REKLAMA

Dobrá ústna hygiena je nevyhnutná pre udržanie zdravých zubov a ďasien. Zahŕňa návyky, ako je čistenie zubov dvakrát denne a pravidelné zubné prehliadky.

Zdravie ústnej dutiny je však o niečom viac ako len o kazoch a ochoreniach ďasien. Výskum ukázal, že existuje súvislosť medzi zdravím úst človeka a jeho celkovým zdravím. Odborníci považujú problémy ústnej dutiny za celosvetovú zdravotnú záťaž.

Čistite pravidelne, ale nie agresívne

Čistenie zubov dvakrát denne a používanie dentálnej nite môže pomôcť udržať zdravé zuby a ďasná. Väčšina ľudí si uvedomuje, že čistenie zubov dvakrát denne je jedným z najdôležitejších postupov na odstraňovanie zubného povlaku a baktérií a udržiavanie čistých zubov. Čistenie zubov však môže byť účinné len vtedy, ak ľudia používajú správnu techniku.

Ľudia by si mali čistiť malými krúživými pohybmi, pričom dbajú na to, aby si čistili prednú, zadnú a hornú časť každého zuba. Tento proces trvá medzi 2 a 3 minútami. Ľudia by sa mali vyhýbať pohybu tam a späť. Príliš drsné čistenie zubov alebo používať zubné kefky s tvrdými štetinami môže poškodiť zubnú sklovinu a ďasná. Dôsledky môžu zahŕňať citlivosť zubov, trvalé poškodenie ochrannej skloviny na zuboch a eróziu ďasien.

Denná niť

Urobiť si čas na čistenie zubov s niťou raz denne je potrebné v boji proti zubnému kazu a ochoreniu ďasien. Nielenže vás niť dokáže zbaviť zubného povlaku (ktorý vytvára kazy), ale tiež vás zbaví všetkých čiastočiek jedla (čo môže spôsobiť zápach z úst a ďalšie).

Môže sa hodiť: Krvácajúce narazené ďasno či ústa: Čo urobiť po úraze?

Obmedzte sladké potraviny

Všetci milujeme dobrý zákusok. Umiernenosť je však kľúčom k tomu, aby ste predišli poškodeniu zubov, pretože sladkosti spolu s baktériami v ústnej dutine spôsobujú kyseliny, ktoré rozkladajú vašu sklovinu a prispievajú k zubnému kazu. Ak sa rozhodnete dopriať si sladké alebo, dajte si ho spolu s obedom alebo večerou. Vaše ústa majú viac slín, a sliny môžu rozložiť kyseliny a vyčistiť zvyšky jedla z úst.

REKLAMA

Pravidelne navštevujte svojho zubára

Odporúčané je navštíviť zubára každých šesť mesiacov, aby ste si udržali zdravie ústnej dutiny v špičkovej forme. Zubní lekári vám vyčistia zuby, skontrolujú kazy, poradia vám s osvedčenými postupmi starostlivosti o ústnu dutinu (ako sú správne techniky čistenia kefkou a zubnou niťou) a ďalšie.

Použite fluorid

Fluorid pochádza z prvku v zemskej pôde nazývaného fluór. Mnohí odborníci sa domnievajú, že fluorid pomáha predchádzať zubnému kazu a je bežnou zložkou zubnej pasty a ústnej vody. Niektoré dentálne produkty však fluorid neobsahujú a niektorí ľudia ho nepoužívajú vôbec. Dôkazy naznačujú, že nedostatok fluoridu môže viesť k zubnému kazu, aj keď sa človek o svoje zuby stará. Fluorid pôsobí proti zubnému kazu a pomáha v boji proti zubnému kazu, ktorý sa môže vyskytnúť aj u detí. 

Nefajčite

Fajčenie poškodzuje imunitný systém tela, čo sťažuje hojenie tkanív vrátane tých v ústach. Fajčenie sa označuje za rizikový faktor ochorenia ďasien, plus, ľudia, ktorí fajčia, môžu po zubnom zákroku zaznamenať pomalé hojenie. Fajčenie tiež ovplyvňuje vzhľad, vedie k zožltnutiu zubov a jazyka, a môže spôsobiť zápach.

Tiež ťa zaujme: Zápach z úst: Spoznaj bežné aj šokujúce príčiny

Zhrnutie

Praktizovanie dobrej starostlivosti o zuby od detstva až po dospelosť môže človeku pomôcť udržať si zdravé zuby a ďasná. Čistenie zubnou kefkou a zubnou niťou denne, nefajčenie, zdravá strava a pravidelné zubné prehliadky môžu ľuďom pomôcť vyhnúť sa zubnému kazu, ochoreniu ďasien a iným zubným problémom. Môže to tiež prospieť k ich celkovému zdraviu.

– PR článok – 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.