Helikobakter, latinsky Helicobacter pylori, je baktéria spôsobujúca veľmi častú infekciu. Na Slovensku je Helikobakter rozšírený v 40 až 52 % populácie. No v niektorých oblastiach sveta je to až 90 %. No nie u každého človeka sa prejaví naplno a spôsobí zdravotné komplikácie. Vo väčšine prípadov nemá žiadne prejavy a ľudia s ním si žijú bez príznakov a pridružených ťažkostí. U iných zas môže vyvolávať málo zreteľné, no i celkom jednoznačné symptómy. Aké sú príznaky Helikobaktera?
V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli najčastejšie prejavy Helikobaktera a zdravotné problémy, ktoré sa s ním spájajú. Komplikácie spôsobené Helikobakterom, týmto mimoriadne odolným mikroorganizmom, sa týkajú v prvom rade žalúdka a zažívania, no v niektorých prípadoch i kože.
Zistite, či sa Helikobacter pylori nachádza vo vašom tele, aby ste mohli proti nemu zasiahnuť, efektívne zabojovať antibiotikami či prírodnou liečbou a zbaviť sa ho.
Helikobakter pylori – záškodník, ktorého treba odhaliť čím skôr
Cesta prenosu Helikobaktera nie je úplne vedecky objasnená. Predpokladá sa však prenos z osoby na osobu, a to fekálno-orálnou či orálno-orálnou cestou. Mnoho ľudí postihnutých touto baktériou ju má už od detstva. S týmto mikroorganizmom majú teda vo veľkej miere do činenia už malé deti. Predsa len je dodržiavanie hygieny v detských kolektívoch o čosi komplikovanejšie.
V tomto zmysle za infekciou Helikobakterom môže stáť napríklad nedostatočná hygiena po použití WC či pitie z pohára po druhej osobe. Pomerne častý je prenos zo zvierat. Nákaza Helikobakterom patrí do kategórie chorôb špinavých rúk. Ďalej je predpoklad, že sa môže šíriť aj bozkávaním.
V organizme sa Helikobacter pylori najčastejšie usádza v oblasti tráviaceho traktu, predovšetkým v žalúdku a dvanástniku. Nevadia mu dokonca ani silné kyseliny podieľajúce sa na trávení. Je mimoriadne odolný, preto je tiež náročné zbaviť sa ho. Vďaka svojim enzýmom dokáže neutralizovať pôvodne kyslé prostredie žalúdka, čím sa pre neho stáva obývateľným, no zároveň je to aj prvý krok k narušeniu slizníc žalúdka a zvýšeniu rizika vzniku vredu.
Tento mikrób tyčinkovitého tvaru s charakteristickými bičíkmi, by sme mali v ideálnom prípade odhaliť už pri prvých symptómoch, aby sa infekcia nerozvinula z menších zápalov do ochorení, ako je žalúdočný vred, dvanástnikový vred či rakovina žalúdka. Ako teda zistíte, či máte Helikobaktera?
Aké sú najčastejšie príznaky Helikobaktera?
Symptómy infekcie Helikobakterom môžu byť rôzne. Vo veľkej väčšine prípadov sú pacienti bezpríznakoví. Medzi počiatočné príznaky môže patriť neustála chuť na jedlo až pažravosť, ale aj nechutenstvo a bolesti brucha po jedle.
Ku skorým príznakom Helicobactera pylori sa neskôr pridružujú aj:
- časté grganie i pálenie záhy
- nadúvanie
- plynatosť
- zlé trávenie
- zápcha
- zápach z úst
- tlak v hornej časti brucha a bolesti pálivého charakteru
- bolesti až kŕče v žalúdku a pocity nevoľnosti
- horká pachuť v ústach
- zvracanie
- chudnutie bez zrejmej príčiny
Uvedené príznaky sa ešte ako tak dajú vydržať, no horšie sú skrytejšie nástrahy, ktoré táto baktéria spôsobuje. Sú to už spomínané peptické vredy a ich následné krvácanie, ktoré ale nemusí byť tak výrazné, preto sa môže problém nesprávne javiť ako chudokrvnosť. No v kombinácii s tráviacimi ťažkosťami je to signál na vyšetreniu u gastroenterológa.
Veľmi diskutovaným problémom je vznik nádorov vplyvom pôsobenia Helikobaktera. V roku 1994 zaradila IARC (International Agency for Reasearch on Cancer) infekciu Helikobakterom k potenciálnym karcinogénom. Pri zanedbaní liečby tejto infekcie teda rastie nielen riziko vredovej choroby dvanástnika či krvácanie vredov dvanástnika, ale aj riziko rakoviny žalúdka (pričom vývoj tohto typu rakoviny môže trvať 20 až 30 rokov).
Helikobakter a kožné prejavy
Aj keď medzi hlavné príznaky Helikobaktera patria tráviace problémy, jeho prítomnosť môžu odhaliť dokonca aj kožné ochorenia. A to predovšetkým tie, ktoré sú chronického zápalového charakteru. Preto by sa na Helicobacter pylori mali testovať ľudia, ktorí trpia na:
- žihľavku nealergického pôvodu
- atopickú dermatitídu a rôzne typy začervenaní pokožky
- rosaceu
- psoriázu
- alopéciu
- svrbivosť kože
DOMÁCI TEST NA HELICOBACTER PYLORI TU >>>
Odstránením Helikobaktera z tráviaceho traktu sa u mnohých pacientov zmiernili alebo úplne odstránili aj spomínané kožné symptómy. Nielen pri týchto kožných prejavoch spôsobených Helikobakterom, ale vo všeobecnosti pri všetkých je najskôr dôležité poznať a liečiť podstatu problému a neriešiť len príznaky kožných ochorení rôznymi masťami.
Diagnostika Helikobaktera
Príznaky Helikobaktera netreba prehliadať. Nasledovať musí odborná diagnostika. Najpresnejšou, ale pre organizmus najnáročnejšou a nepríjemnou metódou na zachytenie prítomnosti Helikobaktera v tele je gastroendoskopia. Pri nej lekár zavedie do žalúdka tenkú rúrku s kamerou. Vďaka nej dôkladne prezrie sliznice žalúdka a vyhodnotí stav.
Posledné roky sa však do popredia dostávajú menej invazívne a komfortnejšie spôsoby zisťovania Helikobaktera v tele. U lekára si môžete požiadať o dychový test alebo test z krvi.
Medzi najnovšie diagnostické metódy patrí test zo stolice. Ten si dokonca môžete urobiť aj sami doma po zakúpení diagnostickej sady.
Po tom, ako identifikujete príznaky Helikobaktera a je vám následne i diagnostikovaný, treba započať liečbu.
Helikobakter by sa mal začať liečiť čím skôr po infikovaní sa, kým táto baktéria nestihne napáchať na organizme závažné škody. Práve preto netreba váhať navštíviť odborníka ani pri relatívne na prvý pohľad neškodných príznakoch. Predovšetkým v prípade, ak sú dlhotrvajúcejšie.
Ako sa zbaviť Helikobaktera?
Liečba Helikobaktera je v mnohých prípadoch zdĺhavá. Býva založená na užívaní troj a niekedy až štvorkombinácie liečiv. Táto kombinácia pozostáva zo širokospektrálnych antibiotík (klaritromycín a ampicilín) a liekov tlmiacich tvorbu žalúdočnej kyseliny.
Po užívaní antibiotík, resp. liečbe Helikobaktera antibotikami, je v prvom rade dôležité siahnuť po probiotikách, ktoré zregenerujú mikrobiotu sliznice tráviacich orgánov. Probiotiká kolonizujú sliznicu tráviaceho traktu a týmto spôsobom vytláčajú preč Helicobactera pylori. Taktiež pomôžu naštartovať imunitu.
A čo liečba tejto nepríjemnej infekcie bylinkami a prírodnými zložkami? Áno, pacienti sa tiež obracajú na prírodné výživové doplnky, pričom medzi tie najúčinnejšie patrí dračia krv či chioská masticha. Ďalej je veľmi dobrým pomocníkom Aloe Vera, ktorej účinná šťava najvyššej kvality upokojuje gastritídu a bojuje aj proti samotnému Helikobakterovi.
Ideálna strava pri Helikobakterovi a čomu sa vyhnúť?
Pri vyháňaní Helicobaktera z tela si budete musieť privyknúť aj na isté diétne opatrenia. Z jedla sa odporúča vynechať všetky dráždivé potraviny – pikantné a mastné pokrmy, tiež bublinkové nápoje, alkohol, kofeín, ale aj paradajky, papriku či sladkosti, kysnuté a biele pečivo. Zabudnite aj na cigarety. Práve nikotín a kofeín významne zvyšujú riziko vzniku peptických vredov.
Taktiež sa odporúča jesť menšie porcie v častejších intervaloch. Nezabudnite ani na zdravé raňajky. Vhodnými potravinami sú chudé mäsá, zelenina s vysokým obsahom vlákniny či pšeničné alebo ovsené vločky.
Treba dodať, že samotná diéta nepomôže v liečbe Helikobaktera. No má svoj význam z toho titulu, že odľahčuje tráviaci systém a urýchľuje regeneráciu sliznice zažívacieho traktu.
Na záver nezabúdajte, že od zaregistrovania príznakov Helikobaktera po liečbu by nemal ubehnúť dlhý čas, aby sa infekcia podchytila v zárodku a nestihla napáchať na tele veľké škody. Rozvinutá nákaza s jej dôsledkami sa totiž lieči veľmi náročne, zdĺhavo a často nestačí len jeden liečebný cyklus.
Foto: Freepik
Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová