REKLAMA

Nie je to prehnané tvrdenie, ak budeme konštatovať, že každý z nás sa už minimálne raz stretol a bol ovplyvnený notorickým manipulátorom. Problematickou nezrelou osobnosťou, ktorá okolo vás spriada siete, až sa napokon stanete bábkou v jej chorej hre. Aby sa tak do budúcnosti nestalo, musíte v prvom rade manipulátora včas identifikovať. Ako odhaliť manipulátora? Niekedy to vôbec nie je jednoduché. Preto vám ponúkame niekoľko tipov, ako na to. K tomu pripájame aj protimanipulatívne techniky, ktoré sa vám zaiste zídu. A to najmä v situáciách keď musíte byť s manipulátorom v dennodennom kontakte. Nie zriedka totiž môže ísť o blízke osoby, rodinných príslušníkov, kolegov či šéfov.

Notorický manipulátor = likvidátor sebavedomia

Na začiatok treba pripomenúť, že do istej miery manipuláciu používa každý. Manipulujú dospelí aj deti (napríklad v túžbe dostať sa k lepšiemu miestu či k obyčajným sladkostiam).

Notorický manipulátor je však už hraničnou osobnosťou, pre ktorú je manipulovanie druhých bežným spôsobom fungovania a nie ojedinelým javom. Notorický manipulátor vás potrebuje mať „pod palcom“, kontrolovať vaše cítenie, myslenie a napokon aj správanie tak, aby to bolo pre neho výhodné.

On sám považuje takéto fungovanie za normálne, svojim obetiam, resp. bábkam však postupne likviduje sebavedomie, vnútorne ich destabilizuje až rozkladá identitu. Keď notorický manipulátor „preberie“ kontrolu nad svojou obeťou, cíti sa najsilnejšie a zároveň najbezpečnejšie.

Neprehliadni: Kto veľa rozpráva? Egocentrik alebo neistý človek?

Taktiky manipulátora

Aby vás manipulátor ovládol, potrebuje sa vám dostať do priazne a odhaliť o vás maximum. Následne manipulátor „pracuje“ s vašimi pocitmi, a to predovšetkým so strachom, povinnosťou a v neposlednom rade vinou.

Obľúbenými obeťami manipulátorov sú najmä ľudia, ktorí si veľmi neveria, ale aj ľudia neinformovaní, naivní, ba dokonca príliš empatickí a slušní. Prípadne aj tí, ktorí si nechcú priznať svoje negatívne vlastnosti, hanbia sa za niečo…  Práve oni sa manipulátorovi „spracovávajú“ najľahšie.

Obeť manipulátora si pomerne často ani nevšimne, že padla do jeho sietí. Okrem vnútorného napätia však môže vykazovať ako vedľajší dôsledok tohto nezdravého vzťahu aj únavu, poruchy spánku, zvyšuje sa úzkosť.

Zaujme ťa: Ako vychádzať s cholerikom? Toto musíš ovládať!

Manipulátor sa najmä zo začiatku môže javiť ako milý a pozorný, ktorý o vás má záujem, dokonca až prehnaný. Podnecuje vás k tomu, aby ste o sebe prezradili čo najviac. Nie je skúpy na lichôtky a možno až neadekvátne komplimenty. Býva naozaj presvedčivý v tom, že mu na vás naozaj záleží. Je to však herec, ktorý vám dokáže v mnohom klamať priamo do očí.

Určite zbystrite vtedy, ak u vás druhý človek začína postupne a možno časom aj intenzívnejšie a systematickejšie vzbudzovať pocity viny a výčitiek svedomia. Tieto pocity sú totiž kľúčom k tomu, že vás napokon „ovládne“ a vmanipuluje presne tam, teda do takých situácií a konania, ktoré by ste inak za bežných okolností odmietli. To však dokáže len takým spôsobom, že vás zneistí, zhodí, zdeptá… Dokonca sa neštíti sám prezentovať v pozícii obete, ktorej vy ubližujete.

Ako odhaliť manipulátora? Medzi varovné znamenia patria tie, keď človek:

  •  systematicky kritizuje a útočí na vaše schopnosti, charakter, osobnostné kvality;
  • vaše zosmiešňovanie neváha skryť za istý spôsob humoru z jeho strany, alebo jeho schopnosť mať odstup a nadhľad;
  •  nemá takpovediac na druhých milého slova, teda vyjadruje sa o nich s dešpektom;
  •  má „patent na rozum“;
  •  apeluje na dodržiavanie pravidiel či napĺňanie sľubov, ale sám to porušuje;
  •  vás zneisťuje, vyjadruje sa neurčito, vyhýbavo, od vás však môže chcieť jasné odpovede;
  •  vedie zmysluplné a celkom múdre reči, ale realita (teda jeho konanie) je zásadne odlišné;
  • keď nedostane, čo chce, môže byť neprimerane nahnevaný až agresívny.
REKLAMA
...

Ako sa nenechať zmanipulovať?

Ako odhaliť manipulátora, by ste už vedeli, čo ale potom? Po odhalení manipulatívnej osoby vo vašej blízkosti by ste mali zvážiť, či je s ňou nutné zostať v kontakte, nakoľko neustály boj o svoju slobodu a vyvliekanie sa z jej sietí je mimoriadne náročnou a nikdy nekončiacou aktivitou. To však platí len v prípade, ak sa neodstrihnete. Odstrihnutie sa, resp. odchod, izolácia od dotyčnej osoby je najideálnejšie riešenie. Samozrejme, nie vždy je to možné. Za takýchto okolností aplikujte nasledujúce tipy.

A taktiež sa už dopredu definitívne rozlúčte s tým, že by sa manipulátor mohol radikálnejšie zmeniť k lepšiemu. Uchráni vás to od ďalšieho sklamania. Nech by vám aj urobil veľký sebaobviňujúci výstup a „hádzal si popol na hlavu“ – je viac ako isté, že by išlo len o akési herecké vystúpenie. Naozaj teda nestrácajte svoj čas ani energiu. Tú vložte radšej do seba a prípadne do nácviku protimanipulatívnych techník.

Základom je zdravé sebavedomie a sebaúcta

Pokiaľ ste si vedomí svojej hodnoty, budete pre manipulátora ťažkým orieškom. Posilňujte si teda sebavedomie, pripomínajte si svoje úspechy, osobnostné kvality a keď vás niekto dehonestuje, zamyslite sa nad tým, prečo to robí. Rozlišujte taktiež, či niečo robíte z vlastného presvedčenia alebo zo strachu či z inej negatívnej pohnútky. Pokiaľ ide o druhé spomínané, nie je to správna motivácia a pravdepodobne vaše sebavedomie nebude v dobrej kondícii.

Nenechajte sa vytočiť ani zahnať do kúta

V kontakte s manipulátorom má viac ako inokedy veľký význam pokoj a rozvaha. Je to akási protizbraň voči manipulátorovým útokom. Pokiaľ komunikujete a konáte emocionálne, ste oveľa viac zraniteľnejší a rovnako môžete urobiť aj viac chýb, ktoré manipulátorovi priženú vodu na mlyn a zahrnie vás ďalšími výčitkami.

Notorický manipulátor vás totiž často chce vyprovokovať, šokovať (napr. z čista-jasna vyrobí problém, neadekvátne vás osočí atď.) a v konečnom dôsledku z vás vyrobiť hysterickú trosku. Na svoje pekelné manipulátorské akcie v podstate s nadšením očakáva emóciami nabité reakcie. To mu však nedoprajte. Nenechajte sa vyprovokovať ani zastrašiť. Odzbrojte ho svojou vecnosťou a dôstojným nadhľadom. Je tak veľká šanca, že vás nechá v budúcnosti na pokoji.

V komunikácii skúste toto

V komunikácii s manipulátorom môžete naraziť na množstvo nášľapných mín, ale istí si môžete byť len tým, že v zásade manipulátor počúva len sám seba. Vaše požiadavky či argumenty budú buď odignorované, alebo si nimi „zavaríte“ na vlnu výčitiek a napokon budete vy za toho zlého. 

Pokiaľ však potrebujete niečo zásadné vyriešiť a počuť jasnú odpoveď (napríklad keď je manipulátor kolega či šéf), musíte si ustrážiť smerovanie dialógu a vrátiť ho nazad k téme, nakoľko môže uhýbať. Vyžadujte presné odpovede. V pracovnom prostredí sa osvedčila mailová komunikácia, ktorá sa dá v prípade potreby doložiť ako čierne na bielom.

stena proti manipulátorovi

Budujte si stenu

Už sme spomínali, že manipulátor sa s vysokou pravdepodobnosťou nezmení. Zmeniť by sa však malo to, ako budete vnímať a prijímať jeho slová. Berte to tak, že na dehonestujúcej kritike, ktorou častuje svoje okolie, si stavia svoje sebavedomie. Musí dať ostatných „dole“, aby bol on „hore“.

Preto by ste mali popracovať na vnútornom odstupe od jeho zraňujúcich slov útočiacich na vaše city. Posilňujte si psychiku. Jedným uchom dnu a druhým von – aj to môže byť v tomto prípade tou správnou cestou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.