REKLAMA

Citrónová káva, o ktorej bude reč v nasledujúcich riadkoch, nie je žiadna exotická novinka a určite by ste ju mali aspoň vyskúšať pre jej mnoho zdravotných benefitov. O tom, že citrón má priaznivé účinky na naše telo, vieme. A mnohí si taktiež pochvaľujú citrónovú šťavu s vodou, ktorá sa pije ráno na lačný žalúdok a má mať výrazné detoxikačné účinky.

Kombinácia chuti kávy a citróna však môže byť pre niekoho zarážajúca. Prečo si vôbec dávať kyslú citrónovú šťavu do horkej kávy?! Citrónová káva má totiž svoje veľké pozitíva. O aké ide, si prečítajte ďalej v článku.

Espresso romano – káva s citrónom má svoju tradíciu

Aj keď sa v našich končinách s týmto spôsobom podávania kávy v reštauráciách nestretávame, tak napríklad v takej Brazílii dostanete citrónovú kávu ako štandardný kávový nápoj, ktorý nesie označenie espresso romano (hoci paradoxne s Rímom ani s Talianskom nemá nič spoločné).

Citrónová káva si nevyžaduje ani nejakú extra špeciálnu prípravu. Môžete si ju bez problémov urobiť doma. Ide vlastne o klasické espresso, ktoré sa podáva s plátkom citróna a troška citrónovej šťavy je aj súčasťou samotného nápoja, čo mu dodáva špecifický chuťový charakter.

Jemne nastrúhaná kôra citróna býva tiež ozdobou šálky s týmto typom espressa. Niektorí ľudia si tiež okraj šálky orámujú trochou soli, aby zvýraznili chuť citrónovej kávy. 

Predstavte si, že citrón v káve dokáže vyladiť chuť aj zle upražených kávových zŕn. No espresso romano má aj zaujímavé vedľajšie efekty na organizmus, pre ktoré sa ho naozaj oplatí vyskúšať. 

Zaujme ťa: Baobab prášok z cenných plodov: Skúsiš tento doplnok stravy?

citrónová káva účinky na organizmus

Citrónová káva – aké sú jej benefity?

Prečo očakávať od kombinácie kávy a citróna aj niečo navyše ako len zaujímavú chuť? Tak v prvom rade je káva nápojom bohatým na antioxidanty a minerály (napríklad mangán, draslík, horčík) a citrón obsahuje taktiež množstvo prospešných fytochemikálií, pričom najviac do popredia vystupuje vitamín C.

Vitamín C pôsobí preventívne pred civilizačnými ochoreniami a má celkovo pre organizmus zásadný význam pri mnohých chemických reakciách, ktoré sa v nás odohrávajú.

REKLAMA

Nápoj proti bolesti hlavy aj na podporu chudnutia?

  • Pridať si citrón do kávy sa odporúča najmä v prípade, ak vás zaskočí bolesť hlavy až migréna. 
  • Citrónová káva by dokonca mala byť aj akousi prvou pomocou pri bolesti zubov.
  • Niektorí ľudia taktiež tento nápoj úspešne použili aj pri „poopicových“ stavoch, keď espresso romano zdolalo nepríjemné vedľajšie dozvuky prehýrenej noci.
  • Samozrejme, že aj v citróne obsiahnutý vitamín C, môže účinne pomôcť taktiež v prípade, ak máte pocit, že na vás niečo „lezie“.  

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

  • No káva s citrónom by nemala pomáhať len pri špecifických bolestiach či pri prvých príznakoch nachladnutia.
  • Káva je sama osebe stimulantom a okrem toho, že nám po jej vypití lepšie „páli“, teda dokážeme s jej „nakopnutím“ lepšie pracovať.
  • Citrónová káva taktiež pomáha i s efektívnejším spaľovaním kalórií. Účinky citrónovej kávy podporujú metabolizmus a sú detoxikačné. Jednoducho povedané – espresso romano naštartuje lepšie trávenie, dodá vitalitu a s jeho pomocou ľahšie dosiahnete i vysnívanú figúru.

Variácie chutí

Tak teda teraz už viete, prečo si nabudúce do svojho espressa namiesto cukru a mlieka pridať radšej trošku citróna.

A nebojte sa, po takejto káve nebudete mať kyslý úsmev, je celkom chutná. Vyskúšali sme ju, vy vyskúšajte tiež. A nemusíte zostať len pri espresse. Prípravu citrónovej kávy môžete poňať aj kreatívnejšie.

Neprehliadni: Hubová káva: Prekvapí ťa chuťou aj účinkami

káva s citrónom účinky

Keď budete chcieť viac experimentovať, pokojne si urobte aj alkoholický koktail s prídavkom citrónovej kávy alebo cold brew s citrónovou zmrzlinou. V týchto prípadoch však už s vyššie spomínanými účinkami na organizmus veľmi nepočítajte.

A nezabudnite, že veľa urobí s vašou psychikou a pohodovým naladením aj spôsob, akým kávu pripravujete a podávate. Urobte si z toho milý rituál. No a pokiaľ ste na kofeín senzitívnejší, vyhnite sa jej podávaniu v neskorších poobedných hodinách.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/ Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.