REKLAMA

K Vianociam neodmysliteľne patria medovníčky. Iste, môžete si ich aj kúpiť, ale do tej pravej vianočnej atmosféry patrí ich príprava, keď sa typickou vôňou rozvonia celý byt. Zážitkom aj pre deti bude, keď si vykroja formičkou vlastný medovník a tie šikovnejšie ho aj ozdobia. Pripravili sme pre vás nielen recept na medovníky, ale aj polevu na zdobenie medovníkov.

Recept na medovníky

Veľkou výhodou medovníkového cesta je jeho trvanlivosť, a to vďaka medu, ktorý má konzervačné vlastnosti. Vydrží dlho v surovom stave, kedy časom dokonca získava na kvalite, ale aj upečené medovníky sú známe svojou trvácnosťou.

Ingrediencie:

  • 550 g hladkej múky
  • 160 g práškového cukru
  • 4 polievkové lyžice medu
  • 80 g masla alebo rastlinného tuku
  • 2 vajíčka
  • lyžička sódy bikarbóny
  • pol lyžičky prášku do pečiva
  • 2 – 3 lyžičky perníkového korenia

Poleva:

  • 1 bielok
  • 150 – 170 g práškového cukru
  • pol lyžičky citrónovej šťavy

Ďalšia inšpirácia: Domáce makrónky s čokoládovou plnkou: Neskutočne návykové!

vianočné perníky recept
vianočné pečivo

Postup pri pečení medovníkov

  • Základom dobrých medovníkov je správne vypracované cesto. Všetky suroviny, s ktorými pracujete, musia mať izbovú teplotu. To znamená, že tie, ktoré máte v chladničke, vyberte hodinu – dve pred spracovaním. Medovníčky budú kvalitnejšie, keď suché ingrediencie, teda múku a práškový cukor preosejete.
  • V hrnčeku na miernom ohni roztopte maslo a med. Suché ingrediencie – múku, cukor, sódu bikarbónu, prášok do pečiva a perníkové korenie vložte do misy a dobre premiešajte. Pridajte roztopené maslo s medom a rozšľahané vajíčka.
  • Cesto dôkladne prepracujte, kým nie je hladké a nelepí sa na prsty. Zabaľte ho do potravinárskej fólie, v chlade nechajte odpočívať do ďalšieho dňa. Chute sa spoja a cesto je krásne prevoňané.
  • Po odležaní cesto opäť premieste, odkrojte časť, rozvaľkajte ho na hrúbku 5 milimetrov, pričom sa snažte čo najmenej používať múku. Formičkami vykrájajte tvary a poukladajte ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Vložte do vyhriatej rúry pri teplote 180°C  na približne 8 minút, kým medovníky nebudú mať svetlohnedú farbu. Ak budete medovníčky piecť dlho, budú tvrdé.
  • Po vybratí z rúry ešte horúce natrite zmesou z rozšľahaného vajíčka a vody. Ak plánujete medovníčky zdobiť polevou, nepotierajte ich po pečení, pretože by na nich poleva dobre nedržala.
  • Po upečení a vychladnutí ich skladujte v uzavretej plechovej alebo plastovej dóze.
  • Zdobte ich najskôr po 24 hodinách, ideálne po dvoch dňoch. Medovníky nesmú byť pri zdobení vlhké, pretože by poleva opadávala.

Tip na dokonalú vianočnú náladu v kruhu rodiny: Vianočné dekorácie nielen na stôl a na okno: Efektné nápady pre čarovnú atmosféru

 

medovníky recept vykrajovanie formičky
medovníky zdobenie

Poleva na zdobenie medovníkov

Medovníčky sa tradične zdobia bielkovou polevou. Aby poleva nebola lámavá a krehká, vymiešajte ju ručne. Miešajte pomaly, kým poleva nezbelie. Ak by sa pri miešaní do nej dostalo veľa vzduchu, po usušení by bola krehká a z medovníkov by opadávala.

REKLAMA

Preosiaty práškový cukor pridávajte do bielka podľa potreby tak, aby poleva mala konzistenciu zubnej pasty. Uvedené množstvo práškového cukru je orientačné, závisí od hmotnosti bielka a hustoty polevy. Citrónová šťava polevu konzervuje a vybieli.

medovníky zdobenie vianočné
Zdroj: Pinterest

Zdobenie medovníkov

Na zdobenie vám postačí mikroténové vrecko. Z jeho rožku odstrihnete maličkú dierku, pomocou ktorej vytvárate kontúry a vzory.

Ak chcete polevu na súvislej ploche, spravte najskôr kontúry a na plochu použite redšiu polevu. Zriediť ju môžete citrónovou šťavou, vďaka ktorej bude poleva lesklá.

Kde zohnať najkrajšie formičky na medovníky, zdobítka a ostatné pomôcky na pečenie? TU >>>

zdobené medovníky recept tradičný

Medovníky na stromček

Originálny vianočný stromček si vytvoríte, keď ako vianočné ozdoby použijete vyzdobené medovníky. Vyberte medovníčky v tvaroch charakteristických pre Vianoce, ako sú stromčeky, kruhy, hviezdičky, srdiečka, anjelici, snehuliaci, rybičky.

Pripravte si pekné stužky vo vianočných farbách, prípadne strieborné alebo zlaté nite, hrubšou ihlou prevlečte cez medovníček a zaveste na stromček alebo čerstvé halúzky vo váze. Okrem prirodzenej výzdoby sa miestnosť zaplní krásnou medovníkovou vôňou, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí.

medovníky na vianočný stromček
Zdroj: Pinterest

Rozdiel medzi medovníkom a perníkom

Zdá sa, že vysvetlenie rozdielu medzi medovníkom a perníkom má niekoľko výkladov. Pre niektorých je perník a medovník to isté. Ďalším je názor, že do medovníka sa pridáva len med a súčasťou perníka je cukor alebo do medovníka patrí surový med a do perníka varený med.

Názov perník pochádza pravdepodobne z češtiny, kde sa slovo perník používa častejšie a vychádza z nemeckého Pfefferkuchen, koláč s korením,v češtine peperník, peprník.

Z histórie medovníkov

Medovníky pôvodne pochádzajú z Ríma, kde sa piekli z medu, múky a vody. Odtiaľ sa cez Nemecko dostali už v 14. storočí aj na územie Slovenska. Medovníky sa piekli väčšinou v kláštoroch, na panstvách a postupne aj v domácnostiach v podobe jednoduchého domáceho pečiva. 

Medovníkové cesto sa v minulosti pripravovalo aj z ražnej múky a vareného medu. Medovnikárstvo bolo remeslom (vznikali cechy medovnikárov, ktorí sa zaoberali profesionálnou výrobou) a medovníky sa predávali na trhoch a jarmokoch, pričom obľúbené boli koníky a bábiky pre deti, zdobené srdcia pre dievčatá a ženy. Medovnikári pridávali do cesta rôzne prísady a koreniny, aby v konkurenčnom boji ich produkt bol najúspešnejší, a tak svoj recept na medovníky udržiavali v tajnosti.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.