REKLAMA

V domácnostiach existuje niekoľko miest, ktoré sú pre gazdinky pohromou, čo sa ich čistenia týka. Jedným z nich je aj sporák. Návod na čistenie rôznych typov sporákov sme vám už sprostredkovali. Teraz sa však zameriame na zásadnú oblasť, ktorá toho takpovediac schytá pri varení naozaj veľa a treba sa na ňu pri upratovaní zamerať detailnejšie. Ako vyčistiť mriežky na plynovom sporáku so zažratou špinou?

Kovová mriežka je priam magnetom na nečistoty. Samozrejme, že v obchodoch nájdete špeciálne prípravky určené na odstránenie mastnoty a pripálenín. Existujú však aj domáce triky na vyčistenie znečistených mriežok. Oplatí sa ich vyskúšať. Poďme teda na to!

Ocot v hlavnej úlohe

Už v jednom z našich predošlých článkov sme spomínali výrobu univerzálneho octového čističa.  Ocot je skvelý pomocník na vyčistenie, ale aj dezinfekciu mnohých povrchov a mriežky na plynovom sporáku nie sú výnimkou.

Dôležité však je, aby mohol ocot účinkovať na znečistenom povrchu mriežok  dlhšie, pokojne i niekoľko hodín. Tak naplno rozvinie svoju čistiacu silu, ktorou dokáže rozpustiť i odolné znečistenie.

REKLAMA
Jednou možnosťou, ako docieliť dlhodobejší kontakt octu s mriežkami (bez kompletného namočenia mriežok do octu), je namočiť gázu do neriedeného octu, obmotať ju okolo mriežok po celom povrchu a takto nechať účinkovať. Mriežku je ideálne pred čistením umiestniť na fóliu, ktorá zabráni pošpineniu.

Pozri aj: Citrón do mikrovlnky? Poď sa pozrieť, prečo je to dobrý nápad

ako na čistú mriežku na sporáku
Druhou, už vyššie naznačovanou alternatívou, ako vyčistiť mriežky na plynovom sporáku s octom, je ponoriť mriežky celou plochou do roztoku vody a octu v pomere 1:1. Takto to nechajte odstáť dostatočne dlho, a to podľa toho, v akom stave sú mriežky. Čím znečitenejšie, tým dlhšie. Po dobe pôsobenia zotrite zvyšky odolných pripálenín handričkou.

Ako vyčistiť mriežky na sporáku so sódou bikarbónou?

Ďalším účinným receptom na pripáleniny a mastnotu na mriežkach sporáka je pasta z jedlej sódy a vody. Namiešajte si z týchto dvoch ingrediencií tuhšiu konzistenciu (použite naozaj len trošku vody), aby z mriežky hneď nestiekla.

Následne čistiacu zmes na povrch aplikujte kuchynskou hubkou prípadne vyradenou kefkou na zuby – či už celoplošne alebo lokálne na znečistené miesto. Doba pôsobenia by mala byť tiež dlhšia pre lepší efekt, minimálne však pol hodina. Pastu následne zotrite hubkou a dočistite roztokom zo saponátu a vody.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.