Stretli ste niekoho nového? Niektorým ľuďom trvá dlho, kým sa ukážu v pravom svetle, a to so sebou prináša aj určité riziká. Keď sa s niekým stretnete prvýkrát, určite chcete vedieť, čo je dotyčný či dotyčná zač. Ako odhadnúť človeka pri prvom stretnutí? Nie je to sci-fi, pokiaľ sa budete držať psychologických tipov, ktoré uvádzame nižšie.
1) Ako odhadnúť človeka podľa podania rúk?
V jednom z predošlých článkov, v ktorom sa tiež venujeme odhaľovaniu charakteru človeka pri stretnutí, sme sa detailnejšie venovali podávaniu rúk pri predstavovaní sa. Čo však treba špeciálne zdôrazniť pri ašpirácii na to, ako odhadnúť človeka čo najpresnejšie, je nasledovné.
Určenie charakteru človeka, a to najmä jeho priebojnosti, prezradí sila stisku ruky pri predstavovaní. Mäkký a ochabnutý stisk znamená, že ide o submisívnu osobu. Možno má málo skúseností, nedostatok odhodlania, ba dokonca je ľahostajná k tomu, čo sa deje.
Príliš silný až drtivý stisk ruky naznačuje dominanciu a pocit nadradenosti. Pokiaľ človek vezme vašu ruku do oboch rúk, vytvorí tzv. rukavicu, znamená to, že je dobrosrdečný a starostlivý, ale zároveň má pocit nadradenosti.
Okrem sily stisku sa zamerajte aj na jeho dĺžku. Príliš dlhý a aj príliš krátky stisk ruky môže naznačovať istý konflikt.
Tiež ťa zaujme: Pýtaš sa – AKO ZISTÍM, ŽE NA MŇA NIEKTO MYSLÍ? – Toto je 7 jasných ZNAMENÍ!
Je možné, že dotyčná osoba s vami nechce nadviazať hlboké spojenie, no všetko treba vnímať v kontexte. Možno má pri krátkom podaní rúk len málo času.
2) Očný kontakt signalizuje klamstvo aj sympatie
Nadviazanie očného kontaktu s druhou osobou je jedným z najsilnejších nástrojov v komunikácii. O tom, o ako silný nástroj ide a ako s ním správne narábať, hovorí podrobne náš článok: Udržuješ dostatočný očný kontakt? Toto musíš vedieť!
V zásade si ale pri čítaní druhého človeka treba všímať frekvenciu a intenzitu pohľadu. O dostatočnom očnom kontakte hovoríme vtedy, keď je obsiahnutý v 60 až 70 percentách času konverzácie, pričom za ideálnu dĺžku očného kontaktu sa považuje 3 až 7 sekúnd. Pozeranie sa dlhšie na druhého, takzvané civenie, nie je vhodné a je taktiež nepríjemné.
Treba sa však držať aj kontextu. Napríklad situácia, keď od vás osoba doslova nemôže odtrhnúť oči na rande. Mohlo by to znamenať, že má o vás hlbší romantický záujem. Na druhej strane, keď sa niekomu pozriete do očí a on sa nedokáže prinútiť, aby vám pohľad opätoval, je to znamenie, že je buď nervózny, alebo má čo skrývať.
3) Obočie určite neprehliadajte!
Ak nechcete len vedieť, ako odhadnúť človeka a jeho charakter, ale zaujíma vás, ako sa v konverzácii s vami človek cíti, zachyťte výraz jeho obočia. Existujú tri emócie, ktoré spôsobujú zdvihnutie obočia, a to prekvapenie, obavy a strach. Ak niekto, kto sa s vami rozpráva, zdvihne obočie, pozor na to. Pokiaľ téma nie je taká, že by logicky vyvolávala prekvapenie, obavy alebo strach, je to znamenie, že sa cíti dosť nepríjemne.
4) Ako odhaliť falošný úsmev?
Veľa o človeku napovie aj jeho úsmev. Ako rozlíšiť ten pravý od falošného? Skutočný úsmev uvedie do pohybu svalstvo okolo očí, čím sa okolo nich vytvoria vrásky. Ľudia sa ale často usmievajú, aby skryli, čo si v skutočnosti myslia a cítia. Takže keď budete chcieť nabudúce zistiť, či je niečí úsmev úprimný, hľadajte vrásky okolo očí. Ak tam nie sú, ide o falošný úsmev, ktorý niečo skrýva.
5) Čo odhalí o človeku brada a čeľusť?
Brada a čeľusť stoja za povšimnutie. Keď sa niekto snaží urobiť rozhodnutie, má tendenciu trieť si bradu. Môže sa pritom pozerať hore, dole alebo do strán. Je to neklamný znak hlbokého zamyslenia. Zovretá čeľusť je zas evidentným znakom stresu. Zaťaté zuby a silné zovretie čeľuste signalizujú zásadnú nepohodu. Možno ste začali nepríjemnú tému.
6) Ako odhadnúť charakter človeka na základe kráčania?
O človeku sa dozviete veľa nielen z toho, čo na sebe nosí, či z výzoru tváre, gestikulácie, ale aj z chôdze. Chôdza je teda viac než len pohyb z bodu A do bodu B – dokáže odhaliť mnoho o osobnosti, nálade a dokonca aj zdravotnom stave. To, ako sa druhý človek pohybuje, signalizuje napríklad aj úroveň sebavedomia.
- Ak niekto chodí vzpriamene svižným krokom, s ramenami vzadu a pozerá priamo pred seba, naznačuje to, že sa cíti dobre a má sebadôveru.
- Ak sa však niekto pri chôdzi hrbí (má tzv. plazivú chôdzu) a pozerá sa do zeme, pôsobí to horším dojmom. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že má takýto človek nízke sebavedomie, ale minimálne takýto dojem to vyvoláva. Je tiež možné, že práve v daný deň ste zastihli dotyčného či dotyčnú v nepohode.
- Nedbalá až rozmarná chôdza s ležérnymi knísavými pohybmi, rukami pozvolne vedľa tela a hlavou, ktorá sleduje dianie naokolo. Toto je charakteristické pre pôžitkárskú osobnosť s impulzívnou povahou a nižšou sebakontrolou a sebaorganizáciou.
Výskum publikovaný v Social Psychological and Personality Science odhalil, že ľudia, ktorí chodia rýchlo, majú tendenciu byť extrovertní, disciplinovaní a otvorení novým skúsenostiam.
- Rýchla chôdza sa spája skôr s proaktívnymi a cieľavedomými osobnosťami.
- Pomalá chôdza môže signalizovať na jednej strane pohodový prístup k životu a prezieravosť, no na druhej strane i prípadnú neistotu a úzkosť. Preto si treba v kontexte všímať aj ostatné prejavy človeka.
Viac o tejto problematike nájdeš TU: Vieš o tom, že typy chôdze dokážu o ľuďoch prezradiť šokujúce veci?
7) Čo signalizuje nakláňanie sa a odkláňanie počas komunikácie?
Ak sa k vám osoba počas rozhovoru nakloní, je to jasný znak toho, že ju zaujíma, čo chcete povedať. Je to taktiež znak rešpektu. Keď sa k vám ľudia počas rozhovoru priblížia a naklonia sa k vám, svedčí to o tom, že sa vám chcú zveriť. Ak sa však niekto nakloní dozadu, dáva tým najavo, že je z rozhovoru unavený alebo sa možno z nejakého dôvodu cíti nepríjemne.
8) Ako odhadnúť človeka a jeho emocionálny stav na základe polohy rúk?
Prekrižovanie rúk nie je dobrým signálom. Skrížené ruky pri rozhovore predstavujú odmietnutie. Človek je mentálne, emocionálne a fyzicky zablokovaný od toho, čo má pred sebou. Ak sa snažíte niekomu predostrieť nový nápad a on si skríži ruky, nie je to dobré znamenie. Prekrížené ruky, ale i nohy pri rozhovore sú fyzickou bariérou, ktorá naznačuje, že druhá osoba nie je naklonená tomu, čo hovoríte.
Prípadne osoba s prekríženými končatinami nie je otvorená konverzácií a nechce byť vyrušovaná.
9) Čo napovedá pozícia nôh pri rozhovore?
Rovnako aj smer nôh človeka, s ktorým sa rozprávate, prezrádza zásadnú informáciu. Osoba, ktorá s vami sympatizuje a má záujem o to, čo rozprávate, bude mať obe nohy otočené vaším smerom. Ak však svoje nohy posunie iným smerom, napríklad k dverám, znamená to, že už toho má dosť a chce odísť.
10) Čo znamená zrkadlenie respektíve kopírovanie pohybov?
Keď niekto napodobňuje reč vášho tela, znamená to, že má z vás taký dobrý pocit, že sa s vami chce zladiť. Je to znamenie, že rozhovor prebieha dobre a že druhá strana s vami harmonizuje.
11) Najjasnejší znak, ako odhadnúť človeka a jeho charakter?
Podľa nás je tento posledný bod, ako odhadnúť človeka a jeho charakter najzásadnejší. Ide o to, ako sa dotyčná osoba vyjadruje o ostatných. Toto je naozaj dôležité a môže to pomôcť odhaliť toxické osoby.
Charakter presne vystihne, ako sa daná osoba vyjadruje o druhých ľuďoch. Odborníci podkladajú dôveryhodnými štúdiami, že ľudia majú tendenciu vidieť ich osobné vlastnosti viac na ostatných. Preto dobre počúvajte, ako hodnotí dotyčný či dotyčná v komunikácii ostatných.
Keď sa človek sústredí a rozoberá najmä negatívne vlastnosti druhých ľudí, väčšinou má práve tieto isté záporné vlastnosti. Platí to však aj naopak. Potešujúcu informáciu o emocionálnej stabilite a dobrej povahe človeka poskytuje jeho pozitívne vyjadrovanie sa na adresu iných ľudí. Keď sa, jednoducho povedané, snaží vyzdvihnúť viac predností, ako to zlé.
Čítať ľudí je pomerne náročné, no vy už teraz viete, na čo sa sústrediť.
Foto: Freepik