REKLAMA

Operácia očí laserom je väčšinou riešením pre ľudí, ktorí chcú viesť pohodlnejší život bez okuliarov. Ísť na predoperačné vyšetrenie, ľahnúť si pod laser a za okamih vidieť čisto a jasne bez akýchkoľvek dioptrií – je to naozaj také jednoduché a jednoznačné? Vŕtajú vám v hlave otázky typu: aká je najlepšia laserová operácia očí alebo koľko stojí laserová očná operácia? Pravdepodobne vás článkom trochu zaskočíme, pretože toto naozaj nie sú v súvislosti s daným lekárskym zásahom tie najpodstatnejšie otázky.

Možno sa to tak nemusí javiť, ale laserová operácia očí je pomerne komplikovanou témou. Zistíte to vtedy, ak sa možno po dlhom otáľaní podujmete tento zákrok absolvovať. No napokon sa stratíte v neprehľadnom množstve odborných informácií a často aj v marketingovo prifarbených reklamných výstupoch, ktoré sú zas do veľkej miery príliš zjednodušené a povrchné.

Keďže však máme oči len jedny, treba si dať pozor aj na detaily. Cena laserovej operácie očí by nemala byť tou, ktorá určuje záujemcov výber kliniky. A nie je to také jednoduché ani so zvolením konkrétnej metódy operačného zákroku.

Všetko najpodstatnejšie o operáciách očí laserom vám ponúkame v tomto obsiahlom a veríme, že aj komplexnom a pre vás užitočnom článku. Pokiaľ máte k téme otázky, napíšte nám ich do komentára. My sa budeme snažiť aj dodatočne zahrnúť odpovede na ne do článku.

prečo laserová operácia očí

Prečo ísť na laserovú operáciu očí? 

Ľudia, ktorí nemusia nosiť dioptrické okuliare, nepochopia každodenné malé i väčšie trápenia tých, ktorí by, jednoducho povedané, bez dioptrií neboli schopní fungovať. Tých, ktorým sa už zrána zarosia okuliare pri vychádzaní do exteriéru či vchádzaní do vykúreného interiéru, márne ostria na fľaštičky s produktami pri sprchovaní, riešia dilemu, ako skombinovať dioptrické okuliare s tými slnečnými a podobne. Navyše, okuliare sú pomerne krehké, zvyknú sa strácať a v konečnom dôsledku to nie je lacný špás.

No nejde len o diskomfort pri nosení okuliarov. Zo zdravotného hľadiska nie je ideálne ani dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek. Sú síce pohodlnejšie na rozdiel od okuliarov, no stačí drobný hygienický prešľap pri ich starostlivosti alebo zavádzaní do oka a zápal či iná nepríjemná ťažkosť je na svete.

Problémom ale môže byť napríklad aj dlhodobé dráždenie oka šošovkou či nedostatočné zvlhčovanie povrchu oka pod kontaktnou šošovkou. Podľa správnosti by teda krátkozraký či ďalekozraký človek mal využívať aspoň kombinované nosenie okuliarov a kontaktných šošoviek TOHTO typu. Teda v prípade, ak nepodstúpi laserovú operáciu očí, vďaka ktorej sa môže rozlúčiť s oboma pomocníkmi pre ostré videnie.

Je naozaj pre každého?

Laserová operácia očí, ako to tak vyznieva často z reklám, vychádza ako ideálne riešenie pre každého, kto dobre nevidí do diaľky či do blízka. Je to ale naozaj tak?

Pravdou je, že niektorí záujemcovia o laserovú operáciu očí sú hneď v začiatkoch konfrontovaní so sklamaním, keď zistia, že majú kontraindikáciu, ktorá tento zákrok vylučuje. A je to pomerne značné percento ľudí. Niekedy je verdikt jasný hneď, inokedy ho odhalí až kvalitné vstupné očné vyšetrenie.

Seriózna klinika o nemožnosti naozaj bezpečného a kvalitného zoperovania očí záujemcu informuje, neseriózna zákrok urobí stoj čo stoj s následkami, ktoré už väčšinou negarantuje. Pozor na to!

Zaujme ťa: Prasknutá cievka v oku: Zisti príčinu a neignoruj signály tela! 

očné vyšetrenie predoperačné

A čo teda patrí k najčastejším kontraindikáciám ohľadom laserovej operácie očí?

  • vek do 18 rokov, nakoľko je tu predpoklad, že sa oko a samotný zrak ešte stále vyvíja
  • vhodné taktiež je, ak je refrakčná chyba oka stabilná, teda bez zmeny, minimálne 2 roky
  • tehotenstvo a dojčenie (u dojčiacich žien sa v prípade operácie odporúča prerušenie dojčenia po dobu používania pooperačných kvapiek)
  • nedostatočná hrúbka rohovky
  • nevhodný vnútroočný tlak
  • vážna infekcia či úraz oka za posledný rok
  • jazvy na rohovke
  • nevhodné anatomické pomery okolia oka a očnice
  • autoimunitné a iné ochorenia…

Ako si správne vybrať?

Ešte skôr, ako sa dostaneme k jednotlivým typom zásahov, resp. druhom laserových operácií očí, treba si ujasniť mimoriadne dôležité skutočnosti. Záujemca o laserovú operáciu očí, lajk, ktorému ide v zásade „len“ o to, aby na nej ušetril čo najviac, aby bol čím skôr po operácii funkčný a nastúpil do práce, pričom si vyberá z možností zákrokov ako z obedového menu, robí chyby závažného charakteru.

Tak ako neexistuje len jedna najlepšia laserová operácia očí, teda zákroky sa musia vybrať na základe individuálneho posúdenia stavu očí jednotlivcov, tak neexistuje 100 % záruka, že pri hojení nedôjde ku komplikáciám a že problém s videním bude definitívne natrvalo vyriešený.

Po správnosti si teda nevyberáte ako záujemcovia o laserovú operáciu očí typ laserového zákroku. Aj keď sa stáva, že doktor po predoperačnom vyšetrení môže dať na výber z viacerých možností, ale v zásade máte vo svojich rukách „iba“ výber kliniky, na ktorej by ste chceli operáciu podstúpiť. Samozrejme, je to zásadná voľba.

Na čo si dať pozor pri výbere kliniky na laserovú operáciu očí?

  • Viac ako akciové ceny zákrokov na klinikách by vás mala zaujímať odbornosť personálu a množstvo úspešných operácií, ktoré už realizovali.
  • Pozitívnym momentom je to, pokiaľ klinika ponúka doživotnú garanciu na svoje zákroky. Teda aj možnosti prípadných dokorekcií. 
  • Dôležitým signálom je aj čas, ktorý daná klinika venuje ako predoperačným, tak aj pooperačným vyšetreniam. Zistite si celkový servis kliniky. Podľa nášho názoru nie je najideálnejšie absolvovať v jeden deň predoperačné vyšetrenia a i samotnú operáciu.
  • Pozor si treba dať aj v prípade, ak je lekár presvedčený o vhodnosti laserového zákroku, ale vaše dioptrie sú vyššie ako – 10. V takýchto prípadoch vám môže pomôcť iný operačný zákrok, napríklad implantácia umelej šošovky.
  • Informujte sa o veku a type prístrojov, ktoré používajú na operačné úkony. Mikrochirurgia oka patrí medzi najdynamickejšie oblasti medicíny, teda aj prístroje zastarávajú pomerne rýchlo. O type laserov a druhov zákrokov si ešte prečítate nižšie. Za zmienku však určite stojí to, že laser femtosekundový je 10-krát nepresnejší ako laser excimerový. Pokiaľ samotnú operáciu nevykonáva len laser (hovorí sa aj o bezdotykovej metóde), ale musí do nej zasahovať manuálne i lekár, stúpa aj riziko nepresností.
REKLAMA
  • Spravidla platí, že čím širšie portfólio zákrokov daná klinika ponúka, tým je to pre vás ako pre klienta lepšie. Pokiaľ totiž majú portfólio obmedzené a nechcú o vás ako o klienta prísť (čo isto nechcú), napasujú vám typ zákroku, ktorý majú v ponuke. Pričom ale na inej klinike so širšou ponukou by vám možno odporúčali vhodnejšiu metódu. 
druhy operácií zraku
  • Pokiaľ máte záujem o preplatenie istej čiastky za laserovú operáciu očí cez zdravotnú poisťovňu (momentálne ide o VšZP pri dodržaní podmienok, ktoré si určuje), treba si na stránke kliniky všímať, prípadne sa jej pracovníkov popýtať, či sú zákroky u nej týmto spôsobom preplácané. V zásade ide skôr o výnimky, ako o pravidlo. Nezabudnite, že do celkovej ceny treba zarátať okrem samotnej operácie aj vyšetrenia, ktoré sa na väčšine kliník hradia zvlášť. No a nejde taktiež o zanedbateľné sumy.

Laserové operácie očí  – ako sa od seba líšia?

Ako sme už vyššie spomínali, vy ako záujemcovia o laserovú operáciu očí si v zásade nevyberáte metódu zákroku, nakoľko tú zvolí lekár po posúdení stavu vašich očí, prípadne vám dá na výber z viacerých možností.

V najhoršom prípade na operáciu očí tohto typu nedostanete odporúčanie a vtedy je naozaj dobré držať sa rady lekára, nešpekulovať a neskúšať vybavovať zákrok niekde inde. Niekde, kde ide viac o peniaze ako o zdravie.

Kliniky očnej chirurgie ponúkajú viacero druhov zákrokov, pričom sa používajú rôzne typy laserov. Ako sa od seba v základe líšia jednotlivé metódy? V prvom rade sa laserové operácie očí od seba odlišujú spôsobom, akým sa chirurg dostáva k rohovke počas operácie. Zjednodušene povedané, ide o povrchové a hĺbkové metódy.

Povrchové zákroky sú lokalizované do povrchových vrstiev parenchýmu, teda tesne pod povrchovú ochrannú vrstvu rohovky. Hlboké sú zas lokalizované pod lamelou vytvorenou rezom, a to v hlbších vrstvách parenchýmu. Základom každej korekcie uskutočnenej laserom je zmena hrúbky a zakrivenia rohovky, ktoré následne umožnia správne zobrazenie obrazu na sietnici.

Femtosekundový a excimerový laser

Pri operáciách sa používajú femtosekundové lasery a excimerové lasery, pričom excimerový laser upravuje povrch rohovky a femtosekundový laser umožňuje vykonať rez a koriguje dioptrie vnútri rohovky.

Pri niektorých operáciách sa využívajú naraz femtosekundový aj excimerový laser. Patria sen hĺbkové metódy, ako je femtoLASIK, NeoLASIK HD, iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIK. Pred samotným zákrokom sa oči znecitlivia anestetickými kvapkami. V prvom kroku vytvorí chirurg na povrchu oka pomocou femtosekundového lasera lamelu, resp. flap, ktorý sa jemne odklopí a následne sa vykoná laserovú operáciu excimerom, ktorý upraví povrch rohovky tak, aby sa prítomná dioptrická chyba odstránila. Následne sa flap priklopí naspäť.

Okraje flapu musia po operácii presne doliehať. Takýto rez rohovkou prirastá dlhodobo a je mimoriadne dôležité dbať na bezproblémové hojenie (netrieť si oko, vyhýbať sa rizikovým aktivitám). 

Na hĺbkové metódy sa používa aj čisto femtosekundový laser, no nutný je počas nej aj manuálny zákrok lekára. Ide o zákroky s názvami NeoLASIK 3D SMILE, NeoLASIK 3D Elite, ReLEX SMILE. 

Neprehliadni: Udržuješ dostatočný očný kontakt? Toto musíš vedieť!

ako prebieha zákrok na zlepšenie zraku

Ide o zákrok, počas ktorého sa v oku laserom, vytvorí mikroskopická šošovka, ktorej vytiahnutie cez 3 mm otvor v rohovke zabezpečí úpravu dioptrickej chyby o presne vypočítanú hodnotu. Výhodou metódy je to, že sa na povrchu oka nevytvára flap (ktorý sa môže ťažšie a zdĺhavejšie hojiť), čím sa znižuje riziko komplikácií v porovnaní s hĺbkovými metódami, ktoré narúšajú prirodzené vlastnosti
rohovky tým, že dochádza k spáleniu jej tkaniva excimerovým laserom, no treba dodať, že centráciu oka vykonáva manuálne lekár, čiže do operácie zasahuje ľudský faktor. To možno vnímať ako nevýhodu, keďže predsa len laser je na milimeter presný. Hĺbková metóda SMILE nie je vhodná pri nižších dioptriách, tenšej rohovke a pri astigmatizme.

Tiež treba dodať, že v pooperačnom období sa síce komplikácie môžu prejaviť aj pri povrchových, aj hĺbkových metódach, no tie podstatne vážnejšie zaznamenali po hlbokých zákrokoch.

A čo povrchové metódy laserových operácií očí? Pri povrchovej operácii očí, medzi ktoré patria šetrnejšie aj menej šetrné zákroky (PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser, 7D Laser), nie je nutné vykonávať rez rohovkou a skracuje sa aj čas samotného zákroku. Výhodou je to, že zákrok možno vykonať aj na tenšej rohovke a vykorigovať sa dajú aj vyššie dioptrie.

7D laser je zo spomínaných najpresnejší, keďže zachytáva nechcené pohyby oka vo všetkých rovinách aj v čase. Ide o jedinú metódu, pri ktorej sa žiadny nástroj nedotkne oka pacienta. Je to metóda, ktorá zachováva elasticitu, pevnosť a stabilitu rohovky. Veľkou výhodou je, že svojou miniinvazivitou len minimálne narušuje tvorbu slzného filmu, a preto je vhodná aj pre pacientov s miernym problémom suchých očí.

Odporúčania na záver

Napriek tomu, že laserové operácie očí možno považovať za miniinvazívne, po operácii je veľmi dôležité dodržiavať niekoľko zásad.

  • Počas prvých pár dní je nevyhnutné, aby oči neboli nadmerne zaťažované. Odporúčané je vyhýbať sa nadmernému pozeraniu do obrazoviek a televízie, ideálne si počas dňa aj pospať.
  • Ženám sa odporúča nelíčiť si oči.
  • Preventívne sa do očí podávajú antibiotické kvapky, v niektorých prípadoch,
    ak sa u pacienta vyskytne syndróm suchého oka, je nutné aplikovať umelé slzy.
  • V prípade, že ste mali operované obe oči, sa môže stať, že sa nebudú hojiť súčasne. Tento stav je bežný, ale pri pravidelných prehliadkach u očného lekára, ktoré sú po operácii nevyhnutné, ho o každej zmene informujte.

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.