Začiatkom jari začínajú vykúkať spod zeme žlté hlavičky kvetov podbeľa liečivého. Ľudovo sa nazýva podbiel, podkovka, babuška, žlté pierko. Najskôr sa objavia kvety, ktoré vyrastajú na stonke a až keď odkvitnú, vyrastajú okrúhle listy s jemnými chĺpkami, ktoré sú tiež liečivé. Účinok podbeľa je zachytený v latinskom názve Tussilago farfara (tussis je po latinsky kašeľ). Poznáte jeho spôsob zberu, sušenia a využitia? Z podbeľu sú dostupné tinktúry či iní bylinkoví pomocníci. Na aké zdravotné problémy ich využiť?
Zber podbeľa liečivého
Kvety podbeľa liečivého sa zbierajú v marci a apríli a listy v máji a júli. Zbierajte ich od 14. do 16. hodiny za suchého slnečného počasia, keď sú kvety tesne pred rozkvitnutím. Odtrhnite mladé kvety bez stonky, pretože čím sú staršie, tým menej horčín obsahujú.
Kde rastie podbeľ liečivý? Nájdete ho často na hlinitých, vlhkých stráňach, pri brehoch potokov či pri cestách.
Kvety nestláčajte, sušte ich v tieni v tenkých vrstvách za dobrého vetrania. Pri zbere listov vyberajte pekné a zdravé, sušte ich v tieni a pri vyšších teplotách, aby ste sa vyhli sčernaniu.
Ďalšia jarná liečivka: Tinktúra z medvedieho cesnaku: Toto sú jej zázračné účinky a recept na ňu
Účinky podbeľa liečivého
V kvetoch aj listoch sa nachádza sliz, ktorý pozitívne vplýva na zapálené sliznice, zmierňuje ich dráždenie, čím pomáha pri liečení kašľa. Triesloviny, ktoré podbeľ obsahuje, účinkujú protizápalovo a sťahujúco.
Z hľadiska využitia časti rastliny, možno konštatovať, že kvety účinkujú proti kŕčom a listy proti hlienom. Listy obsahujú okrem slizových látok, trieslovín a horčín aj polysacharid inulín a minerálne látky.
Bylinkový tip: Tu nájdeš podbeľové tinktúry aj iné výrobky z podbeľu
Čaj proti kašľu
Čaj z podbeľa uvoľňuje vykašliavanie, pôsobí pri zápalových chorobách zažívacieho systému, je účinný proti únave. Pre obsah alkaloidov je vhodnejšie na čaj použiť sušený podbeľ.
10 g sušeného podbeľa zalejte 0,25 l vriacej vody. Prikryté nechajte vylúhovať 10 minút, potom preceďte. Čaj môžete ochutiť medom a citrónom.
Podbeľ býva súčasťou čajových zmesí. Zmes na vykašliavanie si pripravíte, keď rovnakým dielom zmiešate podbeľ lekársky, listy skorocelu kopijovitého, pľúcnik lekársky, kvety divozela veľkokvetého.
Pri príprave čaju postupujeme ako v predchádzajúcom prípade.
Odvar z podbeľa na mnohé problémy
Odvar z podbeľa sa používa ako obklad pri zápale očných spojiviek, na kloktanie pri zápaloch hrdla, ekzémoch, vredoch predkolenia, pri ťažko sa hojacich ranách. Pri bolestiach kĺbov a reume sa prikladajú čerstvé listy podbeľa liečivého. Zapáleným žilám uľaví obklad z rozdrvených čerstvých listov.
Vyrobte si podbeľovú tinktúru
Na tinktúru použite usušený podbeľ a kvalitný biely alkohol, napríklad vodku. Podbeľ vložte do skleneného pohára a zalejte alkoholom v pomere 1: 5. Môžete použiť aj čerstvý podbeľ, v tomto prípade zdvojnásobte jeho množstvo. Nádobu uzavrite a niekoľkokrát denne ňou potraste. Po piatich týždňoch prefiltrujte, prelejte do tmavých nádob. Používajte trikrát denne po 15 – 20 kvapiek pri prechladnutí, kašli, ochoreniach horných dýchacích ciest, astme a pri horúčke.
Sirup na zápal priedušiek
Jedna čajová lyžička podbeľového sirupu denne podporí liečenie zápalu priedušiek. Vyrobíte si ho z čerstvo natrhaných listov, ktoré umyjete, pokrájate a do skleneného pohára ukladáte vrstvy listov a kryštálového cukru. Vrstvy striedajte, pokiaľ nie je pohár plný. Posledná vrstva je kryštálový cukor.
Potom nádobu vzduchotesne uzatvorte a uložte na chladné a tmavé miesto. Po ôsmich týždňoch vzniknutý sirup prelejte do nádoby, prevarte a uzavreté vo fľašiach uložte do chladničky.
Ďalšia inšpirácia: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty
Podbeľová maska
Ak máte mastnú pleť, akné alebo zápalové ochorenie pokožky, maska z podbeľa je pre vás to pravé. Stačí vám 20 čerstvých podbeľových listov. Listy opláchnite, nechajte vodu odkvapkať, podrvte v mažiari. Získanú zmes priložte na problematické miesta na pokožke a po 15 – 20 minútach opláchnite vodou.
Upozornenie
Aj keď podbeľ v ľudovom liečiteľstve tradičná bylinka hlavne na zmiernenie kašľa a zníženie zápalu, nie je považovaný za neškodný pre prítomnosť pyrolizidínových alkaloidov (PA), ktoré pri vyšších dávkach a dlhodobom používaní môžu poškodiť pečeň.
Preto podbeľ nemajú používať deti, tehotné a dojčiace ženy. Jeho užívanie by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne a zvoľte radšej čajovú zmes s jeho prítomnosťou ako čistý podbeľ liečivý.
Zaujímavosti
- V období prvej svetovej vojny sa sušené podbeľové listy používali ako náhrada tabaku do fajok.
- Podbeľ bol súčasťou tajných magických receptov. Podbeľový čaj údajne zvyšoval jasnozrivosť, podporoval intuíciu a pomáhal predvídať budúcnosť.
- Popol z podbeľových listov sa používal namiesto soli.
Foto: Freepik