Nebudeme si klamať, tehotenstvo je zaiste krásnym obdobím očakávania, no nepochybne i časom, kedy sa objavujú rôzne nie príjemné príznaky i strach o ešte nenarodené dieťa. No a keď sa napokon tehotenstvo blíži do svojho finále, ženy vo veľkom trápi, či budú vedieť správne identifikovať, ako a kedy začína pôrod. Správne načasovanie si odchodu do nemocnice je dôležité nielen pre psychiku rodičky, ale je to aj prevencia pred pôrodom mimo dohľadu zdravotnej starostlivosti (napríklad v aute). Ako spoznať kontrakcie? Otázka, ktorá nedáva spávať najmä prvorodičkám.
V tomto momente však treba pripomenúť, že na scénu sa v poslednom mesiaci tehotenstva hlásia vo veľkom aj takzvané falošné kontrakcie. Prvé kontrakcie, ktoré žena pocíti, teda s veľmi vysokou pravdepodobnosťou nebudú tie, ktoré štartujú aj samotný pôrodný proces. Ako sa prejavujú falošné kontrakcie a ako ich odlíšiť od tých pravých? Čítajte ďalej.
Braxton Hicksove kontrakcie, ľudovo poslíčkovia, vedia poriadne potrápiť. Stáva sa, že žena s falošnými kontrakciami sa veru i poberie do pôrodnice s pocitom, že už začína pôrod. Ako spoznať kontrakcie vedúce k pôrodu a odlíšiť ich od poslíčkov, by teda mala ovládať pre istotu každá tehotná žena. O to viac, že poslíčkovia sú úplne prirodzenou súčasťou tehotenstva.
Planý poplach menom Braxton-Hicksove kontrakcie
Hlavne ženy, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, môžu byť zmätené z falošných sťahov maternice. Aj keď odborné zdroje uvádzajú, že ich možno pociťovať už po 20. týždni tehotenstva, neprehliadnuteľnými sa zväčša stávajú až v poslednom trimestri.
Poslíčkovia teda majú svoje opodstatnenie. Sú si v niečom podobné s kontrakciami, ktoré vedú k pôrodu, ale možno ich celkom dobre odlíšiť.
Vybrali sme: Hamiltonov hmat: Dôležité informácie o tom, prečo a ako sa robí
Ako spoznať kontrakcie vedúce k pôrodu a odlíšiť ich od poslíčkov?
Poslíčkovia sa prejavujú slabými kontrakciami maternice i stvrdnutím bruška, a to zväčša bez sprievodu iných bolestí. Pri silnejších bolestiach podobných tým menštruačným však už treba zbystriť. Braxton Hicksove, teda falošné kontrakcie, sú skôr nepríjemné ako v pravom zmysle slova bolestivé. Ide v zásade o nebolestivé sťahy, ktoré sa šíria smerom nadol. Môžu trvať rôzne dlho, no nie sú pravidelné a nestupňujú sa.
V porovnaní s falošnými spoznáte kontrakcie vedúce k pôrodu podľa intenzity a bolesti, ktorá sa nedá prehliadnuť a postupom času sa zosilňuje.
Okrem toho sa pridávajú aj bolesti krížov, panvy, podbruška, no a tlak na konečník signalizuje, že by ste už odchod do pôrodnice naozaj nemali odkladať.
Veľmi dobre sa dajú poslíčkovia od pravých pôrodných kontrakcií odlíšiť sledovaním intervalov sťahov. Pôrodné bolesti sú v zásade pravidelné a pravidelne sa tiež intervaly medzi kontrakciami skracujú. Falošné kontrakcie bývajú sporadické a nezaznamenáte pri nich ani skracovanie sa intervalov sťahov v čase.
Oplatí sa prečítať: Čo do pôrodnice? Zober si so sebou dôležité veci a spoznaj super tipy na vychytávky, ktoré sa hodia nielen po pôrode
Odhaľte poslíčkov teplou sprchou alebo pohárom vody
Overenou metódou, ako odlíšiť pôrodné kontrakcie od falošných, je teplá sprcha alebo kúpeľ. Falošné kontrakcie totiž po kúpeli či sprche ustanú, no skutočných pôrodných sa nezbavíte. Práve naopak, môžu ešte zosilnieť.
Ako sme spomínali, aj dehydratácia organizmu môže viesť k falošným kontrakciám. Nezabúdajte teda ani na pitný režim. Možno postačí pohár vody a poslíčkovia pominú.
Celkom dobre viete poslíčkov odhaliť aj zmenou polohy tela. Pokiaľ ste sedeli, poprechádzajte sa. Ak ste boli aktívne, odpočiňte si – ľahnite si alebo sadnite.
Neprehliadni: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia
Taktiež môže pomôcť pomalé a hlboké dýchanie. Falošné kontrakcie by mali odznieť.
Pamätajte, že Braxton-Hicksove kontrakcie nie sú nebezpečné, no pokiaľ sa pridružia problémy, ako napríklad krvácanie, treba sa urýchlene obrátiť na odbornú lekársku pomoc. No a napokon silné bolesti s tlakom aj odtečenie plodovej vody je úplne jasným signálom, že pôrod začal, takže s návštevou nemocnice viac neotáľajte.
Foto: Freepik