REKLAMA

Mať balkón, ktorý sa môže stať miestom príjemného posedenia pri káve či osviežujúcom letnom drinku, je fajn. Vytvoriť si z neho súkromnú kvetinovú oázu je v dnešných časoch na nezaplatenie. Ak je váš slnečný balkón v lete až príliš horúci, poradíme vám, aké kvety si vybrať a ako sa o ne postarať. Kvety na slnečný balkón určite patria.

Kvetináče z plastov alebo hliny pre rastliny na horúci balkón?

Množstvo a druhy kvetov vyberáme aj podľa veľkosti balkóna a nábytku. Skôr, ako si zadovážime sadenice kvetov, pripravíme si nádoby a zeminu.

Pri výbere  kvetináčov, misiek a hrantíkov musíme myslieť na to, že nemajú pôsobiť len dekoratívne, ale rastlinám poskytujú prostredie, v ktorom kvety rastú a kvitnú nie v najideálnejších podmienkach horúceho balkóna.

Pre kvety na slnečný balkón sú praktické samozavlažovacie nádoby, ktoré dostať kúpiť v rôznych veľkostiach a farebných odtieňoch. Ak ste sa rozhodli pre plastové nádoby, vyberajte si svetlejšie farby, pretože tmavé sa skôr prehrievajú. 

Zároveň musia byť nádoby dostatočne veľké, aby sa substrát rýchlo nevysušoval a rastlinky mali dosť miesta.

V prípade vyššej rastliny s množstvom listov nemusí byť dostatočne stabilná. Ideálne sú terakotové nádoby, v ktorých sa korene kvetov neprehrievajú tak rýchlo. Musíte však počítať s ich väčšou hmotnosťou, vďaka čomu sú stabilné. Ich problémom je, že po čase sa môžu objaviť fľaky spôsobené vápenitými usadeninami a soľami.
Nezabudnite na drenážne otvory a misky pod nádobami. Zadovážte si substrát špeciálne na kvety. Kvalitná zemina pre kvety je bohatá na živiny, vzdušná, kyprá, musí dobre prepúšťať vodu, aby sa ku kvetom dostal kyslík.

Pozri tiež: Čerstvé vitamíny? Zelenina pestovaná na balkóne môže byť riešením

Muškáty – moderná klasika na slnečný balkón

Každý rok predajcovia pripravujú novinky, ale stálicami sú muškáty, ktoré sa osvedčili na balkónoch orientovaných na juh, pretože milujú slnko a pri správnej starostlivosti kvitnú veľmi dlho. Aj keď vo všeobecnosti muškáty vyvolávajú predstavu okien u babičky na dedine, súčasná ponuka vás prekvapí množstvom odrôd, farieb a ich odtieňov. Pochádzajú z južnej Afriky a vyznačujú sa intenzívnou arómou.

Okrem klasických muškátov krúžkovaných so vzpriameným rastom a muškátov štítovitolistých s dlhými previsnutými stonkami vás očarí rozmanitosť farieb veľkokvetých kráľovských muškátov, ktoré sú známe aj ako anglické. Tieto majú o niečo väčšie požiadavky na starostlivosť.
Keď si kupujete nové sadeničky muškátov, vyberajte si rastlinku s čo najväčším množstvom výhonov.

Aby sa muškátom dobre darilo, sadíme ich do špeciálnej zeminy pre muškáty. Polievame tak, aby zemina bola vlhká, ale nie premokrená a nezačali zahnívať korienky. Ideálne je polievať skoro ráno alebo neskôr večer odstátou vodou.

Ďalšia inšpirácia: Kvety na tienistý balkón: Vyber si z týchto krások

Raz za týždeň rastlinky prihnojíme. Von na balkón ich vyložíme až v druhej polovici mája, keď nehrozia nočné mrazy. Odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujeme, aby muškáty neprestali kvitnúť.

REKLAMA

Ak nechcete každý  rok investovať do nákupu, muškáty môžete prezimovať v svetlej a chladnej miestnosti. Ideálna teplota je 10 – 14 stupňov Celzia, pričom teplota by nemala klesnúť pod 10 stupňov. Je dôležité tiež výrazne obmedziť zálievku. Na začiatku jari ich zrežte a presaďte, odrezky nezahoďte, môžete ich použiť k rozmnožovaniu.

Petúnie rozžiaria každý južný balkón

Petúnie sú veľmi obľúbené balkónovky, s dlhým obdobím kvitnutia. Farebná paleta je naozaj rozmanitá – od bielej, snáď všetky odtiene ružovej, po sýte tóny fialovej a modrej. Vybrať si môžeme rôzne tvary kvetov: jednoduché, plné, malé alebo veľké, hladké či kučeravé. Sú citlivejšie na dážď. Pri dobrej starostlivosti kvitnú až do jesene.

Vyberáme ďalej

Kvetov vhodných na slnečný balkón je veľa. Ak sa rozhodneme pre rozmanitosť druhov, vyberieme si z nasledujúcich:

  • sanvitália – tvorí previsy a je vhodná do závesných nádob,
  • mandevilla – má nádherné exotické kvety a tmavozelené listy, potrebuje oporu,
  • osteospermum – africká sedmokráska, jej kvety sa otvárajú, keď svieti slnko,
  • thunbergia – popínavka s výraznými kvetmi zabezpečí pocit súkromia,
  • levanduľa a rozmarín – rozvoňajú balkón stredomorskými vôňami.
aké kvety na horúci balkón
Výborným riešením je v truhlíku kombinovať zelené trvalky s jednoročnými kvetmi. Napríklad brečtan v kombinácii so surfíniami. Každý rok môžete použiť iné jednoročné kvety a váš balkón bude každý rok iný.

Na balkóne zaliatom slnkom môžete vyskúšať stromčeky v dostatočne veľkých črepníkoch. Veľmi obľúbený je amelenchier, známy ako muchovník, ktorý je nielen dekoratívny, ale jeho plody sú veľmi chutné a podobné čučoriedkam.

Rastliny na priame slnko pre pocit súkromia

Na balkónoch a terasách chceme mať pocit súkromia hlavne v letných mesiacoch, keď tam trávime viac času. Dá sa to dosiahnuť aj bez väčších finančných nákladov.

Jednou z možností sú popínavé letničky, ktoré a dajú jednoducho vypestovať zo semienka. Vysievame ich hneď do nádob, v ktorých ich chceme pestovať.

Zaujme ťa: Ako si zariadiť a skrášliť balkón? Tu sú inšpirácie, z ktorých si vyberieš

kvety na priame slnko balkón terasa

Dôležité je, aby sme im zabezpečili oporu, po ktorej sa  budú šplhať. Dnes už dostať mriežky, ktoré majú nastaviteľnú veľkosť.

Popínavky letničky rýchlo rastú a bohato kvitnú. Podporiť ich v tom môžeme pravidelným zalievaním v ranných alebo večerných hodinách a prihnojovaním. Na slnečnom balkóne a terase sa bude dariť tunbergii, hrachoru, povojníku, kapucínke či okrasnej fazuli.

Starostlivosť o balkónové kvety v lete

Okrem pravidelného prihnojovania a odstraňovania odkvitnutých kvetov je v lete mimoriadne dôležitá zálievka.

V horúcom lete  doprajte rastlinám vodu každý deň, niektorým druhom, ako sú petúnie, aj dvakrát denne. Polievajte ráno alebo večer odstátou vodou, ideálne dažďovou. Vhodný balkónový nábytok a rozkvitnuté kvety v štýlových črepníkoch vám navodia dovolenkovú atmosféru aj vo všedný deň.
rastliny na slnečný a horúci balkón

Aké kvety na slnečnú terasu?

Kvety v nádobách premenia terasu na pestrofarebnú letnú oázu ako stvorenú pre relax a posedenia s rodinou a priateľmi. Stredomorskú náladu na terase vytvoríte oleandrami, ktoré milujú slnečné stanovište a odmenia sa bohatým kvitnutím. Doprajte im dobrú zálievku do podmisky a raz za týždeň ich prihnojte. V marci je vhodné rastlinu zmladiť odstránením najstarších výhonov. Oleandre sú naozaj nádherné, len treba vedieť, že všetky časti rastliny sú jedovaté a na zimu ich musíte presunúť na miesto, kde nebude mrznúť.

Stredomorskú pohodu vyvoláva pohľad na bugenvileu, ktorá u nás nedorastie do takých rozmerov ako v Stredomorí, ale v črepníkoch budú ozdobou našich terás. Potrebujú slnko a nemali by vyschnúť, aj keď pri zálievke je potrebná opatrnosť, pretože korene citlivo reagujú na premokrenie.

V črepníkoch môžete úspešne pestovať aj ľalie. Cibuľky ľalií zasaďte už vo februári až marci do vyšších nádob s otvorom na odtok prebytočnej vody. Vybrať si môžete z rôznych druhov a farieb od bielej, ružovej , červenej až tmavofialovej farby.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik/Pinterest

kvety na slnečný balkón alebo terasu

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.