Hnedé fľaky na koži, inak aj hyperpigmentácia, sa na tele alebo tvári objavujú najčastejšie v súvislosti s pôsobením slnečného žiarenia. Leto ubehne, vy sa pozriete do zrkadla a nestačíte sa diviť, aká je pleť vysušená a nielen to. Škvrny hnedej farby „zdobia“ líca, čelo, oblasť tesne nad ústami, krk či dekolt, ale možno ste si ich našli aj na tele, pričom sa zväčša zvyknú vyskytovať na rukách a ramenách.
Výraznejšími sa hnedé škvrny na pokožke stávajú najmä v období hormonálnych zmien v organizme. Typickými príkladmi sú tehotenstvo a menopauza.
Pozri aj: Tehotenstvo – na čo si dávať pozor, čo robiť a čo nerobiť v druhom stave?
To však nie sú jediné situácie, pre ktoré je typický zvýšený výskyt hyperpigmentácie. A keďže hyperpigmentácií sa chce zbaviť azda každý, komu sa hnedé fľaky na koži objavili, najmä ak sa vyskytnú v oblasti tváre, prejdeme si od príčin vzniku k možnostiam, ako sa škvŕn zbaviť.
Príčina vzniku hnedých fľakov (hyperpigmentácie) na koži
Príčinou tvorby hnedých fľakov na koži je zvýšená produkcia melanínu, čo je prírodný pigment spôsobujúci zafarbenie kože. Pôsobí zároveň ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu. Prostredníctvom melanínu sme, len tak mimochodom, taktiež schopní opáliť sa. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu, nepoužívanie opaľovacích prípravkov či iné okolnosti, ktoré spomíname nižšie, však vedú k tomu, že melanín spôsobí hnedé fľaky na koži.
Neprehliadni: Účinné séra proti starnutiu aj s liftingovými účinkami
Kto má najväčší nábeh na tvorbu škvŕn od slnka, resp. hyperpigmentácie?
- Ľudia prechádzajúci hormonálnymi zmenami (tehotenstvo, menopauza, hormonálna liečba). Konkrétne sa typ hnedých fľakov u tehotných zvykne nazývať aj melazma, resp. melasma a celkom často tvorí súvislejšiu tzv. tehotenskú masku.
U tehotných žien sa zväčša v priebehu niekoľkých mesiacov po pôrode stav kože sám upraví. Melazma vymizne. Stav pleti sa taktiež môže vrátiť do normálu po vysadení alebo zmene antikoncepčných tabletiek. V menej častých prípadoch však môže melazma prejsť do chronického štádia. V ňom sa striedajú obdobia zlepšenia stavu a zhoršenia.
- Tí, ktorí berú lieky či výživové doplnky, ktoré podnecujú fotesenzitivitu pokožky. Môže ísť o analgetiká, antikoncepcia aj antibiotiká. Hovoríme o liekmi indukovanej fotosenzitivite.
- Aj u ľudí trpiacich na akné či na iné zápalové procesy sa spravidla objavuje pozápalová hyperpigmentácia pokožky.
- Dokonca aj tí, ktorí podstúpili agresívnejšie pleťové procedúry, ako je chemický peeling či dermabrázia, môžu spozorovať na pokožke fľaky, ak sa vystavujú v období po ošetrení slnku.
- Osoby nad 40 rokov, resp. ich pokožka má väčšiu tendenciu na vznik tzv. stareckých škvŕn, ktoré majú podobu hnedých fľakov.
- Tí, ktorí si nevhodne volia kozmetiku a špeciálne zložky v nej, napríklad v sérach alebo krémoch, ktoré spôsobujú fotosenzitívne reakcie kože. Prípadne svoju kozmetiku nevhodne kombinujú.
Sú to pigmentové škvrny alebo vážnejší problém?
Pigmentové škvrny môžu byť komplexnejším problémom, no a keď hovoríme vo všeobecnosti o hnedých fľakoch na koži, nemusí ísť vyslovene o tieto „slnečné škvrny“ či „starecké škvrny“. O výnimkách, ktoré si vyžadujú posúdenie lekára, si povieme. Vo väčšine prípadov sú však hnedé škvrny na koži neškodné.
Výkričník visí nad tým typom hnedých škvŕn, ktoré menia svoj tvar alebo veľkosť a prípadne aj svrbia či nebodaj krvácajú. V tomto prípade môže ísť o jeden druh kožného nádoru a treba akútne vyhľadať lekársku pomoc.
Za zmienku stojí aj to, že sa hnedé škvrny zvyknú tvoriť aj v prípadoch pečeňových alebo obličkových ochorení. Preto sa treba mať i v tomto smere na pozore a brať to ako varovný signál najmä v prípadoch, ak nepatríte do kategórie ľudí, ktorých sme spomínali vyššie.
Vybrali sme: Aký rúž sa mi hodí? Odpoveď nájdeš v článku
Čo funguje na hnedé fľaky na koži?
Aj keď pigmentové škvrny nebývajú vo veľkej miere nebezpečné, pôsobia rušivo a vizuálne s nimi pôsobí pokožka nejednotne a staršie. Ako s nimi zatočiť? Spoznajte riešenia.
No treba dodať, že to môže byť naozaj beh na dlhú trať. Najmä v prípade, ak ide o nie najčerstvejšie pigmentácie z posledného leta, ale až o niekoľkoročné škvrny zabývané v hlbokej časti kože. Takéto hnedé fľaky na koži, ktoré boli dlhodobo vystavované slnečnému pôsobeniu, môžu za tento čas ešte viac stmavnúť.
Aká kozmetika a zložky v nej najlepšie účinkujú na hyperpigmentáciu?
Zjemnenie pigmentácie a preventívnu ochranu pred škvrnami dokáže zabezpečiť na to určená kozmetika. A to od prežarujúcich a pleť vizuálne zjednocujúcich až po silne antipigmentačné prostriedky, pričom niektoré majú až vyslovene bieliace účinky.
Pri konvenčnej kozmetike platí ešte viac ako pri iných spôsoboch odstraňovania hyperpigmantácie, aby ste sa obrnili trpezlivosťou a vybraný produkt či produkty používali poctivo aj pol roka a dlhšie. Kým sa dopracujete k vytúženému výsledku, bude to jednoducho trvať dlhšie.
Aké zložky špeciálne vyhľadávať v antipigmentačnej kozmetike? Sú to hlavne: arbutín, vitamín C, kyselina kojová, kyselina azealová, niacínamid, retinoidy, AHA kyseliny (kyselina glykolová, kyselina mliečna, kyselina mandľová) a jemnejšie a aj na citlivú pleť vhodné PHA kyseliny (glukonolaktón a kyselina laktobionová).
Zaujme ťa: Niacinamid v kozmetike: Čo to je a aké má účinky na pleť?
Ďalšie účinné riešenia na hnedé škvrny
Rýchlejšie a v niektorých prípadoch aj efektívnejšie účinky majú na hnedé fľaky na koži špeciálne dermatologické ošetrenia pleti. O ktoré konkrétne ide?
- Chemický peeling
- Mikrodermabrázia
- Frakčný CO2 laser
- IPL ošetrenie s rádiofrekvenciou
Foto: Freepik/havlikovaapoteka.cz/sk