Vedeli ste, že obočie utvára až 80 % výrazu tváre? Vďaka nemu dávame do pozornosti naše emócie, je dôležitou súčasťou mimiky. No a zároveň je akýmsi pomyselným orámovaním tváre, definuje ju. Aj preto je tvar obočia tak dôležitým faktorom celkového výzoru. Túžite po ideálnom obočí? Dnes sa sústredíme na jeho tvar, s rastom chĺpkov a celkovou hustotou vám zas pomôže TOTO.
Pekne upravené a vytvarované obočie upriamuje pozornosť na najkrajšie črty, vyzdvihujú celý vzhľad. No a na druhej strane, zle upravené obočie a zlý tvar obočia, ako napríklad príliš hrubé alebo príliš tenké obočie, prípadne obočie začínajúce príliš nízko alebo končiace príliš ďaleko, môže byť pre celkový dojem naozaj katastrofou.
Tvary obočia podľa typu tváre – ktoré si zvoliť?
V prvom rade treba povedať, že každý sme sa narodili s nejakým konkrétnym tvarom obočia. No keďže trendy sa menia, tvary obočia ním tiež podliehajú, niekedy sú v móde hrubšie, inokedy užšie, výrazné či prírodné, máme tendenciu zasahovať do toho, čo nám nadelila príroda.
Dôsledkom drastickejších zásahov pinzetou potom môže byť to, že na niektorých miestach sa už chĺpky neobjavia, resp. len poskromnejšie. Základom teda je, aby zásahy neboli takéhoto invazívneho rázu.
TIP na vyskúšanie: Domáce sérum na rast mihalníc a obočia: Zisti, ako si ho jednoducho vyrobiť
Adekvátny začiatok obočia umiestnený blízko koreňa nosa, stred s najvyšším bodom, resp. strieška, no a ukončenie, resp. chvostík obočia by mali byť vždy na svojom správnom mieste. Ako na to, to sa dočítate nižšie. Teraz si ale prejdeme jednotlivé tvary obočia podľa typu tváre.
Pri tvarovaní obočia je dôležité ujasniť si, či chcete tvár zúžiť, rozšíriť alebo zjemniť. V zásade platí nasledovné.
- Čím je strieška obočia menšia, len jemne zaostrená, tým je aj konečný efekt mäkší a jemnejší. Takéto obočie pôsobí mladistvejšie. Obočie s jemnou strieškou až obočie oblúkovité je protikladom striešky vysokej a ostrej, ktorá naopak pôsobí prísne.
- Na druhej strane, čím je uhol striešky ostrejší, výraznejší, tým viac má takéto obočie tendenciu zužovať tvár. Akoby ju ťahá smerom hore.
- Obočie s oblúkom na jeho konci sa volá aj „curved“. Obočie s krivkou pekne otvára pohľad, robí ho živším a zároveň pôsobí prirodzene.
- V zásade rovné obočie bez klenby, či už ostrej alebo oblúkovitej, zdôrazňuje šírku tváre. Môže byť teda voľbou pre subtílnejšie typy a dokonca je dobrou voľbou pre tie dámy, ktoré majú oči ďalej od seba.
Zaujme ťa: Prírodné produkty na pleť, vlasy i telo, z ktorých si vyberie každý
Správny tvar obočia pre okrúhly typ tváre
Práve ľudia s guľatejšou tvárou by sa mali vyhýbať vyššie spomínanému rovnému obočiu. Ideálnejšou voľbou bude skôr obočie s mierne vysokou až vyššou strieškou, ktorá výzor tváre zúži a proporčne vyváži.
Správny tvar obočia pre oválny až mierne predĺžený typ tváre
Pri oválnej tvári si môžete dovoliť aj zaexperimentovať. V zásade by jej nemal uškodiť žiadny z vyššie spomínaných typov obočí. Ideálne ale bude, ak len mierne zvýrazníte tvar, ktorý už prirodzene máte. To je najjednoduchšia cesta.
Predĺženejšiemu typu tváre, ktorú by sme mohli definovať aj ako užšiu a dlhšiu, bude svedčať rovnejšie obočie. Vysoká strieška obočia by len zbytočne tvár ešte viac opticky natiahla.
Správny tvar obočia pre hranatý typ tváre
Ideálne tvary obočia pre hranatejšie definované typy tvárí by mali zmierňovať ostrosť línií hranatejších lícnych kostí, prípadne brady. Rovné obočie nie je v tomto prípade správnou voľbou.
Od hranatejších rysov odpúta skôr obočie s výraznejším koncom, teda oblúkom alebo aj strieškou. Záleží od toho, ako mäkký dojem chcete vyvolať. Držte sa pravidla, čím viac do oblúka, tým jemnejší efekt.
Ako si vytvoriť ideálne obočie na profi úrovni?
Aké sú TOP tvary obočia podľa typu tvárí sme si povedali. Ale poďme sa teraz zamerať bližšie na to, ako si vlastne upraviť obočie do požadovaného tvaru. Tu je základný trojkrokový postup, s ktorým to hravo zvládnete na profesionálnej úrovni. V rámci návodu si naznačíte ideálny začiatok, stred a aj chvostík obočia.
- Zoberte si obyčajnú ceruzku a priložte ju kolmo ku strane nosa. Takto priložená ceruzka svojím druhým koncom napovie, kde má obočie začínať. Je to v oblasti, kde ceruzka pretína vnútorný kútik oka.
- V druhom kroku pootočte ceruzku od špičky nosa ku stredu dúhovky. Tam, kde ceruzka pretína obočie, práve v tomto bode by malo mať aj najvyššiu klenbu.
Neprehliadni: TIP na husté obočie a mihalnice ako vejáriky
- Posledným tretím krokom, ktorý načrtáva ideálny tvar obočia, je ten, že ceruzku pootočíte tak, aby sa dotýkala vonkajšieho kútika nosa a prepojí sa zároveň s vonkajším kútikom oka. Toto je miesto, kde by malo obočie končiť.
Vyberiete si krátkodobé alebo dlhotrvajúce riešenie?
Základný tvar obočia máme naznačený. A čo ďalej? Najjednoduchšie je zobrať si ceruzku na obočie alebo očný tieň vo farbe obočia a celé obočie si povypĺňať a dofarbiť podľa požadovaného tvaru. Na uľahčenie dokonca existujú aj špeciálne šablóny na obočie. Je to rýchle riešenie, ale efekt zostáva len do večera, keď si celý make-up odlíčite.
Ďalšou možnosťou je dať si napustiť obočie kozmetičkou. Pripravte sa ale na jej návštevy na pravidelnej báze. V teplých dňoch, keď napríklad chodíte na kúpalisko alebo ste na dovolenke pri mori, takéto nafarbenie obočia má dokonca trvácnosť len zo týždeň.
Naozaj trvácnym riešením, a to hovoríme o rokoch, je tetovanie obočia. Či už čiarkovou alebo púdrovou metódou, možností je v tomto smere dnes už veľké množstvo a výsledok mimoriadne prirodzený.
Foto: Freepik