REKLAMA

účinkoch žihľavy dvojdomej na zdravie i krásu sme popísali mnohé a vy už pravdepodobne viete, že táto skromná, hojne sa vyskytujúca, no zároveň i silná bylinka skrýva v sebe mnohé zaujímavé benefity. Urtica dioica, teda pŕhľava dvojdomá, nájde rôzne využitie zaiste i u vás doma. Netreba totiž zabúdať, že ju okrem liečivého čaju môžete spracovať napríklad aj na detoxikačné smoothie, sirup, tinktúru, med, tonikum, oplach vlasov, ocot, olej, hnojivo a tiež rôzne zdravé jedlá. Pri tom všetkom by ste ale mali ovládať jednu dôležitú vec, a to konkrétne – kedy zbierať žihľavu, aby ste z jej blahodarných účinkov načerpali maximum? Či dokonca, aby ste si skôr neublížili ako pomohli. Problematické býva s ohľadom na jej nevhodný čas zberu predovšetkým vnútorné užívanie.

Inšpirujte sa: Recepty zo žihľavy: Vyrob si žihľavový sirup, med, tinktúru, ocot či tonikum

Kedy zbierať žihľavu – na jar, v lete či na jeseň?

Liečivé účinky listov, ale i vňate žihľavy využite v čase pred kvitnutím tejto širokospektrálne využívanej bylinky. Z tohto aspektu je ideálnym časom na zber žihľavy apríl a máj. V neskoršom období po vykvitnutí žihľavy by ste sa mali zamerať už len na zbieranie mladých zelených lístkov z rastliny. Prečo je dôležité zbierať žihľavu práve v tomto jarnom období? Ovplyvňuje to totiž jej liečebné účinky, resp. silu účinkov na zdravie. Výhonky žihľavy sú včas na jar nabité vitamínmi, minerálmi a obsahujú tiež najmenej problematických dusičnanov.

Koncom mája už žihľava nie je veľmi vhodná na konzumáciu, nakoľko obsahuje priveľa dusičnanov. Na mladé čerstvé výhonky sa potom oplatí vybrať opäť až v septembri. V jesennom čase sa oplatia zbierať aj semienka odkvitnutej žihľavy. Liečivé korene žihľavy sa zberajú na jeseň, keď sú dozreté aj semienka.

REKLAMA

Kedy zbierať žihľavu počas dňa?

Aj zber žihľavy počas dňa má svoje pravidlá. Pokiaľ chcete žihľavu sušiť či tepelne upravovať, mali by ste sa na ňu vybrať počas slnečného dňa (niekedy neskôr po obede), určite nie skoro ráno. A to preto, lebo slnko „sťahuje“ dusičnany do koreňov rastliny a vo vašom zbere ich teda bude málo. Do smoothie si však môžete lístky žihľavy pokojne odtrhnúť aj ráno.

Problém je len pri jej tepelnej úprave (varení či sušení), keďže týmto spôsobom sa dusičnany menia na dusitany a tie pôsobia na organizmus nepriaznivo. V čerstvom stave sa ale dusičnany bez problémov vylúčia z organizmu močom. 

A prečo sú dusičnany zmenené na dusitany po tepelnej úprave hrozbou? Je to najmä preto, lebo sa viažu na krvné farbivo namiesto kyslíka. Spôsobujú tak slabšie okysličovanie organizmu a negatívne pôsobia najmä na pečeň. 

Neprehliadni: Tip na posilnenie činnosti pečene

ako zberať a sušiť žihľavu

Okrem toho môžu dusitany reagovať s amínmi a vytvárať rakovinotvorné nitrosamíny. 

Ďalšie tipy k zberu žihľavy 

  • Dôležité je okrem iného vedieť nielen to, kedy zbierať žihľavu, ale aj ako. Pretože pre pohodlný zber je takmer nutnosťou použiť rukavice a nožnice. Teda v prípade, pokiaľ nechcete skončiť dopŕhlení.
  • Vždy sa ubezpečte, že zbierate čistú žihľavu a nie nejakým spôsobom znečistené a znehodnotené rastliny, napríklad z premávky, stavenísk a podobne.
  • Nezbierajte príliš vysoké či hrubé rastliny. Pamätajte, že pŕhľava vyššia ako 50 centimetrov je vhodná na zber len v horných 30 – 40 cm.
  • Vysoké a drevnaté stonky žihľavy, ktoré obsahujú priveľa dusičnanov, nezberajte, nakoľko by mohli skôr uškodiť ako pomôcť.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.