Intrigy v práci, inak i mobbing, sú príčinou toho, že sa aj z obľúbenej práce a pracovnej pozície stáva nočná mora. Pokiaľ máte „šťastie“ na toxických ľudí, kolegov či dokonca šéfov, ktorí nenápadne útočia, sú pasívne agresívni, vyvíjajú nátlak, psychické napätie, znevažujú, prípadne prechádzajú až na otvorenú šikanu, môžete z takéhoto psychoteroru vyjsť veľmi zle.
A možno i zutekáte do inej práce. Uvažujete nad tým? Mnohé obete mobbingu tak naozaj urobia. Nemajú silu bojovať proti intrigám, ktoré zahŕňajú aj nepríjemné ohováranie na pracovisku. No nemusí to tak byť vždy. A pokiaľ takúto situáciu ustojíte a vyriešite, urobí vás to vnútorne silnejšími.

REKLAMA

Mobbing je v zásade útokom na pocit vlastnej hodnoty človeka – obete a časom si tak môže sám nahovoriť, že nie je úplne v poriadku, i keď problémom je samotná pracovná atmosféra a konanie spolupracovníkov. Pokiaľ ste v takejto situácii, zabojujte. Ak totiž len utečiete, môže sa nepríjemná situácia zopakovať. Nedajte si pošliapať svoje sebavedomie.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Teraz si prezradíme najčastejšie intrigy na pracovisku, resp. metódy toxických ľudí, ktoré by ste mali čím skôr prekuknúť, aby ste mohli urobiť potrebné protikroky.

Intrigy v práci – najbežnejšie typy, s ktorými sa môžete stretnúť

Možno by ste si povedali, že intrigy na pracovisku sú výlučnou doménou ženských kolektívov, no nie je to tak úplne pravda. I keď, samozrejme, musíme uznať, že ženy si vzájomne dokážu ubližovať naozaj kruto.

V práci sa však možno stretnúť aj so zákernými a len do seba zahľadenými mužmi, ktorí neznesú pocit, že by mohol niekto ohroziť ich pozíciu.

K týmto intrigánskym praktikám sa teda uchyľujú, okrem iných, aj mimoriadne ambiciózni muži šípiaci konkurenciu, ktorej sa chcú takýmto nekalým spôsobom zbaviť.

Pozri tiež: Ako odhaliť manipulátora? Pozri aj tipy, ako sa nenechať zmanipulovať

intrigy na pracovisku

A s akými intrigami na pracovisku sa môžete najčastejšie stretnúť?

1) Pomerne jednoduchou je priama metóda, keď spolupracovník intrigán poštve na obeť druhého kolegu.

2) Intrigán používajúci metódu sprisahania má na svedomí väčšie negatívne dopady na svoju obeť, keďže proti nej hucká celé pracovné okolie. Vytvára nepriaznivú a nepríjemnú pracovnú atmosféru.

REKLAMA

3) Sofistikovanejšou je metóda Achillovej päty, ktorá si od intrigána vyžaduje lepšie poznanie svojej obete. Keď sa dozvie o jej slabinách z rodinného či pracovného života, hneď to aj využije v jej neprospech.

4) O trochu prepracovanejšou a zákernejšou je Judášova metóda. Intrigán sa najskôr dostane do priazne svojej obete, hrá sa na priateľa, aby z nej vytiahol dôverné informácie. Ide oveľa hlbšie ako intrigán z metódy Achillovej päty. Vie toho na svoju obeť viac a dokáže jej tak svojimi rečami a ohováraním pred spolupracovníkmi či šéfom ešte viac uškodiť.

5) Mimoriadne nepríjemnou a nebezpečnou je intrigánska metóda tichej pošty. V nej ide o to, že výroky obete sú vytrhávané z kontextu, fakty sú prekrúcané a upravované v jej neprospech a takýmto štýlom intrigán vyvoláva v pracovnom prostredí u nadriadených i podriadených dojem absolútnej nekompetentnosti obete.

Oplatí sa tiež prečítať: 3 stratégie, ako si zachovať vnútorný pokoj počas životnej krízy 

ako na intrigy v práci

Ako zakročiť proti intrigám na pracovisku a preventívne kroky proti ohováraniu

Intrigy v práci môžete zo začiatku prehliadnuť, čo sa vám môže neskôr veľmi vypomstiť. Práve preto je vhodné urobiť aj isté preventívne kroky, keď napríklad nastúpite do novej práce a netušíte, do akých medziľudských pomerov vlastne prichádzate. Verte, že trocha podozrievavosti nie je nikdy na škodu.

 

  • Pozor si treba dávať najmä na ľudí, ktorí pred vami ohovárajú druhých. Preventívne by ste takýmto osobám nemali veľa odhaliť zo svojho súkromia. Teda púšťať si ich, metaforicky povedané, k telu. Rozhodne o sebe neprezrádzajte žiadne dôverné informácie.
  • Ak už viete, ktorý z vašich kolegov či kolegýň má sklon ku klebetám a toxickému správaniu, ako je mobbing, usilujte sa s danou osobou riešiť naozaj len nevyhnutné pracovné záležitosti. Preventívnym krokom proti vyzvedaniu je, že budete mať sami nachystané otázky a protiotázky (napríklad ohľadom jej náplne práce či aktuálneho diania v rámci projektu), ktoré jej šikovne položíte v momentoch, keď sa vám bude chcieť „dostať pod kožu“. V najhoršom môžete stále zmeniť tému.

Náš tip: 23 obranných techník v rozhovore s intrigánom a manipulátorom 

 

  • A čo v prípade, keď intrigán zacieli priamo na vás, no vy neviete, o koho konkrétne ide? Zamyslite sa nad tým, komu by váš neúspech a kariérne stroskotanie pomohlo najviac. S vysokou pravdepodobnosťou je to niekto, komu takpovediac šliapete na päty, či už v kariérnej alebo medziľudskej sfére. Stále však myslite aj na to, že sa medzi nami pohybujú psychopati, ktorí ani nepotrebujú zámienku škodiť, pretože sa v samotnom týraní svojej obete priam vyžívajú. Berte teda do úvahy aj túto možnosť a prečítajte si článok Psychopat ako partner alebo kolega? Cesta do záhuby môže vyzerať takto.
  • Ak budete vedieť presne, kto o vás šíri klebety, skúste daného človeka priamo konfrontovať z očí do očí. Dáte tak najavo nielen to, že o ňom viete, ale aj svoju vnútornú silu. Intrigánovi vysvetlite, že on sám bude mať problémy, ak bude naďalej šíriť o vás nepravdy, prekrúcať, čo ste povedali, alebo štvať proti vám hocijakým spôsobom ostatných kolegov.
ženské intrigy
Takéto odkrytie kariet a priamy rozhovor pomáha v mnohých prípadoch. Ak by to však nepomohlo, mali by ste si stáť za tým, čo ste povedali a nedarujte mu to.
  • Neprestávajúce útoky z intrigánovej strany by ste teda mali oplatiť protiútokom. Ak na to máte guráž, môžete proti nemu použiť do istej miery jeho vlastné zbrane. Pokiaľ to urobíte o kúsok šikovnejšie ako on, môžete situáciu úplne otočiť. Je tu však predpoklad, že obeť intrigána máva aj klasické správanie obete (preto na ňu zväčša aj tento toxický človek cieli) a nemá ani osobnostné nastavenie oplácať napríklad ohováranie ohováraním či nejakými podpásovkami. Čo v takej situácii?
...
  • Intrigy v práci nie sú len vašim problémom, i keď sú povedzme namierené proti vám. Ide o komplexnejší problém, ktorý má zlý dopad na pracovnú morálku, atmosféru na pracovisku a dokonca môžu kvôli nepríjemnému intrigánovi odísť preč mnohí šikovní ľudia. To by mal vedieť každý nadriadený. Práve preto je veľmi vhodné, pokiaľ sa bude situácia aj naďalej vyostrovať, obrátiť práve na šéfa. Nie, toto konanie nie je na úrovni „žalobaby“. Tým, že o neúnosnom intrigánstve, ktoré strpčuje život vám či druhým v pracovnom kolektíve, poviete nadriadenému, bránite aj svoje práva a je to jasný výkričník, že si nemienite nechať „skákať po hlave“. Uvedomelý nadriadený zároveň môže urobiť tie najefektívnejšie kroky k tomu, aby pracovnú atmosféru ozdravil a na pracovisku nedochádzalo k mobbingu, ktorý by bol zlou vizitkou aj pre neho samotného.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.