REKLAMA

Potrápil vás už na jazyku bolestivý hrbolček? Veru, ľudovo povedané, pupák na jazyku nie je nič príjemné. Na druhej strane však väčšinou nad týmto problémom mávneme rukou. No naozaj sa netreba ničoho báť? Vyrážka na jazyku sa spája so známou poverou o ohováraní. My si však posvietime hlavne na reálne príčiny tohto javu. Čítajte ďalej, pretože nemusí ísť len o neškodnú záležitosť. Na druhej strane však netreba, aby ste sa hneď plašili.

Vyrážka na špičke jazyka alebo na boku?

Začneme trochu ezotericky. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že na nasledujúcej povere je kus pravdy. Teda keď sa niekomu náhle objaví pupák na jazyku, znamená to, že dotyčného či dotyčnú ohovárajú za chrbtom, prípadne to môže znamenať aj chválu, čo je však menej rozšírený variant povery. 

Je to rozdelené zhruba takto. Vyrážka na špičke jazyka má signalizovať chválenie a pupák na boku jazyka zas intrigy a ohováranie. Toto však rozhodne nie je odborný prístup. Ide len o poveru, ktorej môžete veriť, ale aj nemusíte. Nie je ničím podložená.

No hrbolčeky a pupáky na jazyku, ale i svrbenie či pálenie jazyka majú aj vyslovene racionálne dôvody, ktoré by sa nemali hádzať za hlavu. O ktoré ide?

Určite si pozri: Zázračné účinky aloe vera využiješ týmito všetkými spôsobmi

Čo v skutočnosti znamená vyrážka na jazyku?

V jednom z našich predošlých článkov sme sa už venovali podobnej téme, a to čo prezrádza farba jazykaÁno, aj farba jazyka či povlak na ňom môže signalizovať ochorenia. Čo však vyrážka či vyrážky na jazyku?

V niektorých prípadoch nemusí ísť o nič vážne, no inokedy to môže poukazovať aj na ťažší zdravotný problém. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia najmä tie hrbolčeky, pľuzgieriky či pupáky, ktoré nechcú zmiznúť ani po pár hodinách či dokonca ani po niekoľkých dňoch.

Príčiny vzniku vyrážok na jazyku môžu byť nasledovné:

> oslabený imunitný systém,

> nadmerný stres,

>  vírusové infekcie,

> potravinové alergie,

> konzumácia potravín so zvýšeným obsahom kyselín,

> fajčenie či žutie tabaku.

Zaujme ťa: Nechtíková masť: Recept na mnohé problémy 

čo znamená vyrážka na jazyku
REKLAMA

Vo vyššie spomínaných prípadoch možno príčinu vzniku vyrážok na jazyku eliminovať pomerne rýchlo. Stačí sa vyhnúť niektorým problematickým potravinám, posilniť si imunitu či skoncovať so zlozvykom. Nejde teda o nič závažné. S „prečistením krvi“ a celkovou detoxikáciou organizmu vám pomôže napríklad dračia krv – silný pomocník z prírody. A ostatné spomínané je o vašej opatrnosti a tiež silnej vôli.

Za zmienku zaiste stojí z hľadiska stravovania aj konzumácia exotického ovocia, predovšetkým kivi a ananásu. Pupáčiky na jazyku, ale aj svrbenie či pálenie jazyka a ústnej dutiny v tomto prípade spôsobujú enzýmy obsiahnuté v tomto ovocí. Ide predovšetkým o bromelín a aktinidín. Okrem tejto svrbiacej pohromy však slúžia veľmi dobre zdraviu, takže pokiaľ vyslovene netrpíte alergiou na ananás a kivi, mali by ste si ich vo svojom záujme aspoň z času na čas dopriať. 

Vyrážka na jazyku u detí

Vyrážky bývajú častým prejavom vírusových a bakteriálnych ochorení, a to najmä pri klasických infekčných chorobách predškolského veku. Väčšinou sa však objavujú na iných častiach tela, ako v ústnej dutine.

Hnisavé útvary, no nie na jazyku, ale na mandliach, sa objavujú aj pri hnisavej angíne. No keď hovoríme konkrétne o jazyku a vyrážkach na ňom, tie môžu vzniknúť aj pod vplyvom herpetických infekcií, s ktorými sa pasujú nielen deti, ale aj dospelí.

U ľudí predovšetkým s oslabenou imunitou sa vyrážkou na jazyku prejavuje aftózna stomatitída. Na ňu sú náchylnejšie práve chorľavejšie deti, ktoré si môžu infekciu do úst zaniesť kontaminovanými predmetmi (hračkami, cumlíkmi a pod.). 

Pozri tiež: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky?

vyrážka na jazyku u detí

Najskôr má vyrážka podobu malých pľuzgierikov s červeným olemovaním a následne sa menia a zväčšujú na belavé afty. Pri tomto ochorení je častá horúčka a zväčšené i bolestivé uzliny.

Sjögrenov syndróm aj rakovina 

Teraz prejdime k dvom vážnejším zdravotným problémom, ktoré majú na svedomí vyrážky na jazyku, ale aj mnohé iné symptómy. V prvom prípade ide o o chronické autoimunitné zápalové ochorenie s názvom Sjögrenov syndróm. Ten postihuje spojivové tkanivo a prejavuje sa zníženým vylučovaním žliaz s vonkajšou sekréciou. Dôsledkom sú nielen vyrážky na jazyku, ale aj nepríjemné sucho v ústach či pocit suchých očí. Tento syndróm môže ísť ruka v ruke s reumatoidnou artritídou, lupusom či dokonca sklerózou. 

Ešte horším prípadom je rakovina v ústnej dutine, ktorá však patrí medzi zriedkavejšie. Na rozdiel od neškodnej vyrážky sa tá, ktorá môže signalizovať rakovinu jazyka, prejavuje sprievodnými symptómami, ako je zvýšený výskyt bielych škvŕn na jazyku.

Pri rakovine sú hrbolčeky, resp. vyrážky až červenohnedej farby a môžu mať podobu vredov. Pozor aj na všetky vyrážky, ktoré nechcú zmiznúť, zväčšujú sa a krvácajú. Tak ako pri všetkých pochybnostiach v oblasti zdravia, tak aj tu platí, že návštevou lekára a konzultáciou problému s ním nič nestratíte, práve naopak. 

Ako sme však spomínali na začiatku, nemusíte sa báť, že pri vyrážke na jazyku pôjde hneď o tú najhoršiu zo spomínaných možností, čo sa príčin týka. Väčšinou je príčinou oslabený imunitný systém či zmena v stravovaní, ale i mechanické poškodenie jazyka.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.