REKLAMA

Považujete sviatok sv. Valentína za úžasnú oslavu lásky, alebo je to pre vás len čisto komerčný a presladený výmysel s gýčovým nádychom? Nech už je to tak alebo onak, určite vás nenechajú chladnými história, legenda a povera, ktoré sa viažu na svätého Valentína.

A pre predstavu, na Slovensku sa už sviatok Valentín celkom dobre uchytil. Oslavuje ho zhruba 70 % populácie, pričom za valentínsky darček dajú muži aj ženy v priemere 60 eur. Čo keby ste darčekom na Valentína, aspoň drobným prejavom lásky, potešili svoju polovičku aj vy? Vrhnime sa však teraz na zaujímavosti o sv. Valentínovi a celkovo o tomto sviatku.

Kedy je sviatok sv. Valentína?

Tešíte sa už na romantiku vo dvoch alebo valentínsku párty a gestá lásky, ktoré bývajú samozrejmou súčasťou sviatku Valentína? Tak vedzte, že sa na celom svete slávi vždy presne 14. februára, čo v roku 2024 vychádza na stredu. A áno, aj keď ho viac-menej v tento deň oslavujú zaľúbenci po celej zemeguli, najokázalejšie sa prezentuje najmä v Amerike. Paradoxne, tam jeho pôvod určite nehľadajte.

Vyber si: Valentínske priania a pozdravy: Nezabudni na valentínku

Pôvod osláv spadá už do starého Ríma

Prečo vlastne celý svet slávi sviatok svätého Valentína? Kde a kedy sa to všetko začalo? Pôvod sviatku sv. Valentína je spojený s Rímom a legendou o mučeníkovi sv. Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia II. 

Sviatok sv. Valentína oficiálne vznikol v roku 496 po vyhlásení pápeža Gelasia I., keď ním v podstate nahradil pohanské oslavy Lupercalia, tzv. luperkálie (slávili sa 15. februára), pričom Rimania oslavovali známu rímsku vlčicu, ktorá odchovala legendárnych zakladateľov mesta Romula a Rema.

Bola to však aj náhrada za oslavy bohyne plodnosti Juno (tiež sviatok spadal na polovicu februára). Tie totiž okrem toho, že boli ženy a dievčatá obdarovávané kvetmi, často prerástli do bujarej zábavy až orgií. Takže na jednej strane tieto pohanské sviatky pápež zakázal a ako náhradu zasvätil 14. februára Valentínovi a jeho sviatku. Súčasnú podobu však Valentín získal až na začiatku sedemnásteho storočia vo Veľkej Británii.

Kto bol sv. Valentín?

Viete o tom, že svätých Valentínov je v dlhom zozname patrónov viac (cca 30)? Patrón lásky a zamilovaných, vďaka ktorému tento sviatok máme, je nejednoznačne stotožňovaný najmä s dvoma kresťanmi raného obdobia. Je ním buď kňaz Valentín Rímsky, ktorý v roku 269 zomrel mučeníckou smrťou v Ríme a bol pochovaný na Via Flaminia, alebo ide o biskupa, Valentína z Terni, ktorý bol taktiež popravený v Ríme.

REKLAMA

Má sa oficiálne za to, že sv. Valentín (vďaka ktorému 14. februára slávime deň zamilovaných) bol biskupom v meste Terni, dnešný región Umbria, prezývaný tiež ako zelené srdce Talianska.

Môže sa hodiť: Originálne darčeky na Valentína

sv. Valentín svätec legenda symbol ruže

Neskôr Valentín z Terni pôsobil v cisárskom Ríme. Známym sa stal nielen kvôli svojej činnosti kňaza, biskupa a lekára, ale aj vďaka svojmu svätému životu, láske, zhovievavosti a zázrakom, ktoré činil. 

Zaujímavosťou je, že sv. Valentín, okrem toho, že je patrónom lásky, je tiež svätým patrónom mládeže, cestujúcich či dokonca včelárov. Symbolom sv. Valentína sú ruže a spevavci.

Legenda o sv. Valentínovi a svätovalentínska povera

Valentín sa podľa jednej z legiend stal patrónom zamilovaných z toho dôvodu, že napriek zákazu cisára tajne sobášil páry, a to sa mu aj stalo osudným. Cisár Claudius totiž často viedol vojny  a rozhodne nebol prorodinne orientovaný. Podľa neho ženatí muži neboli dobrými bojovníkmi. Z tohto dôvodu im zakázal sobáše. Za porušenie tohto zákazu bol Valentín uväznený a neskôr 14. februára 296 aj popravený sťatím. Legenda hovorí, že pred svojou smrťou napísal Valentín list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil, ba dokonca ju aj zázračne vyliečil, vrátil jej zrak a sluch. Tak vzniklo prvé valentínske prianie – „valentínka“.

So sviatkom Valentína sú okrem obdarovávania srdcu milých ľudí spojené aj povery. Jednou a asi najznámejšou je tá, v ktorej si dievča vezme za muža chlapca, ktorého uvidí presne 14. februára ako prvého.

Tiež zaujme: Ktoré znamenia sa k sebe hodia najviac? Spoznaj TOP páry podľa zverokruhu

pôvod legenda história sv valentína patróna zamilovaných

Prejavy lásky nemajú dátum!

Cukrovinky v tvare srdca či celé bonboniéry, kytice kvetov (najmä ruží), šperky, parfumy, romantické výlety a luxusné romantické večere či vtipné plyšové zvieratká so srdiečkami – je to tak, sviatok Valentín sa stal zároveň aj veľkým biznisom. Na obrátkach nabral tento zárobkový koncept sviatku vo väčšine krajín Európy v 90. rokoch 20. storočia. 

No vy už teraz viete aj o šľachetnosti, odvahe a láskavosti svätého patróna, ktorý bdie nad všetkými zaľúbencami. Legenda o sv. Valentínovi s hlbokým posolstvom je zároveň pripomienkou, že láska by sa nemala prejavovať len jeden deň v roku. A tiež to, že viac ako veľkolepé dary sú vzácnejšie každodenné prejavy lásky. A to aj v relatívnych drobnostiach, ktoré zahrejú pri srdci a urobia aj obyčajný deň sviatočným. Želáme vám v láske a harmónii stráveného sv. Valentína a aj všetky ostatné dni v roku!

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.