Nebezpečné žalúdočné vredy vo zvýšenej miere zasiahli populáciu vyspelých krajín začiatkom 20. storočia a zaradili sa medzi civilizačné ochorenia. Predpokladá sa, že za ich zvýšeným výskytom stojí zásadnejšia zmena životného štýlu, ale na povrch vystupujú aj ďalšie nové informácie. Nielen o nich bude nasledujúci článok. Ako sa prejavujú žalúdočné vredy a ako vlastne vznikajú? Toto by ste mali vedieť, kým sa vrhnete do liečby žalúdočných problémov.
Čo sú to žalúdočné vredy?
V prvom rade je nutné pripomenúť, že žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením. Dochádza pri ňom k hlbšiemu narušeniu sliznice žalúdka. Ak by sme hovorili o peptických vredoch, tak v tom prípade ide o vred žalúdka aj dvanástnika. Viac sa však v článku zameriame na samotné žalúdočné vredy.
Ide o ochorenie, ktoré postihuje časti tráviacej sústavy, ktorá je vystavená vysoko koncentrovaným tráviacim šťavám. Poškodená môže byť dokonca až svalová vrstva žalúdka.
Pozri aj: Bylinkový čaj na žalúdok? Rebríček obyčajný pomôže aj pri iných ťažkostiach
K žalúdočným vredom sa človek dopracuje cez chronickú gastritídu. Ide vlastne o zápal žalúdka, ktorý vzniká narušením veľmi podstatnej hlienovej vrstvy tohto orgánu. Prečo je tak dôležitá? Hlienová vrstva je bariérou chrániacou žalúdok pred pôsobením silných tráviacich kyselín. Bez nej dochádza k priamemu kontaktu žieravej kyseliny chlorovodíkovej so stenou žalúdka.
Pokiaľ sa zdravotný problém nerieši na počiatku vo fáze zápalu, ktorý označujeme ako gastritída, zápal postupuje hlbšie a vznikajú spomínané vredy. Tento stav je naozaj nebezpečný až život ohrozujúci, a to najmä v prípade krvácania a prasknutia vredu.
Kto má väčšie predpoklady dostať ich?
Peptické vredy vo väčšej miere trápia mužov, viac sú nimi ohrození starší ľudia, obvykle v 6. dekáde života. Najčastejšou príčinou je infekcia H. pylori, o ktorej si ešte povieme viac nižšie. V prostredí gastritídy má uľahčený prístup k stene žalúdka, kde následne prežíva a udržiava a prehlbuje zápal. Ďalej majú väčšiu predispozíciu na vredy osoby s krvnou skupinou 0 i tí, u ktorých sa toto ochorenie už vyskytlo v rodine. Posledné dve informácie platia viac pre vred dvanástnika.
Nové fakty o príčine tvorby žalúdočných vredov
V minulosti sa gastritída i žalúdočné, resp. peptické vredy považovali za zdravotné problémy podmienené stresom.
Samozrejme, ani stres zdraviu človeka nepridá a mnohé chorobné procesy urýchli. Je však už dokázané, že u väčšiny ľudí s týmito zápalovými ochoreniami bola spúšťačom prítomnosť baktérie Helicobacter pylori.
Neprehliadni: Aké sú príznaky Helikobaktera? Spoznaj tráviace aj kožné symptómy
Je prekvapujúce, že vo svojom tráviacom trakte ju má až polovica obyvateľstva a len u niektorých zapríčiňuje vznik gastritídy či vredov. Predpokladá sa, že je to v dôsledku imunitnej reakcie tela konkrétneho jedinca na túto baktériu. Za zmienku určite stojí i to, že dlhodobá infekcia baktériou Helicobacter pylori zvyšuje aj pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny žalúdka.
DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>
Za narušením ochrannej bariéry žalúdka však môžu stáť tiež iné rizikové faktory. Okrem škodlivej baktérie môže zápal spôsobiť aj nadmerný príjem alkoholu či nevhodná životospráva.
Patrí sem tiež zvýšené užívanie liekov proti bolesti, fajčenie či konzumácia potravín zvyšujúcich vylučovanie žalúdočnej kyseliny (napr. mäso, káva, polotovary, mliečne výrobky).
A čo stres? Ten síce priamo vredy nespôsobuje, ale situáciu môže zhoršiť tým, že taktiež zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny.
Vznik peptických, a teda aj žalúdočných vredov, je podmienený narušením rovnováhy medzi ochrannými a agresívnymi faktormi. Medzi ochranné faktory radíme najmä žalúdočný hlien, ktorý chráni sliznicu. Dôležitým faktorom je však aj normálny prietok krvi stenou žalúdka, ktorý môže byť narušený napríklad fajčením, ktoré je veľmi dôležitým rizikovým faktorom pri vzniku vredov. Po narušení ochrannej vrstvy hlienu dochádza k uplatneniu agresívnych faktorov, ktorými sú žalúdočná kyselina, H. pylori a už spomínané fajčenie.
Ako sa vredy prejavujú?
Treba mať na pamäti, že príznaky peptických vredov sú rôzne a závisia od ich lokality. Určite však neprehliadajte nasledujúce signály tela a pri ich spozorovaní navštívte doktora.
DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>
V prípade vredov lokalizovaných v žalúdku sú typické nasledovné príznaky:
> Ako bolí žalúdočný vred? Podozrivá je bolesť v hornej časti brucha, ale aj tupá alebo tlaková bolesť v žalúdku sprevádzaná nevoľnosťou i pocitmi na zvracanie. Pre bolesť je typické, že sa vyskytuje 30-60 minút po jedle, v závislosti od lokalizácie. Pri vredoch uložených v horných častiach sa môže vyskytnúť už počas jedla, pri vredoch lokalizovaných v oblasti prechodu do dvanástnika sa môže vyskytnúť aj 2-3 hodiny po jedle. Charakteristický je aj prerušovaný výskyt bolesti, ktorá sa môže objavovať niekoľko týždňov s následnou niekoľkomesačnou pauzou.
> Nadúvanie, pálenie záhy a nadmerné slinenie býva taktiež varovným prejavom žalúdočných vredov.
> Nie vždy sa žalúdočné vredy prejavujú silnou bolesťou žalúdka, bolesť sa môže objaviť aj tesne pod hrudným košom.
Neprehliadni: Účinné kúry pre zdravie žalúdka
> Prítomnosť vredov signalizuje i strata chuti do jedla a chudnutie, čo však vo všeobecnosti prichádza aj s mnohými inými ochoreniami. Špecifikom toho, ako sa z tohto aspektu prejavujú žalúdočné vredy, je to, že hoci je chuť do jedla zachovaná, vzhľadom sa bolesť spájajúcu sa s príjmom potravy je často prítomný strach z jedenia a následná strata hmotnosti.
> Pozor aj na pocit rýchleho naplnenia žalúdka počas jedenia.
> Smole podobná čierna a hnilobne zapáchajúca stolica je taktiež jedným z veľavravných signálov k okamžitej návšteve odborníka.
> Zvracanie krvi sa objavuje už vo vážnych prípadoch.
Foto: Freepik
Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová