na zdravú stravu, v ktorej budú dostatočne zastúpené vitamíny B6, B12, D, E, omega-3 mastné kyseliny. Ich nedostatok totiž dokáže spustiť aj predčasné šedivenie, napríklad už po prekročení dvadsiateho roku života. Pozitívny vplyv má v tomto smere výdatnejšie zaradenie rýb a orechov do jedálnička.
- Pri šedivení sa taktiež odporúča zaradiť do jedálnička viac potravín bohatých na tmavé farbivo. Overeným čínskym receptom, čo pomáha na šediny, je konzumácia čierneho sezamu.
- Pomôcť si môžete na ceste prevencie sivých vlasov aj spomalenia šedivenia špeciálne na vlasy zameranými výživovými doplnkami. Takéto doplnky stravy môžu podporiť produkciu melanínu. Obsahujú najmä vitamín B12, železo, zinok, meď či kyselinu pantoténovú.
-
A čo ešte pomáha na šediny, resp. k prevencii predčasného šedivenia? Je to tiež vyhýbanie sa tepelnému stylingu, pod ktorým rozumieme fény, kulmy a žehličky. Pri nesprávnom zaobchádzaní bez tepelnej ochrany vlasov totiž ničia ich štruktúru, oslabujú ich a tak môžu urýchliť proces šedivenia.
- Samozrejme, veľa urobí aj zbavenie sa oxidatívneho stresu, ktorý má devastačný vplyv na celý organizmus, nielen na vlasové folikuly a tvorbu pigmentu. Môžete sa napríklad venovať relaxačným aktivitám, ako je meditácia, joga, prípadne môžete skúsiť aromaterapiu.
Čo pomáha na šediny zo sveta byliniek a TOP babské tipy
Zaujíma vás, čo pomáha na šediny z prírodného spektra? Tu sú overené babské rady. Pokiaľ sa chcete vydať prírodnejšou cestou v boji proti šedinám a nie je vám po chuti používať klasické farby na vlasy, pomôcť by mal odvar zo šalvie, rozmarínu či dokonca čierny čaj. Tieto tekutiny šedé vlasy stmavujú a prinavracajú svieži lesk. Nie je to ale tip pre tie ženy, ktoré majú prirodzene svetlejšie vlasy. Ako to funguje? Uvaríte si silný čierny čaj alebo vývar zo šalvie či rozmarínu a necháte ho vychladnúť. Potom tekutinu aplikujte na vlasy a nechajte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc pred umytím. Na pôvodne tmavé vlasy funguje taktiež silný kávový výluh. Opláchnite ním vlasy po šampónovaní.
Kozmetické tipy: Spoznaj masky na všetky typy vlasov a vyber si svoju TOP masku!
Tipom, ako odstrániť šedivé vlasy pre svetlejšie odtiene vlasov, je spojenie kokosového oleja a citróna. Zmiešajte zahriaty kokosový olej s niekoľkými kvapkami čerstvo vytlačeného citróna. Aplikujte na šedivé časti vlasov a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
Sivé vlasy = zmena vlasovej rutiny
Pokiaľ však už je vaša hlava takmer celá sivá a máte už na to aj svoj vek, odporúčame vám, aby ste sa zmierili s týmto stavom. Vekom celkom prirodzene klesá množstvo pigmentu melanínu vo vlasoch a momentálne nie je dostupná žiadna regulérna „liečba“ šedivenia vlasov. Preto aj odpoveďou na to, čím sa definitívne zbaviť šedín, je, že sa to z dlhodobého hľadiska nedá. Raz to teda určite príde.
Napriek tomu sa o svoje vlasy treba adekvátne starať a možno aj zmeniť zabehnutú rutinu. Prečo? Sivé vlasy sú zvnútra menej vyživované, preto potrebujú oveľa viac vonkajšej regenerácie, napríklad kvalitných výživných masiek.
Šedivé vlasy sú oveľa suchšie, krehkejšie a jemnejšie. Keďže cyklus ich rastu sa skracuje, nestačia ani dorastať do dĺžky tak ako predtým. Ak ste boli zvyknuté na dlhé vlasy, predsa len by ste mali zvážiť kratší polodlhý zostrih, ktorý vlasom prospeje a budú aj vyzerať zdravšie.
Šedivé vlasy sú trendy
Kým v minulosti boli šedivé vlasy na hlavách žien jasným signálom, že nastal čas, aby si ich začali farbiť, dnes sa viac inklinuje k prirodzenému vzhľadu. Zvážte, či radšej nekráčať s trendmi a vašu vlastnú sivú hrivu teda nepotláčať farbením, ale naopak ju vyzdvihnúť. V článku o tom, komu sa hodia blond vlasy, sme spomínali trendy farbu, takzvanú hríbovú blond „Mushroom Blonde“. V pravom slova zmysle ide o šedivú blond.
Neprehliadni: TU nájdeš kadernícke služby vo výrazných zľavách
Ako môžete vidieť na obrázkoch, niekedy je dobré nechať celú hlavu prirodzene sivú. Vyrastajúce pásy nezafarbených vlasov sú síce taktiež trendy, ako si povieme nižšie, ale pri sivých vlasoch môže ísť najmä pri farbení na tmavú farbu o veľmi výrazný prechod, ktorý bije do očí. Čo tak oslobodiť sa od pravidelného farbenia vlasov a vybrať si sivý odtieň, ktorý sa prirodzene prepojí s vašimi vyrastajúcimi vlasmi?
Čo je to šedivý blending?
Prirodzenému vzhľadu nahráva moderná metóda farbenia, tzv. šedivý blending, ktorý by sme mohli nazvať aj šedivou balejážou. Je to trend pre šedivé vlasy v prechodnej fáze. Nefarbí sa teda celá hlava, na šedivo sa odfarbia len jednotlivé vybrané pramienky. Takto sa vlastná prirodzená farba harmonicky prelína so šedivými pramienkami.
Komu sa teda hodia šedivé vlasy?
Šedivé vlasy sú štýlovou voľbou, ktorá sa hodí nielen vtedy, keď chcete starnúť prirodzene, ale aj ako módne šik vymedzenie sa voči klasickým trendom. Popolavé odtiene si môžete dovoliť najmä v prípade, pokiaľ ste mali prirodzenú farbu vlasov blond a vaša pokožka má ružový nádych. Pokiaľ patríte k tmavším typom, sivá nebude vašou top farbou. Prechod z čiernej na gaštanovú či svetlú hnedú môže byť elegantným spôsobom, ako zjemniť kontrast medzi zafarbenými vlasmi a vyrastajúcimi šedinami.
Zaujme ťa: Komu sa hodia hnedé vlasy? Pozri sa na tie pôvabné odtiene
A aké sú výhody sivej farby vlasov? Otvára sa pred vami celý nový svet možností v líčení a výbere oblečenia. Sivá je ako plátno, na ktorom krásne vyniknú výrazné a žiarivé farby. Môžete si dovoliť experimentovať a odvážiť sa na kombinácie, ktoré by ste si možno predtým nevybrali. Nebojte sa preto sivých vlasov a objavte ich čaro, ktoré s sebou prináša novú paletu možností pre váš osobný štýl.
Foto: Pinterest/Freepik