Je čaj vaším obľúbeným nápojom? Výborne! Ak dávate prednosť pitiu čaju pred kávou, pomáhate svojmu zdraviu. Teraz sa špeciálne zameriame na jeden druh čaju. Biely čaj a jeho účinky sa oplatí poznať aj zaradiť do pitného režimu. Prečo?
O výnimočnosti bieleho čaju svedčí to, že v starovekej Číne bol považovaný ako pocta pre vysokých hodnostárov a členov cisárskeho dvora. Tento vynikajúci čaj si môžete vychutnať už aj vy (je dostupnejší pre všetkých v porovnaní s minulosťou) a zároveň prospejete svojmu zdraviu. Predáva sa napríklad pod názvom Silvery Tip Pekoe, China White či Fujian White. O konkrétnych účinkoch bieleho čaju na zdravie spolu s bonusovými informáciami sa dočítate nižšie.
Najvzácnejší z čajov
Všetci poznajú čierny a zelený čaj. Vyskúšali ste už aj biely? Všetky tri druhy pochádzajú z rovnakej rastliny Camellia sinensis a patria k tzv. pravým čajom. Líšia sa však spôsobom spracovania, dĺžkou fermentácie.
Na výrobu bieleho čaju sa zbierajú púčiky ešte pred otvorením listov, kým sú pokryté jemnou vrstvou bielych chĺpkov. Je to tak, že pre ozajstných čajových znalcov, ktorí sa snažili dosiahnuť dokonalosť, neboli ani tie najmladšie krehké lístky dostatočne jemné, preto sa rozhodli získať surovinu skôr, než sa stihne rozvinúť z výhonku. Aj v tomto je biely čaj tak unikátny.
Biely čaj sa spracuje šetrne tak, aby sa nestratili ani chĺpky na nerozvinutých výhonkoch. Púčiky možno zbierať len tri dni. Sušia sa prirodzene bez fermentácie.
Oplatí sa prečítať: Hubová káva: Prekvapí ťa chuťou aj účinkami
Biely čaj a jeho účinky pre krásu
Biely čaj prospieva kráse, čo vedeli už v starovekej Číne. Práve tu bol biely čaj vnímaný ako elixír mladosti a dlhovekosti. Vďaka svojim účinkom biely čaj obraňuje kožné bunky pred poškodením. Prítomnosť antioxidantov pomáha odstraňovať voľné radikály, čím chráni pokožku pred predčasným starnutím.
Látky prítomné v bielom čaji podporujú vytváranie nových buniek v epiderme, teda pokožku revitalizujú. Keď pijete biely čaj každý deň, vaša pleť bude hladšia, tvorba vrások sa spomalí. Prospieva taktiež aj kráse vlasov.
Biely čaj a jeho účinky by mohli byť zaujímavé aj pre ľudí, ktorých trápi akné. Tým, že antioxidanty pomáhajú vyplavovať toxíny z tela, bránia ich hromadeniu a môžu zlepšovať aknóznu pleť.
Zdravie v čaji
Zdravotných výhod má biely čaj naozaj mnoho. V tomto je podobný zelenému čaju. Chráni nervové bunky pred voľnými radikálmi, znižuje riziko srdcových chorôb, zlepšuje metabolizmus, pomáha pri chudnutí. Je vhodné pripraviť si ho aj v prípade zažívacích problémov, keďže dokáže zmierniť črevné ťažkosti a tiež upokojiť žalúdok.
Pozri aj: Bylinky na obličky: Tieto ich prečistia a zregenerujú
Výhodou bieleho čaju je okrem iného aj to, že nezanecháva na zuboch hnedastý povlak a vďaka antibakteriálnym účinkom bojuje s baktériami, ktoré môžu spôsobovať aj nepríjemný zápach z úst. Biely čaj týmto spôsobom pôsobí aj proti tvorbe kazov. A netreba zabudnúť ani na jeho priaznivý vplyv na kvalitu kostí.
Príprava bieleho čaju
Kvalitný biely čaj si vychutnávajte najviac trikrát v priebehu dňa. Jeho príprava je jednoduchá. Na jednu šálku použite dve lyžičky čaju. Na lístky čaju nalejte vodu zohriatu na 85 ºC , nechajte päť minút vylúhovať, potom sceďte. Možno ho piť teplý, ale v horúcich letných dňoch vás osvieži aj studený.
Tradičná ázijská príprava bieleho čaju sa líši od európskej. Vodu zohrejte na 75 až 80 ºC. Najskôr zahrejte horúcou vodou porcelánovú alebo sklenenú šálku, vodu vylejte, naplňte do tretiny horúcou vodou, pridajte čajové lístky a dolejte vodu.
Ak uprednostníte výraznejšiu arómu a chuť, pripravte si jeden nálev, ktorý necháte lúhovať 5 – 10 minút. Ak máte radšej ľahší a sviežejší čaj, spravte si tri nálevy, ktoré sa budú lúhovať po jednej minúte.
Biely čaj v tehotenstve
Milovníčky čajov v tehotenstve musia kontrolovať množstvo kofeínu, pretože jeho vysoké hodnoty neprospievajú ani budúcej mamičke, ani jej dieťatku. Podľa lekárov je maximálna dovolená dávka 200 miligramov. Nadmerná konzumácia kofeínu môže spôsobiť nižšiu pôrodnú hmotnosť dieťatka.
Z pravých čajov je práve v bielom čaji najmenej kofeínu. Jedna šálka (250 ml) môže obsahovať 6 – 60 miligramov v závislosti od typu a metód spracovania. Ak chcete jeho množstvo znížiť, prvý nálev vylejte a vychutnajte si druhý. Takže jednu šálku bieleho čaju si občas môžete dopriať. Najideálnejším čajom pre tehotné je však ovocný čaj.
Legenda o čaji
Čaj, a to nielen ten biely, ktorému bol článok venovaný, je symbolom kultivovanosti a meditácie. Podľa budhistickej legendy pochádzajú čajové lístky z očných viečok meditujúceho Bodhidhrarmu. Svätec si ich vraj odstrihol, aby nezaspal. No a preto lístky, ktoré z nich vyrástli, majú práve osviežujúci a povzbudivý účinok.
Foto: redakcia krasaastyl.sk