Počul už o ňom istotne aj neznalec kozmetických vychytávok. Kávový peeling sa v čase a v beauty svete neustále vracia do svetiel reflektorov. Prečo je to tak? Hlavne preto, lebo ide o skrášľovadlo, ktoré si bez veľkých investícií viete vyrobiť aj doma. Hoci samozrejme, nájdete ho aj v obchodoch, napríklad TU. Ďalším benefitom je tiež to, že kávový peeling je pomerne multifunkčný. Dá sa použiť na tvár, telo a dokonca aj na vlasy. O domáce recepty na kávový peeling sa s vami s radosťou podelíme.
Aké účinky očakávať?
Skôr, než sa dostaneme k receptom na kávový peeling, prejdeme si hlavné účinky tejto voňavej kozmetiky.
Žiaduce prekrvenie pleti, či už na tele alebo pokožke hlavy spôsobuje kofeín. Dobrá cirkulácia krvi znamená, že pleť je pružnejšia, pevnejšia a prejasnenejšia. Prekrvenie pokožky na hlave má skvelý efekt na stimuláciu vlasových folikulov. Kofeín zabraňuje padaniu vlasov a samotný peeling prečisťuje vlasy a samotnú pokožku hlavy od nánosov produktov, čo často spôsobuje aj nadmerné mastenie. A určite ste postrehli, že tie najlepšie šampóny proti padaniu vlasov obsahujú práve kofeín.
Na kávový scrub sa obraciame hlavne pre jeho exfoliačné účinky. Teda odstraňovanie odumretých kožných buniek, zrohovatenej pokožky. Pokiaľ je totiž takejto odumretej kože nadmerne veľa, pleť pôsobí nezdravo, mdlo…
Tiež zaujme: Škoricový peeling: Dopraj si prírodnú domácu kozmetiku
Kávová usadenina, resp. „lógr“ pôsobí spoločne s ostatnými ingredienciami, o ktorých sa dočítate v receptoch, na pleť oživujúco. Po použití peelingu z kávovej usadeniny pokožka ostáva hladká, jemná a taktiež pripravená efektívnejšie vstrebávať účinné zložky zo sér, krémov či telových mliek.
Za zmienku stojí aj celkové antioxidačné a detoxikačné pôsobenie kávy, ktoré sa prejavuje aj pri používaní kozmetických produktov s touto ingredienciou. Aj kávový peeling k nim patrí a bojuje proti voľným radikálom vedúcim k prehlbovaniu vrások, nežiaducim pigmentáciám či vyrážkam. Zároveň je prítomná významná detoxikačná, čiže toxíny a nečistoty odplavujúca schopnosť.
Jednoduchá výroba kávového peelingu na telo aj tvár
Najskôr nechajte kávovú usadeninu uschnúť na plechu. Následne zmiešajte len dve ingrediencie, a to vyschnutú usadeninu alias lógr z kávy s mandľovým olejom. Urobte to v pomere na jednu lyžicu kávovej usadeniny dve lyžice oleja.
Namiesto blahodarného a extra výživného mandľového oleja vhodného aj pre tú najcitlivejšiu pokožku môžete využiť aj kokosový olej. Ten ale odporúčame skôr na telový scrub a nie na tvár.
Ďalšia inšpirácia: Vyrob si domáci krém na tvár a na telo: Recepty pre suchú, citlivú a namáhanú pleť
Pokiaľ chcete použiť peeling z kávovej usadeniny na tvár so sklonom k masteniu a upchávaniu pórov, stavte radšej na olej z hroznových jadierok. Pri pílingovaní kožu nedrhnite, robte jemné krúživé pohyby. Potom môžete nechať scrub ešte na minútu či dve na pleti pôsobiť a následne zmyte vodou.
Recept na kávový peeling na vlasy
V tomto prípade ide o kávový peeling s kokosovýn olejom určený hlavne na vlasy a pokožku hlavy. Pozor, pokiaľ máte svetlé vlasy a neplánujete ich stmavenie o odtieň či dva, skúste radšej iný typ vlasového peelingu.
Zmiešajte polovicu šálky kávovej usadeniny s kokosovým olejom (menej ako polovica šálky, hmota by však mala držať pokope) a pridať môžete aj malú lyžičku pomletej škorice. Všetko dobre premiešajte a použite. Peeling naneste na vlhké vlasy a jemnými pohybmi masírujte pokožku hlavy. Následne ho dôkladne vymyte vodou a až potom klasicky umyte šampónom.
Rýchlejšou verziou je pridanie kávovej usadeniny do samotného šampónu a použitie pri klasickom umývaní vlasov s tým, že taktiež treba dbať na úplné a dôkladné vymytie. Pozor, toto peelingovanie vlasov a vlasovej pokožky robte maximálne raz za mesiac v prípade, pokiaľ máte veľmi jemné vlasy či precitlivelú pokožku hlavy.
Upozornenie na záver
Aj keď niektoré zdroje uvádzajú, že kávový peeling je vhodný na každý typ pokožky, radšej ho dobre zvážte, pokiaľ je tá vaša koža precitlivelá. Kávový peeling totiž patrí k takzvaným mechanickým pílingom, ktorý môže citlivú pleť nadmerne dráždiť. V takomto prípade nie je vhodný najmä peeling z kávovej usadeniny na pleť tváre. Pokožka na tele býva obyčajne odolnejšia.
Oplatí sa pozrieť: Rosacea dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako sa jej zbaviť?
Kávový peeling je dobré používať maximálne raz za týždeň. Nezabudnite po jeho aplikovaní a umytí na dôsledné použitie hydratačnej a vyživujúcej kozmetiky.
Foto: Freepik