O malé byty je v súčasnosti veľký záujem. Bývajú v nich mladí ľudia, pre ktorých je to ich štartovací byt, mladé páry zatiaľ bez detí alebo tí, ktorí z rôznych dôvodov nechcú zostať vo veľkom byte. No v poslednom čase pribúda skupina ľudí, ktorí vlastnia chalupu s možnosťou trvalého bývania a malý byt v meste im slúži na občasné bývanie. Aj garsónky, jednoizbové či malé dvojizbové bytíky sa môžu stať skvelým miestom pre bývanie, ak pri ich zariaďovaní dodržíte niekoľko zásad. Ponúkame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako zariadiť malý byt či garsónku útulne, štýlovo a predovšetkým funkčne.
Plánovanie zariadenia malého bytu
V prípade malého priestoru je veľmi dôležité plánovanie, aby mohol obsiahnuť funkcie viacerých miestností – kuchyne, jedálne, spálne, obývacej izby, kúpeľne a WC. Je preto potrebné spísať si nevyhnutný nábytok a zariadenie, zistiť rozmery a do pôdorysu bytu ho v príslušnej mierke zaznačiť.
Je jasné, že pri výbere nábytku budeme limitovaní priestorom a jeho zháňanie bude komplikovanejšie ako v prípade priestorných bytov.
Životný štýl a malý byt či garsónka
Pri zariaďovaní musíme myslieť na spôsob života, pretože náš bytík by nemal byť len vizuálne pekný, ale hlavne funkčný. Spoločensky založení ľudia využijú rozkladací sedací nábytok. Intelektuálne pracujúci ľudia a tí, ktorí majú homeoffice, potrebujú pracovný stôl.
Až po zvážení toho, čo je pre nás kľúčové a bez čoho si priestor na bývanie nevieme predstaviť, si môžeme ďalej zodpovedať na otázku, ako zariadiť malý byt tak, aby naše životné potreby boli náležite naplnené. Dobre zvažujeme, ktorý kus nábytku bude plne využitý a bez ktorého sa zas vieme zaobísť, prípadne si ho zadovážime len v minimalistickej podobe.
Harmónia oživená kontrastom – inšpirácie
Ak si zariaďujeme celý byt, predovšetkým v malých bytoch platí, že jednotlivé miestnosti by mali na seba nadväzovať, a to štýlom, materiálmi aj farebnosťou.
Vytvárame harmonický súlad, ktorý oživíme využitím kontrastov v textilných a dekoratívnych doplnkoch, ako sú tapeta, vankúše, závesy či svietidlá. Doplnky sa dajú vymeniť bez výraznejších nákladov, čím môžeme častejšie obmieňať vzhľad bytu. Nevhodne zvolenú farebnosť alebo materiál vstavanej skrine či podlahy už vymeníme ťažšie.
Keď vyberáme farby a materiály, nezabúdajme na známe pravidlá bytového dizajnu:
- Použitie tmavých odtieňov na veľkých plochách opticky zmenšuje priestor.
- Horizontálne línie opticky priestor rozširujú a vertikálne zvyšujú výšku stropu.
- Veľké dekory, napr. na tapetách mierne zmenšujú priestor.
Oddelenie priestoru
Ak má byt len jednu väčšiu miestnosť, teda ide o garsónku, nebolo by dobrým riešením rozdeliť ju priečkou na dve malé miestnosti. Nielenže nám priečka uberie z plochy určenej na bývanie, ale príliš malé miestnosti môžu sťažiť pohyb. Súkromie časti na spanie vytvorí napríklad obojstranná knižnica, paraván alebo iný zaujímavý dekoratívny predel.
Pokiaľ z nejakého dôvodu sú priečka a dvere nutné, tak aspoň klasické plné dvere vymeňte za sklenené, cez ktoré prechádza svetlo a priestor tak vizuálne nebude pôsobiť príliš ubito.
Šikovný nábytok – vychytávky do garsónky
Pri výbere sa zameriavame na multifunkčný nábytok. Na trhu sú rôzne vychytávky, ktoré nám dokážu ušetriť priestor.
- Odkladací stolík môže byť zároveň knižnicou alebo stojanom na kvety.
- Viacúčelový konferenčný stolík, z ktorého v prípade návštevy môžeme vybrať servírovací stolík, zväčší dvojnásobne svoju plochu.
- Rozkladacia pohovka slúži počas dňa ako sedačka a v noci ako posteľ. Pri jej výbere nezabúdajme na to, aby mala v sebe úložný priestor, do ktorého ľahko vojdú periny či vankúše.
- Záhlavie postele v malom byte môžeme taktiež plne sfunkčniť. U stolára si možno dať zhotoviť police za posteľ. Dokonale ich zamaskuje vyššie čelo postele. Získame tak ďalší hodnotný odkladací priestor.
- Vyrábajú sa aj nástenné postele, ktoré v priebehu sekúnd zmeníte na stenu s poličkami.
Vzdušne pôsobiaci nábytok
Určite sa vyhneme masívnemu nábytku v tmavých farbách. Do malého priestoru sa hodí nábytok s čistými líniami. Je ideálne, keď má nábytokdo garsónky či malého bytu lesklý povrch. Vďaka jemnému zrkadleniu bude pôsobiť priestor odľahčenejšie a príjemnejšie.
Tiež ťa zaujme: Detská izba s prvkami montessori: Praktické inšpirácie
Zásadná výzva – ako zariadiť malý byt s dostatkom úložných priestorov?
V malých bytoch si musíme dobre premyslieť ako a kam umiestnime úložné priestory. Prehodnotíme, ktoré veci sú pre nás nevyhnutné a bez ktorých sa zaobídeme.
Využijeme skrinky, police, závesné systémy. Zaujímavý je aj priestor nad dverami či pod pracovným stolíkom. Aj v kuchynskej časti nad linkou umiestnime skrinky a poličky. V horných častiach odkladáme veci, ktoré sa používajú menej často.
Do poličiek vkladáme úložné boxy, ktoré môžu vyzerať naozaj štýlovo a zmestí sa do nich množstvo drobností. Ideálne je investovať do vstavanej skrine na mieru, tak môžeme dosiahnuť stopercentné využitie priestoru. Vnútorný úložný priestor si navyše zostavíme podľa vlastných potrieb.
Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka
Pozor, musíme uvažovať nad tým, čo všetko dáme do otvorených políc. Neprepĺňame ich knihami či dekoráciami, čo by v malom byte či garsónke mohlo vyvolávať dojem neporiadku.
Farby pre malé byty
Menší priestor sa usilujeme zväčšiť opticky, preto volíme svetlejšie farby stien a strop zásadne namaľujeme na bielo. Bude odrážať viac svetla a byt bude pôsobiť vzdušnejšie.
Pozri tiež: Ako presvetliť tmavý byt: 7 TOP tipov do interiéru
Čím menší byt, tým vyberáme jednotnejšiu farebnosť. Ak farebne zladíme interiér, bude pôsobiť väčším dojmom. Vyberáme si bledšie alebo tlmenejšie farby. Nemusí to byť len biela, ale aj šedá, smotanová, béžová, mentolová či belasá.
Na vytvorenie kontrastu namaľujeme jednu stenu výraznejšou farbou vo farebnej harmónii so sedačkou, závesmi, doplnkami alebo dekoratívnymi predmetmi. Doplnkové alebo kontrastné farby vyberáme s mierou, pretože príliš veľa tmavých a kontrastných farieb v malom priestore môže pôsobiť stiesnene. Priestor oživia rastliny s dekoratívnymi listami, samozrejme primeranej veľkosti, ako je napríklad aglaoména, begónia rex či kalatea.
Svetlo pre aktivity aj odpočinok
Okrem centrálneho osvetlenia, lustra alebo bodových svetiel by sme nemali zabúdať ani na vhodné doplnkové osvetlenie jednotlivých funkčných zón. Regulovať množstvo svetla v miestnosti a vytvoriť atmosféru pomocou osvetlenia nám umožnia stmievače osvetlenia. Kvôli tomu a aj kvôli úspore energie a dlhej životnosti si vyberieme LED žiarovky.
Platí, že čím jemnejšia činnosť, ktorú musíme kontrolovať zrakom, tým je potrebná vyššia intenzita svetla. Príjemnú atmosféru vytvoríme dekoratívnymi svietidlami. Viac lokálnych svietidiel v rôznych výškach vytvára lepšiu svetelnú pohodu ako jedno centrálne.
Foto: Pinterest