Každý typ pleti má svoje špecifiká. Zatiaľ čo sa suchá pokožka prejavuje predčasným starnutím a slabou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, tak mastná pleť je vizuálne príliš lesklá, mazotok neprimerane zvýšený, v dôsledku čoho sa upchávajú póry. Mastná pleť je tak náchylná na mnohé nedokonalosti. Dobrou správou je, že existuje riešenie. Pozrite sa, aká je najlepšia kozmetika na mastnú pleť. Lepšie povedané, ktoré zložky by takáto kozmetika mala obsahovať, aby bola naozaj účinná a pomohla zharmonizovať mastnejší typ pokožky.
Dozviete sa tiež, čomu sa vyhýbať, pokiaľ bojujete s lesknúcou sa a príliš mastnou pokožkou. Čo teda robiť a čo istotne nerobiť? Ovládate to? Pokiaľ nie, nevadí, pretože všetko podstatné sme zhrnuli práve v tomto článku.
A len tak na okraj, vedeli ste, že nevhodnou starostlivosťou o mastnú pleť sa môžete dopracovať až k pokožke citlivej a preschnutej, no paradoxne s akné či inými zápalovými procesmi? Veru áno!
Pozri tiež: Mastná pleť s nedokonalosťami: Rady, ako ju dostať pod kontrolu
Zvoliť si správne kozmetické prípravky je teda základ, ktorý netreba podceňovať. No a následne je, samozrejme, potrebná i pravidelná rutina s touto správne vybranou kozmetikou na mastnú pleť.
Mastná pleť – charakteristika
Ešte skôr, ako prejdeme na kozmetiku na mastnú pleť, zrekapitulujme si základné znaky mastnej pleti, aby bolo naozaj zrejmé, že ide alebo nejde o váš typ pokožky. Identifikácia typu pokožky je základ. Len na nej možno vystavať naozaj účinnú starostlivosť.
- Ako sme už spomínali, hlavným znakom mastnej pleti je nadmerná tvorba mazu, resp. sébia. Aj keď je kožný maz akousi prirodzenou bariérou, ktorá kožu chráni, v tomto prípade ho pleť produkuje nadbytok. Takže pokožka nie je náchylná na mastenie len klasicky v T zóne, ale aj mimo nej. Vytvára sa tak neprirodzený lesk po celej tvári.
- Mastná pleť má taktiež hrubú textúru, pričom sú pre ňu typické aj rozšírené póry. Kožné póry sú viditeľnejšie hlavne na nose, okolo nosa a na brade.
- V kontexte s nadmernou produkciou séba sa majú póry na mastnej pokožke tendenciu upchávať a prejavujú sa ako tzv. čierne bodky.
- Mastná pleť má sklony aj k ďalším nedokonalostiam, a to sú zápaly menšieho aj väčšieho charakteru, ktoré sa prejavujú ako vyrážky.
- Spomenieme aj benefity mastnej pokožky. Jej výhodou je zaiste to, že nebýva náchylná k strate vlhkosti. To znamená, že si zachováva pružnosť a lepšie odoláva starnutiu.
Zatiaľ čo suchá pleť trpí najmä v zimnom období, nedostatky mastného typu pleti kulminujú predovšetkým v lete, resp. vtedy, keď má človek tendenciu viac sa spotiť. Poznáte to? Neviete docieliť menej sa lesknúcu a zdravú pleť bez upchatých či príliš výrazných pórov? Tak dajte na nasledujúce tipy.
Oplatí sa pozrieť: Vychytávky do kúpeľne a na organizáciu kozmetiky
Čomu sa vyhnúť pri mastnej pleti?
Okrem počasia či genetických predispozícií existuje mnoho iných faktorov, ktoré dokážu ešte viac zhoršiť stav mastnej pleti. Ide aj o veci, ktoré máte vo vlastných rukách. Viete ich ovplyvniť. Takže popri používaní TOP kozmetiky určenej na mastnú pleť sa treba vyhnúť nasledovnému.
- Nedostatočné čistenie mastnej pleti, prípadne zabúdanie naň je asi to najhoršie, čo môžete na svojej pleti spáchať. No pozor, nepreháňajte to s ním! Ani nadmiera čistenia mastnej pleti nepomáha. Preto si čistiaci gél bez obsahu mydla a alkoholu doprajte ráno a večer, v najhoršom prípade ešte raz počas dňa, a to pokiaľ je príliš horúco alebo sa napríklad pohybujete v zaprášenom prostredí a podobne.
- Mastná pleť a v podstate žiadny typ pleti by ste nemali zbytočne presúšať produktami s prídavkom alkoholu, nakoľko pleť narušujú a navyše mastnú pleť provokujú k ešte vyššej produkcii mazu. Práve naopak, aj mastnú pleť musíte pre jej zdravie a krásu dostatočne hydratovať.
- Pozor aj na drsné peelingy. Tie majú podobne ako neodborné vytláčanie vyrážok či používanie rôznych rotačných kefiek potenciál na rozširovanie zápalu po celej tvári.
- Okrem toho mastnej pleti nesvedčia ani príliš olejové séra a hutné krémy. Ideálnejšie sú ľahšie verzie produktov, či už na ošetrenie, ale aj zo spektra dekoratívnej kozmetiky. Ťažšie a mastnejšie make-upy majú totiž tendenciu na tomto type pleti nedržať. Vhodnejšie sú teda dekoratívne produkty v pudrovej podobe, či už zlisovanej alebo sypkej. V každom prípade dbajte na to, aby ste na svoju mastnú pleť používali len nekomedónne, teda póry neupchávajúce produkty. A na záver sa oplatí nalíčenú pleť prestriekať fixátorom make-upu.
Vyber si: Intenzívne sérum pre krásnu pleť
Najlepšia kozmetika na mastnú pleť a kľúčové látky v nej
A dostávame sa k tomu najpodstatnejšiemu. Aké produkty, ale predovšetkým ktoré látky treba preferovať v každodennej rutine v rámci starostlivosti o mastnú pokožku?
Pri výbere krémov, gélov, masiek či sér uprednostnite zložky s prečisťujúcimi, antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. A taktiež tie ingrediencie, ktoré tlmia nadmernú činnosť mazových žliaz a dokážu ju prípadne i zmatniť. Tu je ich zoznam.
- Kyselina salicylová pochádza z vŕbovej kôry a je asi najznámejším bojovníkom proti nedokonalostiam a lesknúcej sa pleti. Patrí medzi BHA kyseliny a zároveň kozmetické zložky v účinných produktoch na redukciu tvorby mazu. Preukázateľne prispieva k zmatneniu pokožky. Je to tým, že sa dostáva hlboko do pokožky, uvoľňuje desmozómy, čím sa bunka zbavuje prebytočného sébia. Kyselina salicylová pôsobí i protizápalovo a antibakteriálne, čo znamená, že je skvelou voľbou ako pre mastnú, tak aj vyslovene aknóznu a problematickú pleť.
- Niacínamid sa javí ako aktuálne trendy ingrediencia v kozmetických produktoch. Myslíme si však, že to nie je len móda na chvíľku, keďže špeciálne pri problematickej a mastnej pleti zohráva svoju úlohu naozaj dobre. Má regeneračné a upokojujúce účinky, keďže zlepšuje funkciu kožnej bariéry. Pôsobí aj protizápalovo, zjednocuje tón pleti, no predovšetkým reguluje tvorbu mazu.
Pozor ale na koncentráciu niacínamidu v používanej pleťovej kozmetike. Príliš vysoké percento alebo taktiež príliš časté používanie produktov s niacínamidom totiž môže pôsobiť kontraproduktívne. Výnimkou nie sú ani prípady, keď sa stav pleti pri nadmiere aplikovania niacinamidu dokonca i zhoršil.
- Retinoidy v kozmetických produktoch bojujú nielen proti starnutiu, vyhladzujú a zlepšujú štruktúru pleti a stimulujú kolagén, ale taktiež upravujú činnosť mazových žliaz a minimalizujú výskyt akné. ú to v podstate rôzne formy vitamínu A. Všetky uvedené účinky platia pri správnom používaní a dávkovaní, ktoré je naozaj zásadné a určuje samotné výsledky. Pokiaľ však všetko dodržiavate správne, dopracujete sa pomerne rýchlo k výsledkom, ktoré vás dostanú.
O pokožku zvnútra sa postará nutrikozmetický prípravok Dermavit s unikátnym zložením. Obsahuje TOP 11 prírodných látok s vitamínmi a minerálmi, ktoré pleť nevyhnutne potrebuje k tomu, aby bola zharmonizovaná a vyživená. Zabojujete s ním efektívne proti akné, upokojíte a regenerujete pokožku ozdravnou silou zvnútra.
Čo by ešte mohla obsahovať kozmetika na mastnú pleť?
TOP zložky efektívnych produktov určených pre mastnú pleť už poznáte, no ani nasledujúce nie sú pri normalizácii mastnej pleti na škodu.
- Produkty s obsahom zinku pôsobia antibakteriálne, tlmia zápaly a znižujú produkciu mazových žliaz.
- Aktívne uhlie v pleťových maskách alebo čistiacich produktoch má taktiež za cieľ redukovať nadmerný maz, zlepšovať štruktúru pleti a eliminovať čierne bodky.
- Taktiež sú na zvýšenú mazatvorbu vhodné prípravky s obsahom ílov. Je ich viac druhov, napríklad ružové, zelené, červené, pričom ide o pomerne lacnú a účinnú ingredienciu. Pokojne si kúpte aj samostatný íl a vyrobte si z neho domácu masku.
Zaujme ťa: Jahoda obyčajná: Užitočná pre zdravie aj pre krásu
- Kyselina hyalurónová je skvelá pre všetky typy pleti, a to mastnú pokožku nevynímajúc. Veď každá pleť potrebuje hydratáciu a kyselina hyalurónová je v tomto smere top zložkou v kozmetike.
Foto: Freepik